Czy zakłady bukmacherskie to hazard?

Data dodania: 22 listopada 2023 r. / Aktualizacja: 24 listopada 2023 r.
Hazard

Wszystko jest dla ludzi i zarówno internetowe zakłady bukmacherskie, jak i hazard online mogą stanowić przyjemną odskocznię od problemów dnia codziennego i być dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu w miłym towarzystwie. Istnieje jednak również nieco ciemniejsza strona obu form rozrywki, a nieodpowiedzialne obstawianie meczy może prowadzić do uzależnienia od hazardu i sporych tarapatów finansowych. Czy zakłady bukmacherskie to hazard? Gdzie przebiega linia pomiędzy beztroską rozrywką, a uzależnieniem? Postanowiliśmy to sprawdzić. 

Czy zakłady bukmacherskie i hazard są w Polsce legalne?

Podstawowe pytanie z perspektywy typerów obstawiających zakłady sportowe oraz użytkowników gier hazardowych jest następujące – czy takie formy rozrywki są zgodne z obowiązującym w Polsce prawem? Już spieszymy z odpowiedzią. 

Tak, zarówno internetowe zakłady bukmacherskie, jak i hazardowe gry online są w 100% zgodne z polskim prawem, natomiast warunek jest każdorazowo ten sam – muszą one odbywać się na stronach legalnych operatorów posiadających odpowiednie zezwolenie, czyli licencję wydawaną przez Ministerstwo Finansów. 

Czym są zakłady bukmacherskie? 

Aby przekonać się, czy zakłady bukmacherskie to hazard musimy najpierw sprawdzić i dokładnie sprecyzować, czym jest jedno i drugie oraz jakie podobieństwa i różnice można zauważyć w przypadku obu tych form rozrywki. Czym są zakłady bukmacherskie?

Zakłady bukmacherskie to rodzaj gry hazardowej (lub losowej – jak kto woli) polegającej na przewidzeniu wyniku rywalizacji sportowej, wyborów politycznych, wydarzeń ze świata showbiznesu, a nawet pogody lub cen paliw. Stawką zakładu są realne pieniądze, a ewentualna wygrana uzależniona jest od kursu przypisanego do konkretnego zdarzenia. 

Co to jest hazard?

Czym zatem są gry hazardowe? To rodzaj rozgrywki (gry losowej), w której stawką są pieniądze, a wynik rywalizacji zależy od przypadku, ślepego losu. W grach hazardowych nie występuje czynnik ludzki, a kwestia wygranej lub przegranej uzależniona jest tylko i wyłącznie od ślepego losu (tzw. łut szczęścia). Popularne gry hazardowe to m.in. ruletka, black jack, poker oraz automaty (tzw. jednoręcy bandyci). 

Czy zakłady bukmacherskie to hazard?

Jak zatem zestawić ze sobą obie gry? Czy zakłady bukmacherskie to hazard w czystej postaci, czy może gra polegająca na wykorzystaniu wiedzy i doświadczenia typera w obstawianiu wyników sportowej rywalizacji, a jako taka nie mająca nic wspólnego z hazardem? I tak, i nie, trudno tutaj o jednoznaczną odpowiedź. 

O ile bowiem gry klasycznie hazardowe opierają się wyłącznie o łut szczęścia i gracz nie ma najmniejszego wpływu na przebieg rozgrywki, tak w przypadku internetowych zakładów sportowych typer może wykorzystać swoją wiedzę, informacje i doświadczenie w kontekście skonstruowania zwycięskiego zakładu. 

Rzecz jasna nie dzieje się tak, że nawet najbardziej pewne (albo inaczej – prawdopodobne) scenariusze spełnią się za każdym razem, natomiast dostęp do wyników przedmeczowych lub statystyk na żywo daje typerowi swego rodzaju przewagę nad bukmacherem. I według tego klucza trudno podpiąć zakłady sportowe pod klasyczne gry hazardowe, w przypadku których wynik rozgrywki jest kwestią totalnie losową i nieprzewidywalną. 

Z drugiej strony jednak zakłady sportowe wiążą się z inwestowaniem środków finansowych w rozgrywkę, na której wynik gracz nie ma większego wpływu i może jedynie liczyć, że potoczy się ona według korzystnego dla niego scenariusza. A skoro stawką w przypadku zakładów bukmacherskich są realne środki finansowe, których utrata jest jak najbardziej realnym scenariuszem, to  bez dwóch zdań można tę formę rozrywki podpiąć pod gry stricte hazardowe. 

