Czym jest Each way w zakładach bukmacherskich?

Autor: Wojciech Szeląg / Data dodania: 24 lutego 2025 r. / Aktualizacja: 1 lutego 2025 r.
Obstawianie wyścigów konnych u bukmacheraŹródło: DALL-E

Każdego dnia staramy się rozbudowywać nasz słownik bukmacherski. Wszystko po to, aby żadne z pojęć bukmacherskich dostępnych na stronach legalnych operatorów nie stanowiło dla Was zaskoczenia, a tym razem postanowiliśmy sprawdzić i wyjaśnić na czym polega zakład Each Way. Której dyscypliny sportowej dotyczą takie kursy, gdzie je odnaleźć oraz w jaki sposób obstawiać je u bukmachera? Odpowiedzi na każde z tych pytań znajdziecie w poniższym poradniku.

Zakłady Each Way – co to takiego?

W naszych poradnikach typera staramy się poruszać nie tylko najbardziej popularne zagadnienia dotyczące obstawiania topowych lig piłkarskich oraz najbardziej prestiżowych turniejów tenisowych, ale zerkamy także w kierunku innych sportów. Tym razem przyglądamy się typowaniu wyścigów konnych, a skoro tak, to nie możemy nie wspomnieć o zakładach Each Way. Co to takiego?

To rodzaj typowania, w trakcie którego gracz stawia dwa typy na to samo wydarzenie, w tym przypadku na konkretną gonitwę koni. Pierwsza selekcja dotyczy triumfatora danego wyścigu, a druga zajęcia przez tego samego konia lokaty premiowanej (np. miejsca w TOP 2 lub TOP 3 wyścigu). 

Cały kupon będzie zwycięski, jeśli wytypowany przez gracza koń wygra dany wyścig (siłą rzeczy zajmie on wówczas także jedno z premiowanych miejsc TOP 2 lub TOP 3). Natomiast jeśli nawet koń nie zajmie 1. miejsca w danej gonitwie, lecz uplasuje się na miejscu premiowanym, to gracz nie traci całej stawki, lecz otrzymuje “nagrodę pocieszenia” w postaci nieco skromniejszej wygranej. Z kolei gracz traci całą kwotę inwestycji, jeśli koń przybiegnie na 4., 5., 6., itd. miejscu, a zatem ani nie wygra gonitwy, ani nie zajmie lokaty premiowanej. 

Zobacz także: Obstawianie wyścigów konnych

Zalety oraz wady zakładów Each Way

Każdy rodzaj zakładów dostępnych w ofercie legalnych bukmacherów ma cechy zwiększające szanse powodzenia na kuponie oraz wady, przez które szansa ostatecznej wygranej w dłuższej perspektywie zostaje mocno zredukowana. Jakie zalety oraz wady posiadają zakłady Each Way? 

Wśród handicapów z perspektywy typera wymienić należy w pierwszej kolejności większy margines błędu po stronie gracza, gdyż nawet jeśli nie uda się poprawnie wskazać ostatecznego triumfatora gonitwy, to celny typ na miejsce premiowane zagwarantuje graczowi nieco niższą wygraną i pozwoli zainwestować środki na kolejnym kuponie. Minusy? Przede wszystkim ten rodzaj typowania wymaga od gracza sporej wiedzy na temat układu sił na najbardziej prestiżowych torach. Poza tym pamiętajmy, że w ramach jednego kuponu trzeba postawić dwa zakłady, a zatem wiąże się to z koniecznością zainwestowania podwójnej stawki. 

Zakłady na wyścigi konne – rodzaje kursów 

Typowanie wyścigów konnych nieco różni się od pozostałych dyscyplin znajdujących się w ofercie legalnych bukmacherów. Bez znajomości tych reguł i podstawowych pojęć nie warto zabierać się za obstawianie gonitw, gdyż taka strategia będzie z góry skazana na niepowodzenie. 

Na początek warto poznać podstawowe rodzaje zakładów na wyścigi konne. W tym przypadku możemy je podzielić na typy dotyczące zakładów jednogonitwowych oraz kursy na zakłady wielogonitwowe. Oto kilka z nich. 

