Czym jest Void w zakładach bukmacherskich?

Autor: Wojciech Szeląg / Data dodania: 2 grudnia 2024 r. / Aktualizacja: 25 listopada 2024 r.
Czym jest Void w zakładach bukmacherskich?Źródło: DALL-E

Kontynuujemy serię naszych poradników skutecznego typowania zakładów u bukmachera. Tym razem naszą uwagę przykuło jedno z popularniejszych haseł, jakie zawiera każdy słownik pojęć bukmacherskich, a mianowicie VOID. Co to takiego? Gdzie można odnaleźć i obstawiać takie zakłady i co to właściwie oznacza? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Czy typowanie zakładów bukmacherskich w Polsce jest legalne?

Jeśli regularnie czytacie nasze poradniki typowania meczów, walk i wyścigów, czyli generalnie zakładów sportowych online, to doskonale znacie odpowiedź na to pytanie. Nie możemy jednak wykluczyć, że ktoś z Was po raz pierwszy zagościł na naszych łamach i zastanawia się, czy obstawiając zakłady bukmacherskie nie łamie polskiego prawa.

Odpowiedź jest jednoznaczna – oczywiście, że nie! Typowanie zakładów sportowych jest w 100% legalne i zgodne z prawem. Warunek jest jednak taki, że można to robić wyłącznie na stronach licencjonowanych operatorów posiadających aktualne zezwolenie od polskiego Ministerstwa Finansów.

Komplet takich firm odnajdziecie w naszym rankingu legalnych bukmacherów, gdzie dowiecie się także wszystkiego co istotne na temat poszczególnych operatorów, poznacie ich ofertę dla nowych graczy, a także produkty, które wyróżniają ich na tle konkurentów na polskim rynku.

Zobacz także: Jak obstawiać mecze za darmo?

Słownik pojęć bukmacherskich, czyli absolutna podstawa przed rozpoczęciem typowania zakładów

Zabierając się za grę u bukmachera większość graczy oczami wyobraźni widzi już rekordowe wygrane kupony, które będą źródłem regularnych profitów do budżetu. Oby tak się stało, z całego serca Wam tego życzymy, natomiast całe przedsięwzięcie nie jest takie łatwe i nie wystarczy wiedzieć, że Real to ci w białych, a spalony nie oznacza wcale, że na boisku za moment pojawi się straż pożarna. 

Ale dość żartów! Zanim rozpoczniecie typowanie wyników meczów, walk i wyścigów koniecznie odwiedźcie solidny słownik pojęć bukmacherskich i poznajcie podstawowe zwroty i określenia, z którymi na pewno spotkacie się na stronach legalnych operatorów. Jednym z takich pojęć jest VOID, którym postanowiliśmy się zająć w dzisiejszym poradniku skutecznego typowania. 

Co oznacza VOID w zakładach bukmacherskich? 

Określenie void to nic innego jak nazwa zakładu, który został rozliczony jako zwrot stawki. Dlaczego? Przyczyn takiego scenariusza może być całkiem sporo i opiszemy je w kolejnej sekcji. 

Póki co musicie wiedzieć, jaki skutek ma rozliczenie zakładu jako void, czyli zwrot stawki. Otóż w takim przypadku cała kwota wraca z powrotem do gracza na główne konto depozytowe i typer może sam zdecydować, czy przelewa środki na rachunek bankowy, czy typuje kolejne zakłady z oferty bukmachera. 

Kiedy bukmacher może rozliczyć zakład jako void? Regulamin legalnych operatorów

Istnieje kilka scenariuszy, dzięki którym gracz może otrzymać z powrotem zainwestowaną na kuponie stawkę. Oczywiście w poniższym zestawieniu nie uwzględniamy sytuacji totalnie ekstremalnych (jak np. pandemia, która storpeduje dane rozgrywki, etc.). Najczęściej kupon zostaje rozliczony jako void w następujących sytuacjach: 

  • Zakład rozliczony z kursem 1.00 – istnieją zakłady, w których istnieją trzy możliwe warianty. Pierwszym jest wygrana, drugim porażka, a trzecim właśnie zwrot stawki, czyli void. Takim przykładowym typem jest chociażby selekcja Zakład Bez Remisu, o której przeczytacie w jednej z kolejnych sekcji.
  • Odwołanie meczu – niekiedy wyjątkowo niesprzyjające warunki atmosferyczne, burdy na trybunach, albo inne zdarzenia losowe sprawiają, że spotkanie piłkarskie (lub dowolne inne wydarzenie sportowe) zostaje po prostu odwołane. Zdecydowana większość bukmacherów rozlicza takie kupony jako void, czyli zwraca graczom całą stawkę.
  • Błąd po stronie bukmachera – chociaż oferta topowych bukmacherów online jest dziełem najlepszych algorytmów, to w jej tworzeniu bierze także udział człowiek, a zatem niewykluczony jest błąd ludzki (np. zamienione kursy lub ekstremalna pomyłka kursowa pozwalająca chociażby obstawić wygraną Realu nad Piastem Gliwice po kursie 5.00). Kiedy tylko bukmacher zorientuje się w swojej pomyłce, to w większości przypadków wycofa takie zdarzenie z oferty, a przyjętych wcześniej kuponów nie rozliczy jako zwycięskie, lecz zwróci graczom stawkę. 