Co jest bardziej przewidywalne – zakłady bukmacherskie, czy hazard?

Mogłoby się wydawać, że z tego co napisaliśmy powyżej dość jasno wynika wniosek, że obstawianie zakładów bukmacherskich jest znacznie bardziej przewidywalne z dwóch rozpatrywanych przez nas form hazardu. Typer dostaje do ręki całą masę danych, które odpowiednio zinterpretowane powinny skutkować wysokim procentem zwycięskich zakładów bukmacherskich.

Nie zapominajmy jednak, że wszędzie tam, gdzie pojawia się czynnik ludzki, tam pojawia się również pokusa łatwego zarobku i oszustwa. O ile zatem w typowych grach hazardowych typer rywalizuje wyłącznie z rachunkiem prawdopodobieństwa oraz innymi ludźmi, tak podczas gry na stronie legalnego bukmachera nie może wykluczyć scenariusza, że jakieś wydarzenie zostanie ustawione przez mafię i nawet najbardziej prawdopodobny zakład wyląduje finalnie w koszu. 

Uzależnienie od zakładów bukmacherskich. Jak wyjść z nałogu?

Objawy uzależnienia od hazardu – kiedy zaczyna się problem?

Największym wyzwaniem z perspektywy osoby uzależnionej od hazardu i zakładów bukmacherskich jest zdiagnozowanie problemu w porę. Kiedy obstawianie zakładów bukmacherskich jest tylko i wyłącznie dobrą zabawą, a kiedy rozpoczyna się uzależnienie od hazardu? Jakie są pierwsze objawy uzależnienia od hazardu i dlaczego tak ważnym jest, aby osoba uzależniona rozpoznała je na możliwie wczesnym stadium? 

Oto kilka symptomów, które osobie uzależnionej powinny dać do myślenia, że nieodpowiedzialna gra wymyka się spod kontroli, a dalsze typowanie zakładów bukmacherskich może mieć bardzo nieprzyjemne skutki. 

 • Uzależnienie od zakładów bukmacherskich zaczyna się w momencie, gdy gracz spędza na stronie operatora online coraz więcej czasu (np.kosztem pracy zawodowej lub życia rodzinnego). Poświęcanie dużej ilości czasu na zakłady to z pewnością symptom, obok którego nie warto przejść obojętnie. 

 • Kolejnym dość jasnym sygnałem, że typowanie zakładów bukmacherskich zmierza w niebezpiecznym kierunku jest poczucie winy związane z faktem zaniedbywania obowiązków oraz pogarszającą się sytuacją finansową. 

 • Osoby uzależnione bardzo często grają za coraz większe i większe stawki. Chęć odegrania się za wszelką cenę sprawia, że typer pożycza pieniądze na grę i wpada w błędne koło kredytów i zobowiązań finansowych. 

 • Kolejnym dość groźnym symptomem uzależnienia od gier hazardowych są pogarszające się relacje międzyludzkie. Mogą to być konflikty w pracy lub ciągłe pretensje bliskiej osoby, których podłoża należałoby poszukiwać w pogłębiającym się problemie. 

Odpowiedzialna gra u bukmachera – zasady bezpiecznego obstawiania zakładów 

Zakłady sportowe mogą być doskonałą rozrywką i przyjemnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Aby tak się jednak stało warto wyznaczyć, a następnie trzymać się żelaznych zasad. Oto kilka z nich. 

 1. Ustal budżet, który możesz przeznaczyć na zakłady.

 2. Graj tylko za środki, których ewentualna utrata nie wpłynie negatywnie na poziom Twojego życia.

 3. Ustal maksymalny limit gry w skali dnia/tygodnia.

 4. Nigdy nie pożyczaj pieniędzy na hazard.

 5. Nigdy nie próbuj odegrać się za wszelką cenę. 

Jak bukmacherzy wspierają bezpieczne typowanie meczy?

Najlepsi legalni bukmacherzy z polską licencją mają obowiązek promowania bezpiecznej i odpowiedzialnej gry oraz oddawania w ręce swoich klientów narzędzi, dzięki którym osoby uzależnione będą potrafiły w porę zdiagnozować swój problem. 