Zakłady jednogonitwowe

  • Zwyczajny (ZWC) – na kuponie znajduje się typ na konia, który ma być górą w konkretnej gonitwie. 
  • Porządek (PDK) – na kuponie znajdują się dwa konie, które mają znaleźć się w dowolnej kolejności w TOP 2 wyścigu. 
  • Dwójka (DWK) – zadanie typera polega na obstawieniu koni, które zajmą miejsca miejsca 1. oraz 2. (w odpowiedniej kolejności). 
  • Trójka (TRK) – gracz musi podać konie, które miną linię mety na miejscach 1., 2. oraz 3. (w odpowiedniej kolejności). 
  • Czwórka (CZW) – zadaniem gracza jest wytypowanie koni z miejsc 1., 2., 3. oraz 4. (w odpowiedniej kolejności). 

Zakłady wielogonitwowe

  • Dubla (DBL) – zadaniem gracza jest wytypowanie triumfatorów w dwóch różnych wyścigach. 
  • Tripla (TPL) – poprzeczka wędruje w górę, gdyż należy wskazać zwycięzców trzech różnych gonitw. 
  • Kwinta (KWN) – typer musi obstawić zwycięzców czterech różnych wyścigów. 
  • Septyma (SPT) – kupon będzie zwycięski, jeśli gracz wytypuje triumfatorów pięciu różnych gonitw. 

Gdzie obstawiać zakłady bukmacherskie na wyścigi konne? Przegląd warunków bukmachera Goplusbet 

Powiedzieć, że zakłady na wyścigi konne nie są priorytetem w ofercie legalnych bukmacherów z polską licencją to nic nie powiedzieć! Nawet najlepsze firmy z polskiego rankingu rzadko kiedy wystawiają kursy na pojedyncze gonitwy, a w trakcie naszych testów tylko jeden operator posiadał solidną ofertę tego typu. 

Mowa o legalnym bukmacherze Goplusbet, który w sekcji GONITWY regularnie umożliwia typowanie kilkudziesięciu wyścigów konnych w ciągu dnia, a większość gonitw można obserwować na żywo w darmowych livestreamach. 

Do dyspozycji typerów są kursy na wyścigi konne w Anglii, USA, Australii, Chile, a nawet w Bahrajnie oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Naszym zdaniem bukmacher Goplusbet to najlepszy wybór z perspektywy polskich ekspertów od typowania wyścigów koni. 

Oferta powitalna Goplusbet – 220 PLN na start dla nowych graczy

Rejestrując nowe konto gracza w Goplusbet każdy z Was może liczyć na dwie premie powitalne, a łączna pula darmowych środków na start to aż 220 PLN. Do zgarnięcia są:

  • Premia 100% od depozytu aż do 200 PLN
  • Darmowy freebet bez depozytu 20 PLN

Pierwsza oferta jest dostępna tuż po rejestracji, wystarczy założyć profil na grę i wpłacić 20 PLN lub więcej, a bukmacher automatycznie podwoi depozyt aż do kwoty 200 PLN (wpłacając 200 PLN gracz dysponuje łącznie kwotą 400 PLN). 

Druga oferta na start od bukmachera Goplusbet nie wymaga chociażby złotówki depozytu. Jedyny warunek bukmachera to założenie konta, weryfikacja danych osobowych i rejestracja profilu stałego. Chwilę później w budżecie pojawi się darmowy zakład 20 PLN, który można wykorzystać na dowolne zdarzenia z oferty zakładów Goplusbet. 

Bukmacher STS – najsensowniejsza oferta na wirtualne wyścigi konne

Ustaliliśmy przed momentem, że klasyczne zakłady na wyścigi konne nie są pozycją numer jeden w ofercie legalnych bukmacherów. Większość firm proponuje jednak substytut w postaci oferty na wirtualne wyścigi koni, czyli gonitwy generowane komputerowo, których wynik jest efektem algorytmu. Tego rodzaju oferta dostępna jest u większości legalnych operatorów, a naszym zdaniem najlepsze zakłady na wirtualne wyścigi proponuje bukmacher STS

W sekcji GRY znajdują się kursy na gonitwy na wirtualnych polskich torach, a poszczególne wyścigi odbywają się przez całą dobę i rozpoczynają się w 3-minutowych odstępach. Do dyspozycji typerów jest kilka rynków zakładów (m.in. Zwycięzca, TOP 2, TOP 3, Miejsca 1-2 oraz Miejsca 1-2-3), dlatego każdy ekspert powinien znaleźć coś dla siebie. 