Void, a surebet – podstawowe różnice

Wielu początkujących graczy myli zwrot stawki z pewnym zakładem, czyli surebetem. Słusznie? Absolutnie nie, gdyż pomimo tego, że w obu przypadkach gracz na pewno nie straci postawionej stawki, to jednak są to dwa zupełnie różne pojęcia i należy je rozgraniczyć. 

Czym jest void w zakładach bukmacherskich to mamy nadzieję, że już doskonale wiecie. A czym jest surebet? To tzw. pewny zakład, czyli kombinacja dwóch przeciwstawnych selekcji (np. wygrana gospodarzy i wygrana gości), które dzięki zawyżonemu kursowi na jedną ze stron zakładu na pewno zagwarantują graczowi niewielki zysk. 

Odszukanie surebetów po pierwsze nie jest zadaniem łatwym, po drugie taka strategia typowania zakładów (chociaż bardzo bezpieczna) nie gwarantuje rekordowo wysokich profitów do budżetu, a po trzecie wymaga sporego nakładu pracy i posiadania konta oraz środków u kilku bukmacherów online. Dlaczego?

Dlatego, że praktycznie niemożliwym jest znalezienie surebeta w ofercie tego samego bukmachera. W tym celu należy wykorzystać zawyżony kurs u jednego z operatorów na jakąś opcję, który przy odpowiednio dobranej stawce obu zakładów przeciwstawnych zapewni graczowi profit niezależnie od wyniku końcowego. 

Czy zakład bez remisu i void jest tym samym?

Nie są to pojęcia oznaczające stricte to samo, natomiast bardzo często identyczny jest efekt finalny, a mianowicie zainwestowana stawka wraca z powrotem do budżetu gracza. 

Co to jest zakład bez remisu? Szerzej na ten temat przeczytacie w innym z naszych poradników typera, natomiast w największym skrócie jest to rodzaj kuponu, w ramach którego gracz typuje wygraną jednej z drużyn z zastrzeżeniem, że jeśli spotkanie zakończy się remisem, to cała stawka wróci do niego do budżetu.  

Przykładowo – gracz postawił zakład bez remisu (ZBR) na wygraną Barcelony z Realem. Jeśli mecz zakończy się zwycięstwem Dumy Katalonii to oczywiście może świętować wygraną, w przypadku remisu cała kwota wróci na konto jako zwrot stawki, a jedyny scenariusz, przy którym traci całą inwestycję to triumf Królewskich. 

Oczywistą zaletą zakładu bez remisu jest znacznie mniejsze ryzyko niepowodzenia, wszak aż przy 2/3 możliwych scenariuszy gracz nie traci stawki, a tylko 1/3 możliwych wariantów wiąże się z utratą inwestycji. Z drugiej strony kursy na opcję ZBR są znacznie niższe, niż gdyby gracz wytypował zwycięstwo jednej ze stron na klasycznym rynku 1X2. Coś za coś. 

Czy handicap azjatycki może zagwarantować void, czyli zwrot postawionej stawki?

Tak, natomiast aby to pojąć musicie poznać samą ideę oraz zasady rozliczania handicapów azjatyckich. Co to takiego? 

Po raz kolejny odsyłamy Was do jednego z naszych tematycznych poradników typera, natomiast w największym uproszczeniu w tego typu handicapach jednym z możliwych wariantów rozliczenia kuponu jest zwrot stawki. Najłatwiej będzie Wam to zrozumieć na konkretnych przykładach. 

Jeśli gracz obstawi zwycięstwo Juventusu nad Napoli z handicapem azjatyckim (-2), to jego zakład będzie zwycięski, gdy Juve wygra różnicą 3 lub więcej goli (np. 3:0, 6:2, itd.). Wygrana Juventusu różnicą DOKŁADNIE 2 goli (np. 2:0) oznacza zwrot stawki, czyli void, a każdy inny wynik skutkuje przegranym kuponem i utratą kapitału. 

