Pasjonowanie się konkretną dyscypliną sportu wiąże się często z obstawianiem jej wyników u bukmachera. Firmy oferujące zakłady wzajemne z roku na rok mają się w Polsce coraz lepiej, a jednym z ich głównych źródeł dochodu jest marża bukmacherska. Sprawdźmy więc, czym tak naprawdę jest marża bukmacherska i jak się ją oblicza.
Jeśli dotychczas myśleliście, że bukmacher zarabia wyłącznie w momencie, gdy postawiony przez Was zakład okazał się przegrany, to byliście w wielkim błędzie. Bukmacher osiąga określony zysk z każdego z obstawionych zakładów. Bez względu na to czy jest on wygrany, czy może został rozstrzygnięty negatywnie.
Mówi się, że podczas ustalania kursów na konkretne spotkanie firmy bukmacherskie biorą pod uwagę m.in. aktualną formę rywalizujących ze sobą drużyn, sytuację kadrową, historię bezpośrednich pojedynków, a także tak błahe rzeczy, jak chociażby przewidywane warunki atmosferyczne.
Do wartości takiego kursu w ostatniej kolejności doliczana jest marża, która finalnie będzie zarobkiem bukmachera. Zazwyczaj jest ona wyrażana w procentach i podawana z dokładnością do jednego miejsca po przecinku.
Oczywiście wysokość marży na interesujące Was zdarzenie możecie obliczyć sobie sami. Jak tego dokonać? Kilka wskazówek na ten temat znajdziecie w poniższym akapicie.
Z lekcji matematyki w szkole pamiętacie zapewne doskonale, że konkretne pojęcia najlepiej tłumaczy się na przykładach. Nie inaczej będzie także w tym przypadku. Do przedstawienia Wam sposobu obliczania marży bukmacherskiej „wykorzystamy” spotkanie pomiędzy Chelsea a Manchesterem United, znajdujące się w ofercie bukmachera Fortuna:
Wyliczenie marży w powyższym zakładzie trzydrogowym możliwe jest dzięki zastosowaniu specjalnego wzoru:
(1/kurs A*100) + (1/kurs B*100) + (1/kurs C*100) – 100
A – wygrana Chelsea
B – remis
C – wygrana Manchesteru United
(1/2.3*100)+(1/3.3*100)+(1/3.35*100)-100
43,47+30,30+29,85-100=3.62%
Jeśli wierzyć statystykom dostępnym w przestrzeni internetowej, to średnia marża na zdarzenia trzydrogowe pośród polskich bukmacherów waha się na poziomie 7-8%. Powyższy wynik wydaje się więc co najmniej poprawny.
Jeśli nie jesteś fanem skomplikowanych obliczeń zobacz nasz kalkulator marży bukmachera.
Czynników mających istotnych wpływ na wysokość marży jest przynajmniej kilka. Wśród tych najważniejszych wymienia się m.in.:
Popularność danej dyscypliny sportu bądź ligi – tajemnicą poliszynela nie jest fakt, iż kursy na najbardziej popularne zakłady mają zwykle niższą marżę. Mowa tu chociażby o takich rozgrywkach jak Premier League, Serie A czy też Liga Mistrzów oraz Liga Europy.
Więcej wyników – większa marża – zdarzenia dwudrogowe posiadają najniższą marżę. Jest to spowodowane tym, że bukmacherowi trudniej jest określić stawki na rynku z trzema opcjami wyniku aniżeli na rynku z dwoma opcjami. Większa trudność wiąże się z większym ryzykiem.
Ilość zakładów znajdujących się na kuponie – marża zostaje wyliczana na podstawie średniej arytmetycznej kursów wszystkich zdarzeń. Wraz z każdym kolejnym zakładem na kuponie rośnie więc wysokość marży, jaka trafia do bukmachera.
Umiejętność policzenia marży bukmacherskiej powinien posiadać w zasadzie każdy, kto zamierza rozpocząć swoją przygodę z zakładami wzajemnymi. Dlaczego? Albowiem od jej wysokości będzie zależeć Wasza ostateczna wygrana.
Przed skorzystaniem z usług konkretnego bukmachera warto zatem porównać jego marże na tle pozostałych firm. Wtedy okaże się, czy należy mu zaufać, czy może lepiej przenieść się do konkurencji.
Aby ułatwić Wam sprawdzenie marży bukmacherskiej, zrobiliśmy zestawienie w porównaniu bukmacherów, wystarczy wybrać bukmachera, którego chcemy porównać.
Serwis tylko dla osób 18+
Serwis obstawianie-meczy.net jest prowadzony legalnie w Polsce. Nie nakłaniamy, ani nie zachęcamy do brania udziału w grach hazardowych. Hazard może uzależniać i prowadzić do strat finansowych. Gra u bukmacherów bez licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów wzajemnych jest zabroniona i grozi konsekwencjami prawnymi.Oświadczenie
Betters