Bukmacher LV Bet – darmowe środki dla typerów obstawiających wirtualne wyścigi konne

Kwestię wirtualnych wyścigów konnych całkiem serio potraktowano także na stronie bukmachera LV Bet, który przez całą dobę oferuje kursy na wirtualne gonitwy na kilkunastu torach. Włodarze tej firmy postanowili także docenić ekspertów ot tego rodzaju zakładów, dlatego nowi gracze mogą liczyć na specjalny pakiet na start, a stali klienci na cotygodniową premię. Oto one. 

  • Premia 300 PLN na Gry & Wirtualki – powitalna oferta dla ekspertów od typowania m.in. wirtualnych wyścigów koni uwzględnia premię od depozytu aż do 300 PLN. Wystarczy wpłacić 20 PLN lub więcej, a maksymalna pula darmowych środków jest dostępna przy depozycie 600 PLN lub więcej i można ją w całości przeznaczyć na typowanie wyścigów konnych. 
  • Dwie dychy na sporty wirtualne – dokonując w trakcie danego tygodnia obrotu 100 PLN lub więcej na wyścigach konnych gracz otrzyma premię 20 PLN. I tak co tydzień. 

Jak typować wyścigi konne? Strategia skutecznego obstawiania zakładów

Czy typowanie zakładów na wyścigi konne może okazać się opłacalne w dłuższej perspektywie i zagwarantować graczom zysk do budżetu bukmachera? Oczywiście, że tak, o ile gracz odpowiednio się przygotuje i pozna kilka prostych mechanizmów, jakimi charakteryzuje się ten rodzaj typowania. Oto pięć podstawowych zasad skutecznego typowania wyścigów. 

  1. Poznaj podstawowe terminy i rodzaje zakładów na wyścigi konne – oferta zakładów na wyścigi konne od poszczególnych bukmacherów może się różnić, dlatego przed rozpoczęciem gry należy dokładnie poznać wszystkie oznaczenia i sposoby rozliczania poszczególnych kuponów.
  2. Rozpocznij grę od najłatwiejszych typów – początkujący gracze powinni rozpocząć typowanie od najłatwiejszych selekcji (np. typu na zwycięzcę gonitwy), a dopiero później wraz ze zdobytym doświadczeniem pokusić się o bardziej skomplikowane typy.
  3. Zdobądź jak najwięcej informacji o danej gonitwie – w tym miejscu mamy na myśli nie tylko informacje o konkretnym wyścigu, jego zasadach i historycznych wynikach, ale także wiadomości o aktualnej formie, kondycji i sukcesach konia oraz doświadczeniu dżokeja, itd.
  4. Bierz pod uwagę czynniki zewnętrzne – w takich zakładach spory wpływ na końcowe wyniki mogą mieć zewnętrzne czynniki niezależne ani od konia, ani od dżokeja, jak chociażby warunki atmosferyczne (jeśli wyścig będzie odbywał się przy rzęsistym deszczu, to istnieje spora szansa na to, że wyniki gonitwy będą mocno przypadkowe).
  5. Nie sugeruj się przesadnie kursami – kursy na dane wydarzenia i gonitwy nie zawsze wiernie oddają układ sił na torze, dlatego nie warto przesadnie się nimi sugerować. Fakt, że obok jakiegoś konia widnieje bardzo niski kurs np. (np. 1.20) nie oznacza, że na pewno zajmie on 1. miejsce, a wysoki kurs (np. 5.50) nie dyskwalifikuje konia w kontekście zwycięstwa w danej gonitwie.  

Typy na pewniaki, czy kursy na underdogi? Jaka strategia typowania wyścigów konnych gwarantuje wyższy yield?

Najbardziej doświadczeni gracze na rynku doskonale zdają sobie sprawę, że skuteczna w długim okresie bukmacherka to umiejętność odnalezienia złotego środka pomiędzy atrakcyjnymi kursami oraz wysoką skutecznością zakładów. 