Kolejny przykład to zakład na wygraną Juventusu nad Napoli z handicapem azjatyckim (0). W rzeczywistości to nic innego, jak zakład bez remisu na korzyść Starej Damy, a zatem dowolna wygrana Juve oznacza zwycięski kupon, w przypadku podziału punktów gracz otrzymuje z powrotem całą stawkę, a triumf Napoli oznacza utratę inwestycji. 

Czy azjatycka linia goli może zostać rozliczona jako zwrot stawki?

Zainwestowaną stawkę można także odzyskać typując azjatyckie linie goli, czyli łączną sumę bramek, jaką w danym spotkaniu strzelą obie drużyny. Po raz kolejny, najłatwiej będzie Wam to zrozumieć na konkretnym przykładzie. 

Załóżmy, że gracz wytypował zakład Powyżej 3 goli w meczu Arsenal – Liverpool. Aby jego kupon był zwycięski, to napastnicy Kanonierów oraz The Reds muszą wspólnie strzelić 4 lub więcej bramek. W przypadku dokładnie 3 trafień (np. przy wyniku 1:2 lub 0:3) zakład rozliczony zostanie jako void, czyli zwrot stawki, a jeśli w meczu padnie mniej niż 3 gole, to typer straci całą stawkę kuponu. 

Czy zakład akumulowany może zostać rozliczony jako zwrot stawki?

Bardzo często pojawiającym się pytaniem na rozmaitych forach bukmacherskich jest to o wielokrotne kupony AKO. Czy zakład akumulowany może zostać finalnie rozliczony jako void? Oczywiście, że tak, natomiast aby tak się stało, to komplet selekcji na takim kuponie musi zostać rozliczony z kursem 1.00. 

Przykładowo:

  • Selekcja nr 1 – Powyżej 3 goli w meczu Legia – Widzew – wynik 2:1
  • Selekcja nr 2 – Poniżej 4 goli w meczu PSG – Monaco – wynik 2:2
  • Selekcja nr 3 – Bayern wygra z Schalke (zakład bez remisu) – wynik 0:0

Jak zapewne zauważyliście każda z powyższych selekcji rozliczona została po kursie 1.00, a zatem również cały kupon będzie rozliczony jako void, a gracz odzyska z powrotem całą zainwestowaną kwotę. 

Czy zakład bez ryzyka i zwrot stawki to to samo?

I tak, i nie. Z jednej strony bowiem efekt finalny jest identyczny, z drugiej odnosi się do zupełnie innych pojęć. Gdzie zatem jest różnica?

Otóż w przypadku zakładu bez ryzyka gracz otrzyma z powrotem stawkę nawet wówczas, gdy jego kupon będzie kompletnie przestrzelony i żadna selekcja nie będzie na nim poprawna, ani nawet nie będzie bliska celnego typu. Dzieje się tak dlatego, że zakład bez ryzyka jest dostępny w ramach oferty powitalnej dla nowych graczy i gwarantuje odzyskanie całej przegranej stawki w przypadku niepowodzenia. 

Po prostu – gracz zakłada konto (najlepiej z naszym kodem OMNET, który gwarantuje podwyższony pakiet na start), wpłaca depozyt i obstawia dowolny kupon z oferty bukmachera. Jeśli trafi, to może wypłacić środki lub grać dalej. Jeśli z kolei zabraknie mu szczęścia, to cała kwota (lub jej część – zależy od regulaminu oferty powitalnej) wróci do niego do budżetu jako cashback. 

A zatem gracz otrzymuje zwrot stawki, natomiast nie jest to klasyczny void. W trakcie pisania tego poradnika typera (listopad 2024) gra bez ryzyka możliwa była m.in. w Fortunie (cashback w gotówce 100 PLN), Fuksiarzu (cashback w gotówce 1000 PLN) oraz forBET (cashback 1000 PLN z koniecznością obrotu), natomiast rekordzistą okazał się legalny bukmacher Superbet, który zwraca aż do 3500 PLN przegrane w ciągu 7 dni po rejestracji konta gracza. 

Czy zakład podwójna szansa może zapewnić zwrot stawki?

Bez zbędnego przedłużania – nie. Zakład podwójna szansa w meczu piłkarskim oznacza, że gracz typuje 2/3 możliwych wyników końcowych. Dostępne opcje to:

  • 1X – wygrana gospodarzy lub remis 
  • X2 – wygrana gości lub remis
  • 12 – wygrana gospodarzy lub gości

Przykładowo – gracz obstawił zakład 1X w meczu Ajax – PSV. Jego kupon będzie zwycięski, gdy mecz zakończy się wygraną Ajaxu lub remisem (np. 1:0 lub 0:0). Jedynym scenariuszem w trakcie którego typer straci całą stawkę będzie jakiekolwiek zwycięstwo piłkarzy PSV. 

