EURO 2024 📅 godz. 18:00 18-06-2024

Kursy i typy na mecz Turcja - Gruzja

Czym jest handicap?

Data dodania: 28 lutego 2024 r. / Aktualizacja: 28 lutego 2024 r.
co-to-jest-handicap-?

Mimo iż wielu z Was zapewne nie raz spotkało się z pojęciem handicap-u, to założymy się, że przed dłuższy czas nie mieliście pojęcia, czym on tak naprawdę jest.

Zgodnie z podręcznikową definicją handicap to liczba punktów bądź bramek, jaką bukmacher wystawiający zakłady odejmuje lub dodaje do konta jednej z drużyn biorących udział w spotkaniu. Głównym założeniem handicap-u jest wyrównanie szans obydwu stron pojedynku.

Handicap – rodzaje i przykłady

Zrozumienie zasad działania handicap-u będzie z całą pewnością łatwiejsze po przeanalizowaniu konkretnego przykładu. W tym celu weźmiemy pod lupę spotkanie Bayernu Monachium oraz Borussi Dortmund. Zastosujemy w tym przypadku tzw. handicap europejski.

Handicap europejski

handicap-europejski

Pewien gracz zdecydował się postawić handicap europejski 0:1 na korzyść Sassuolo. Oznacza to zatem, że podopieczni Roberto De Zerbiego rozpoczynają spotkanie z jedną bramką przewagi. Co więc stanie się z jego zakładem w przypadku określonych wyników meczu?

I przykład: końcowy rezultat to 2:0 dla graczy z Bergamo. Po dodaniu handicap-u robi się 2:1, tak więc zakład zostaje rozliczony jako przegrany.

II przykład: mecz kończy się bezbramkowym remisem. Z uwagi na handicap 0:1 na korzyść Sassuolo zakład ten rozstrzygnięty jest pozytywnie.

III przykład: spotkanie zwyciężają goście w stosunku 0:1. Gracz w tym przypadku po raz kolejny wygrywa, gdyż ostateczne rezultat po dodaniu handicap-u to 0:2.

Gdzie grać handicap europejski ?

 • Handicap europejski
 • Handicap alternatywny

Handicap azjatycki

Drugim najbardziej popularnym rodzajem handicap-u jest handicap azjatycki. Od opisanego wyżej handicap-u europejskiego różni się on tym, że ma tylko dwie możliwe opcje wyniku do obstawienia tj. wygranej lub przegranej. Wyróżniamy aż cztery jego rodzaje tj. :

 • całkowity
 • połówkowy
 • ćwiartkowy
 • zerowy

Handicap azjatycki całkowity

Jak dokładnie wskazuje jego nazwa, bazuje on na tzw. liczbach całkowitych (-2.0,-1.0, 1.0, 2.0). Przy jego stosowaniu odejmujemy bądź dodajemy powyższe wartości od wyniku spotkania.

Przykład:

handicap-azjatycki-przykład

Mecz Eintracht Frankfurt kontra Bayer Leverkusen. Handicap wynosi (-1.0) dla popularnych Aptekarzy, których zwycięstwo postanowiliśmy wytypować.

 • Wygrywamy, gdy Bayer pokona Eintracht co najmniej dwiema bramkami.
 • Otrzymujemy zwrot stawki w przypadku, gdy zwycięży jednym golem.
 • Przegrywamy, gdy piłkarze z miasta słynącego z produkcji leczniczych medykamentów zremisują lub odniosą porażkę.

Gdzie grać azjatycki handicap ?

 • Handicap
 • Handicap azjatycki
 • Suma azjatycka

Handicap azjatycki połówkowy

Jego linia posiada zawsze wartość połówkową (-0.5, 0.5, 1.5). Gdy stosujemy ten rodzaj handicap-u, to zwrot gotówki nie jest możliwy.

Przykład:

-0.5 – wygrywamy, gdy obstawiona przez nas drużyna zwycięży.

0.5 – wygrywamy, gdy zwycięży bądź zremisuje.

1.5 – wygrywamy  w sytuacji, w której „nasz faworyt” zwycięża, remisuje lub przegrywa spotkanie tylko jedną bramką.

Handicap azjatycki zerowy

Często nazywany także Draw No Bet. Jakie są „konsekwencje” jego stosowania? Oto i one:

 1. Wygrana – następuje w momencie zwycięstwa obstawionego przez nas zespołu.
 2. Zwrot – ma miejsce, gdy spotkanie zakończy się remisem.
 3. Przegrana – przegrywamy wszystkie środki, kiedy drużyna na którą postawiliśmy odniesie porażkę.

Handicap azjatycki ćwiartkowy

Ten rodzaj handicapów jest raczej przeznaczony dla troszkę bardziej doświadczonych graczy. Głównie ze względu na dość skomplikowany mechanizm jego działania. Standardowo postaramy się przedstawić to Państwu na pewnym przykładzie.

Przykład:

handicap-azjatycki-ćwiartkowy

Spotkanie pomiędzy Evertonem a West Ham United. Stawiamy 100 zł na wygraną Evertonu przy handicapie (-0.25). Co to oznacza w praktyce?

50 zł trafia na handicap azjatycki zerowy, a drugie 50 zł na handicap azjatycki połówkowy (-0.5). Przy jakich rezultatach spotkania osiągniemy zysk, a jakie wyniki będą jednoznaczne z przegraną?

 1. Zwycięstwo The Toffees jedną bramką oznacza całościową wygraną.
 2. W przypadku remisu połowa stawki jest zwracana, a druga połowa niestety jest przegrana.
 3. Gdy starcie zwycięży West Ham, to wiąże się to z całościową porażką.

Czy warto grać handicap-y?                     

Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. W teorii wszystkiego tak naprawdę można się nauczyć i z biegiem czasu zapewne niejednemu graczowi znudzi się obstawianie tylko i wyłącznie bezpośrednich zwycięstw bądź remisów poszczególnych zespołów.

Warto jednak mieć na uwadze to, iż handicap prawdopodobnie powstał tylko i wyłącznie dlatego, że bukmacherzy prześcigali się w pojedynku o atrakcyjność swoich ofert. Nie ma on z pewnością na celu pomóc graczom w osiąganiu wysokich wygranych. Należy o tym pamiętać przed każdą próbą jego obstawienia.

Ocena artykułu
3.8/5 (głosów: 24)

Serwis tylko dla osób 18+

Serwis obstawianie-meczy.net jest prowadzony legalnie w Polsce. Nie nakłaniamy, ani nie zachęcamy do brania udziału w grach hazardowych. Hazard może uzależniać i prowadzić do strat finansowych. Gra u bukmacherów bez licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów wzajemnych jest zabroniona i grozi konsekwencjami prawnymi.

Oświadczenie

Serwis tylko dla pełnoletnich. To pole jest wymagane.