Pierwszym takim narzędziem są limity, które gracz musi ustalić podczas rejestracji konta. Są to m.in. limit stawek oraz czasu spędzonego na stronie bukmachera i z pewnością jest to funkcja, która pozwoli zapobiec rozwijaniu się uzależnienia. Gdyby tak się jednak nie stało i typer ciągle odczuwał, że jego gra zmierza w niebezpiecznym kierunku, to może skorzystać z mechanizmu zawieszenia lub samowykluczenia, dzięki którym nie będzie możliwe zalogowanie się na konto gracza przez określony czas. 

W sekcji ODPOWIEDZIALNA GRA na stronie każdego bukmachera internetowego dostępne są ankiety i pytania pozwalające zdiagnozować problem uzależnienia i uporać się z nim zanim będzie za późno. Wszystko co musi zrobić typer to odpowiedzieć (zgodnie ze stanem faktycznym!!!) na kilka pytań, a jeśli w większości przypadków odpowiedź będzie brzmiała TAK, to należy poważnie rozważyć leczenie uzależnienia. Kilka przykładowych pytań prezentujemy poniżej. 

 • Czy pożyczyłeś albo ukradłeś kiedyś pieniądze na hazard?

 • Czy zdarzyło Ci się ukrywać przed rodziną i znajomymi, że uprawiasz hazard

 • Czy często myślisz o hazardzie i trudno jest ci skupić się nad czymś innym niż gra?

 • Czy grasz do momentu, kiedy przegrasz wszystkie swoje pieniądze?

 • Czy uważasz, że uprawianie hazardu negatywnie wpłynęło na Twoje życie osobiste, relacje z bliskimi albo obowiązki zawodowe?

 • Czy kiedykolwiek rozważałeś autodestrukcję lub samobójstwo z powodu uprawiania hazardu?

 • Czy uprawianie hazardu powoduje u Ciebie wyrzuty sumienia?

 • Czy gra jest Twoim jedynym hobby?

 • Czy kiedykolwiek kontynuowałeś grę dłużej niż planowałeś albo po przegranej czułeś, że musisz wrócić, tak szybko jak to możliwe, by odrobić swoje straty?

Czy zakłady bukmacherskie to hazard? Podsumowanie

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że uczestnictwo w zakładach bukmacherskich i obstawianie wyników wydarzeń sportowych oraz branie udziału w grach hazardowych to dwie zupełnie różne kwestie. Pomimo kilku znaczących różnic lista podobieństw jest jednak równie długa i co najważniejsze – nieodpowiedzialne typowanie zakładów oraz niebezpieczne uprawianie hazardu wywołują uzależnienie, z którego wyjście trwa niekiedy latami. Dlatego miejcie to z tyłu głowy, nawet jeśli całkiem niedawno obstawiliście swój pierwszy kupon u bukmachera za przysłowiowe 2 złote. 

Bezpieczne zakłady bukmacherskie – FAQ

Czy zakłady bukmacherskie i hazard online są zgodne z polskim prawem?
Oczywiście, że tak, natomiast dzieje się tak pod warunkiem, że odbywają się w legalnych serwisach posiadających odpowiednią licencję Ministerstwa Finansów. 

Jak rozpoznać uzależnienie od gry w zakładach bukmacherskich?
Uzależnienie od zakładów zaczyna się w monecie, gdy gracz traci kontrolę nad czasem spędzonym na stronie bukmachera internetowego oraz nad stawkami inwestowanymi w kolejne kupony. 

Gdzie powinny szukać specjalistycznej pomocy osoby uzależnione od hazardu i zakładów bukmacherskich?
W najbardziej drastycznych przypadkach konieczna będzie terapia behawioralna lub terapia poznawczo behawioralna. Informację gdzie powinny szukać pomocy osoby uzależnione należy odnaleźć na stronie każdego bukmachera internetowego. 

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Serwis tylko dla osób 18+

Serwis obstawianie-meczy.net jest prowadzony legalnie w Polsce. Nie nakłaniamy, ani nie zachęcamy do brania udziału w grach hazardowych. Hazard może uzależniać i prowadzić do strat finansowych. Gra u bukmacherów bez licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów wzajemnych jest zabroniona i grozi konsekwencjami prawnymi.

Oświadczenie

Serwis tylko dla pełnoletnich. To pole jest wymagane.