Jak zatem doskonale widzicie nie ma tutaj pola na to, aby zakład rozstrzygnął się po kursie 1.00, gdyż nie istnieje wynik, który gwarantowałby taki scenariusz. Wyjaśniamy zatem raz na zawsze – zakłady podwójnej szansy nie mogą zostać rozliczone jako void.

1×2, Dokładny Wynik Meczu, czy Draw No Bet – który zakład może zapewnić void w przypadku niepowodzenia?

Piłkarska oferta zakładów oraz rynków kursowych dostępnych na mecze w mecze w topowych ligach piłkarskich uwzględnia bardzo często 800 lub nawet więcej opcji. Tak gigantyczny wybór dostępnych rynków sprawia, że można się w nim nieco zagubić, dlatego warto wiedzieć, które rynki kursowe gwarantują ewentualny void, a które są typowo “zerojedynkowe”, czyli muszą zakończyć się konkretnym rozstrzygnięciem (wygraną lub przegraną typera). 

Jak myślicie? Które z tytułowych zakładów mogą zostać rozliczone jako zwrot postawionej stawki? Z pewnością nie da się tego powiedzieć o klasycznych rynkach 1X2, w których zadaniem gracza jest wskazanie zwycięzcy spotkania (1 to wygrana gospodarzy, X oznacza remis, a 2 to wygrana gości). 

Może zatem do tej kategorii kwalifikuje się zakład Correct Score wymagający od gracza wytypowanie dokładnego wyniku końcowego (np. 2:1 lub 3:3)? No nie, w tym miejscu również nie można liczyć na void i kupon jest albo wygrany, albo przegrany. 

Jedynym z ww. rynków zakładów, na którym gracz może spodziewać się ewentualnego zwrotu inwestycji jest zakład Draw No Bet, czyli… zakład bez remisu, o którym przeczytacie powyżej. W tym przypadku podział punktów sprawia, że cała kwota trafia z powrotem do budżetu gracza. 

Zalety zwrotu stawki w zakładach bukmacherskich

Jakie korzyści płyną ze zwrotu stawki podczas gry u bukmachera? Oczywiście życzymy Wam samych trafnych typów i żeby wszystkie Wasze kupony podświetlały się finalnie na kolor zielony. Tym niemniej warto docenić void, czyli fakt, że gracz otrzyma kolejną szansę, aby tym razem jeszcze skuteczniej zainwestować swoje środki. 

Oto trzy główne zalety zwrotu stawki:

  • Znacznie stabilniejszy budżet w dłuższej perspektywie – na sportowych arenach aż roi się od niespodzianek, dlatego niejednokrotnie zwrot stawki może okazać się na wagę złota. Przypominamy, że void jest dostępny zazwyczaj na rynkach, na których większość możliwych scenariuszy (np. 2/3 wyników końcowych) gwarantuje graczowi zachowanie depozytu, a tylko 1/3 możliwych scenariuszy wiąże się z utratą kapitału.
  • Kolejna szansa na poprawny typ – w dłuższej perspektywie sukces w zakładach bukmacherskich online jest efektem wyciągania wniosków i umiejętności uczenia się na własnych błędach. Zaksięgowanie z powrotem stawki w budżecie gwarantuje graczowi szansę naniesienia poprawek i udoskonalenia swojego kuponu, dzięki czemu być może kolejne zakłady zagwarantują mu profit.
  • Gracz otrzymuje z powrotem 100% kwoty – niezaprzeczalnym atutem zakładów rozliczonych jako void jest fakt, że bukmacherzy nie potrącają w ich przypadku 12% podatku obrotowego od stawki każdego kuponu, lecz na konto gracza wraca cała zainwestowana kwota. To doskonała informacja z perspektywy typerów, gdyż w przeciwnym razie pomniejszone zwroty stawki (czyli odzyskanie tylko 88% inwestycji) byłyby średnio opłacalne w dłuższej perspektywie. 

W jakich konkurencjach sportowych możliwy jest void?