Typy bukmacherskie posiadające wysoki kurs gwarantują rekordowe wygrane na kuponach, jednak skuteczność gracza nie będzie tak wysoka. Z kolei zakłady o nieco niższych przelicznikach gwarantują wyższe prawdopodobieństwo trafienia kuponu, jednak pula środków nie będzie prezentowała się tak atrakcyjnie. 

Początkującym typerom zaleca się rozpoczęcie zabawy od nieco łatwiejszych zakładów po niższych przelicznikach, natomiast wraz z nabywanym doświadczeniem gracze mogą zdecydować się na nieco większe kursy, które wymagają sporej wiedzy oraz maksymalnego poziomu intuicji. 

Zobacz także: Jak obliczyć Yield?

Jak obstawiać zakłady na wyścigi konne? Podsumowanie

Kursy bukmacherskie na wyścigi konne nie są co prawda najważniejszą sekcją w ofercie legalnych operatorów, jednak i one posiadają swoich wielbicieli i rzeszę typerów, którzy obstawiają rozstrzygnięcia na najlepszych torach Polski i świata. Tym bardziej, że w przypadku zakładów na wyścigi konne prawdopodobieństwo wygranej jest dokładnie takie samo, jak chociażby w odniesieniu do typowania piłki nożnej, koszykówki, E-Sportów lub sportów walki. 

Na koniec przypominamy o trzech kluczowych kwestiach w kontekście komfortowego i bezpiecznego typowania zakładów bukmacherskich. 

Po pierwsze – jest to zabawa skierowana wyłącznie dla osób pełnoletnich, które ukończyły 18 lat. 

Po drugie – typowanie zakładów jest zgodne z polskim prawem tylko wówczas, gdy odbywa się na stronach legalnych bukmacherów posiadających aktualną licencję Ministerstwa Finansów (komplet takich firm poznacie odwiedzając nasz ranking licencjonowanych operatorów). 

Wreszcie po trzecie – zabawę z typowaniem wyścigów koni (lub dowolnych innych konkurencji znajdujących się w ofercie legalnych bukmacherów) warto rozpocząć od wizyty w sekcji Odpowiedzialna Gra, w której dostępny jest zbiór zasad i reguł gwarantujących bezpieczną rozrywkę w długiej perspektywie. 

Typowanie wyścigów konnych – FAQ

Czy istnieje legalna polska giełda zakładów pozwalająca stawiać zakłady na wyścigi konne?

Nie, w trakcie naszych testów (luty 2025) nie istniała żadna polska giełda zakładów. Zakłady na wyścigi konne nie cieszą się także zbyt wielkim powodzeniem w ofercie klasycznych bukmacherów, najlepszą ofertę na gonitwy koni posiada aktualnie firma Goplusbet, natomiast większość legalnych bukmacherów wystawia kursy na wirtualne wyścigi koni. 

Na czym polega podwójny zakład akumulowany na wyścigi konne?

Podobnie jak w przypadku klasycznych dyscyplin sportowych jest to kupon wielokrotny AKO, na którym znajdują się dokładnie dwie selekcje. Ewentualna wygrana jest efektem pomnożenia stawki zakładu przez oba kursy przypisane do danych scenariuszy, a choćby jedna pomyłka sprawia, że cały kupon jest przegrany. 

Czy w wyścigach konnych dostępne są zakłady Draw No Bet lub kursy na handicap?

Nie, oferta rynków kursowych dostępnych na wyścigi koni nieco różni się od klasycznych zakładów na tenis ziemny, piłkę nożną, hokej na lodzie, koszykówkę lub inne popularne gry zespołowe, a więcej o rodzajach opcji kursowych na gonitwy konne przeczytasz w powyższych sekcjach. 

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Serwis tylko dla osób 18+

Serwis obstawianie-meczy.net jest prowadzony legalnie w Polsce. Nie nakłaniamy, ani nie zachęcamy do brania udziału w grach hazardowych. Hazard może uzależniać i prowadzić do strat finansowych. Gra u bukmacherów bez licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów wzajemnych jest zabroniona i grozi konsekwencjami prawnymi.

Oświadczenie

Serwis tylko dla pełnoletnich. To pole jest wymagane.
🥇 1. miejsce

STS