EURO 2024 📅 godz. 18:00 18-06-2024

Kursy i typy na mecz Turcja - Gruzja

Piłkarze i zakłady bukmacherskie – czy sportowcy mogą obstawiać mecze i grać u bukmachera?

Data dodania: 14 grudnia 2023 r. / Aktualizacja: 14 grudnia 2023 r.
Piłka nożna

W naszym najnowszym poradniku typera postanowiliśmy poruszyć dość delikatną kwestię, a mianowicie obstawianie zakładów bukmacherskich przez piłkarzy. Czy zawodnicy mogą typować mecze piłkarskie u bukmachera? A jeśli nie, to jakie kary grożą sportowcom za złamanie ewentualnego zakazu? Jakie były najgłośniejsze afery związane z typowaniem meczy przez piłkarzy? Sprawdzamy!

Czy piłkarze i inni sportowcy mogą obstawiać zakłady?

Byli piłkarze w licznych wywiadach udzielanych po zakończeniu kariery często wspominają, że podczas gry w piłkę na topowym poziomie byli poddawani tak gigantycznej presji, że gdyby nie “upuścili nieco pary”, to ich głowa mogłaby najzwyczajniej w świecie eksplodować. W jaki sposób topowi zawodnicy i najlepsi sportowcy radzili sobie z otaczającą ich zewsząd presją? 

Jedni obierali kierunek na ostre imprezowanie i korzystanie z wszelkiego rodzaju substancji i używek, które powinny zajmować ostatnie pozycje w menu profesjonalnego sportowca. O tych przypadkach jednak zazwyczaj dowiadywaliśmy się dość prędko, za sprawą bulwarowej prasy lub po prostu fatalnej formy widocznej gołym okiem. 

Inny rodzaj piłkarzy i sportowców postanowił poszukać ukojenia w grach hazardowych i zakładach wzajemnych, które z jednej strony pozwalały wyczyścić umysł, a z drugiej gwarantowały gigantyczne skoki adrenaliny, od której wielu topowych sportowców jest najzwyczajniej w świecie uzależnionych. 

Kluczowe pytanie w takiej sytuacji brzmi jednak, czy sportowcy mogą uprawiać hazard, a także typować mecze u bukmachera? Żadne międzynarodowe umowy nie regulują kwestii odwiedzania kasyn, natomiast zdecydowanie zabraniają piłkarzom udziału w internetowych zakładach sportowych (w stacjonarnych zresztą też). 

Zobacz także: Jak obstawiać rzuty rożne?

Sportowcy i udział w zakładach wzajemnych – rodzaje zakazów

W różnych krajach i federacjach obowiązują rozmaite przepisy dotyczące gry piłkarzy u bukmacherów. Do tego, jak na całą sprawę zapatruje się Polski Związek Piłki Nożnej powrócimy za moment, natomiast póki co sprawdźmy w ogóle, jakie są dostępne warianty i regulacje. 

  • Całkowity zakaz gry u bukmachera – pierwszy, najsurowszy scenariusz zakłada bezwzględny zakaz gry u bukmachera, niezależnie od tego, jakiej dyscypliny oraz ligi miałaby ta gra dotyczyć.
  • Ograniczenia dotyczące obstawiania tej samej dyscypliny sportowej – w nieco bardziej “lightowym” wariancie zakaz gry u bukmachera dotyczy wyłącznie zdarzeń w ramach tej samej konkurencji. A zatem zawodnik nie może umieszczać na kuponie meczów piłkarskich, jednak mogą się na nim znaleźć turnieje tenisowe, siatkarskie, czy chociażby E-sport.
  • Zakaz obstawiania meczów w tej samej lidze – jeszcze inny wariant zakłada zakaz umieszczania na kuponie spotkań w tej samej lidze, w której występuje piłkarz. Przykładowo – zawodnik Legii Warszawa nie może grać na kuponie spotkań Lecha Poznań oraz Rakowa Częstochowa, jednak mogą znaleźć się na nim rozgrywki w niższych klasach w Polsce lub Champions League.
  • Zakaz typowania meczów swojej drużyny – w najbardziej liberalnym wariancie zawodnik ma zakaz gry u bukmachera wyłącznie w kontekście meczów z udziałem swojego zespołu. Przykładowo – zawodnik reprezentacji Polski nie może obstawić meczu kadry, jednak może obstawiać zakłady na pozostałe spotkania piłkarskie, a także inne konkurencje i rozgrywki (m.in. NBA, US Open lub żużlowe Grand Prix). 

Dlaczego piłkarze nie powinni obstawiać zakładów?

Istnieje szereg powodów, dla których aktywni zawodnicy nie powinni grać u bukmachera. Pierwszym z nich jest możliwość robienia tego z uprzywilejowanej pozycji, co w przełożeniu na język polski oznacza, że będący uczestnikiem danego turnieju zawodnik mógłby mieć znacznie łatwiejszy dostęp do kluczowych informacji z pierwszej ręki, co w efekcie gwarantowałoby mu spory handicap nie tylko nad pozostałymi typerami, ale i nad samym bukmacherem. 