Jak zapewne zauważyliście większość naszych rozważań w tym poradniku typera oparta jest na meczach piłkarskich. Nie dzieje się tak przypadkowo! Wszak to piłka nożna i mecze w topowych ligach najczęściej goszczą na Waszych kuponach bukmacherskich, natomiast kompletną nieprawdą byłoby stwierdzenie, że w void byłby niemożliwy w odniesieniu do innych dyscyplin. Kilka przykładów: 

  • Piłka nożna – przykłady powyżej
  • Tenis ziemny – np. Iga Świątek Powyżej 12 gemów w meczu
  • Koszykówka – np. Los Angeles Lakers Powyżej 130 punktów w meczu
  • Hokej na lodzie – np. Powyżej 2 gole w 2. tercji
  • Siatkówka – np. Powyżej 150 punktów w meczu
  • Żużel – np. Bartosz Zmarzlik Poniżej 13 punktów w meczu
  • Piłka ręczna – np. VIVE Kielce wygra mecz (zakład bez remisu) 

Gdzie znaleźć wartościowy słownik bukmacherski?

Na stronach legalnych bukmacherów z polską licencją aż roi się od pojęć, które w pierwszych dniach po rejestracji konta mogą wydawać się dość skomplikowane z perspektywy początkującego gracza. Wówczas na wagę złota może okazać się solidny słownik bukmacherski, który w prostych słowach wyjaśni rynkowym debiutantom różnice pomiędzy BTTS i H2H, czy chociażby pomiędzy handicapami w wersji europejskiej oraz azjatyckiej. 

Od czego jednak macie nas?! Ekipa tworząca serwis Obstawianie-Meczy każdego dnia pracuje dla Was w pocie czoła, aby oddać w Wasze ręce wartościowe treści i artykuły. Na naszych łamach odnajdziecie m.in. słownik pojęć bukmacherskich, który jest regularnie rozbudowywany i mocno wierzymy, że za jakiś czas będzie najbardziej kompletnym w Polsce kompendium wiedzy o zakładach sportowych online.

Zakłady bukmacherskie VOID – podsumowanie i ocena końcowa

Niezależnie od tego, czy obstawiasz piłkę nożną, tenis ziemny, czy koszykówkę – bukmacherka to nie jest najłatwiejszy kawałek chleba pod słońcem i wie o tym doskonale każdy z Was, kto kiedykolwiek próbował ograć legalnego operatora. 

Czerpanie regularnych profitów z zakładów sportowych online stanie się o niebo łatwiejsze, jeśli poznacie i zrozumiecie mechanizmy dotyczące podstawowych zakładów bukmacherskich. Ba, pójdziemy nawet dalej i stwierdzimy, że bez tego nie będzie to w ogóle możliwe! 

Jednym z takich pojęć jest bez cienia wątpliwości void w zakładach bukmacherskich, który optymalnie wykorzystywany zagwarantuje graczowi nie tylko znacznie stabilniejszy budżet, ale i oddali widmo bankructwa w dłuższej perspektywie. A przecież dokładnie o to w całej zabawie chodzi. 

Poradnik typera – zwrot stawki w zakładach bukmacherskich: FAQ

Co to jest void w zakładach bukmacherskich?

To inaczej zakład rozliczony jako zwrot stawki. Bukmacher rozlicza taki kupon tak, jakby w ogóle się nie odbył, a typer odzyskuje całą zainwestowaną kwotę. 

Jaki kurs ma zakład, który zostanie rozliczony jako zwrot stawki?

Każdy kupon rozliczony jako void posiada kurs 1.00, dzięki czemu otrzymany zwrot wynosi dokładnie tyle, co stawka zakładu (gracz ani nie wygrywa, ani nie przegrywa). 

Który legalny bukmacher ma zakłady void?

Void to nie jest rodzaj zakładów, lecz sposób rozliczania kuponów. Taką ofertę posiada na swojej stronie każdy legalny bukmacher z polską licencją Ministerstwa Finansów 

Czy polscy gracze mogą założyć konto na giełdzie zakładów?

Nie, w trakcie naszych testów (listopad 2024) nie istniała żadna legalna polska giełda zakładów, a gracze w naszym kraju muszą zadowolić się ofertą klasycznych bukmacherów internetowych. 

Co oznacza czyste konto w zakładach sportowych?

Wbrew pozorom to sformułowanie nie dotyczy wyzerowanego budżetu po stronie gracza, lecz odnosi się do rodzaju zakładu na piłkę nożną, w którym typer musi zdecydować, czy konkretny bramkarz puści gola, czy też uda mu się zachować “czyste konto” w danym meczu.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Serwis tylko dla osób 18+

Serwis obstawianie-meczy.net jest prowadzony legalnie w Polsce. Nie nakłaniamy, ani nie zachęcamy do brania udziału w grach hazardowych. Hazard może uzależniać i prowadzić do strat finansowych. Gra u bukmacherów bez licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów wzajemnych jest zabroniona i grozi konsekwencjami prawnymi.

Oświadczenie

Serwis tylko dla pełnoletnich. To pole jest wymagane.
🥇 1. miejsce

Betters