Drugi powód to kwestie wizerunkowe i etyczne. Topowi zawodnicy są gigantycznym autorytetem dla dzieci i młodzieży i prawdopodobnie istnieją lepsze sposoby na wykorzystanie swoich zasięgów i propagowanie sportu, niż udział w grze bukmacherskiej. 

Wreszcie, możliwość brania udziału w typowaniu wyników dawałaby zawodnikom i trenerom spore pole do nieczystych zagrywek oraz kusiła wizją łatwych pieniędzy. Taka drużyna niekoniecznie musiałaby wówczas sprzedać mecz i przegrać z totalnym outsiderem. Nie zapominajmy, że oferta topowych bukmacherów obejmuje często ponad 800 opcji kursowych na mecz, a zatem potencjalnych scenariuszy jest całe multum. 

Jakie kary grożą piłkarzom za grę u bukmachera? Regulamin PZPN

Jak tę kwestię rozwiązano w naszym kraju? Regulamin Dyscyplinarny PZPN w art. 107 o dość klarownym tytule „Match-Fixing i niedozwolone zakłady bukmacherskie” jasno precyzuje, co grozi polskim piłkarzom za udział w zakładach sportowych. Oto treść regulaminu Polskiego Związku Piłki Nożnej:

“Za uczestnictwo osób podlegających niniejszemu regulaminowi dyscyplinarnemu w zakładach bukmacherskich, zawieranych w kraju lub zagranicą, odnoszących się do wszystkich meczów piłkarskich, rozgrywanych z udziałem drużyn krajowych w kraju i zagranicą wymierza się kary:

  • kara pieniężna od 1000 zł,
  • zawieszenie lub pozbawienie licencji,
  • skreślenie z listy sędziów, delegatów lub obserwatorów,
  • karze czasowego zakazu udziału we wszelkiej działalności związanej z piłką nożną
  • wykluczenie z PZPN.”

Najsłynniejsze przypadki udziału sportowców w zakładach 

Pomimo dość jasnych i precyzyjnie określonych zasad wielu sportowców łamie przepisy i decyduje się na udział w zakładach. Mnóstwo tego typu przypadków miało miejsce w Anglii, a prawdopodobnie najsłynniejszym zawodnikiem przyłapanym na tym procederze był gwiazdor Liverpoolu i reprezentacji Anglii Daniel Sturridge. 

Ostatecznie okazało się, że były snajper The Reds nie uczestniczył w grze osobiście, lecz nakłonił członka swojej rodziny do obstawienia jego transferu do Sevilli. Oczywiście krewny skorzystał z okazji życia i czym prędzej pognał z tą informacją do bukmachera, a żeby było śmieszniej Daniel Sturridge ostatecznie nie wylądował w Sevilli, lecz na dywaniku angielskiej federacji FA, która nałożyła na niego 75 tysięcy funtów kary oraz zawiesiła go na sześć tygodni. 

Znacznie dłuższą, bo aż 18-miesięczną karę FA wlepiła innemu Anglikowi, Joey’owi Bartonowi. W momencie ogłoszenia wyroku były gwiazdor m.in. Manchesteru City miał już jednak 35 lat na karku i w jego przypadku tak długie zawieszenie okazało się równoznaczne z przyspieszeniem decyzji o zawieszeniu piłkarskich butów na kołku. Drakoński wyrok nie zamknął jednak Bartonowi ust, a w trakcie przesłuchań wyznał, że obstawiał mecze przez całą karierę, a z jego obserwacji wynika, że podobnie robi połowa zawodowych piłkarzy w Anglii! 

Podobnych skandali nie brakowało również na naszym krajowym podwórku. Wszyscy doskonale mamy w pamięci dyskwalifikację, jaką swego czasu nałożono na jednego z najbardziej rozpoznawalnych wówczas arbitrów w naszym kraju, czyli Huberta Siejewicza (który nigdy zresztą nie wrócił do sędziowania meczów na najwyższym poziomie). 

Z kolei najgłośniejszym nazwiskiem wśród piłkarzy biorących udział w zakładach bukmacherskich był Łukasz Burliga z Wisły Kraków, który w 2014 roku został przyłapany i przyznał się do typowania meczów piłki nożnej i hokeja na lodzie. Klub nałożył na niego karę finansową rzędu 15 tysięcy złotych, zawiesił go w prawach zawodnika i wysłał na leczenie, a po przebytym odwyku Burliga wrócił do składu Wisły.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Serwis tylko dla osób 18+

Serwis obstawianie-meczy.net jest prowadzony legalnie w Polsce. Nie nakłaniamy, ani nie zachęcamy do brania udziału w grach hazardowych. Hazard może uzależniać i prowadzić do strat finansowych. Gra u bukmacherów bez licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów wzajemnych jest zabroniona i grozi konsekwencjami prawnymi.

Oświadczenie

Serwis tylko dla pełnoletnich. To pole jest wymagane.