Jak bukmacherzy ustalają kursy?

Data dodania: 13 sierpnia 2023 r. / Aktualizacja: 30 sierpnia 2023 r.
Jak bukmacherzy ustalają kursy

Nowi gracze, którzy zamierzają obstawiać zakłady bukmacherskie na stronach legalnych operatorów z polską licencją muszą poznać szereg zagadnień związanych z typowaniem meczów. Bez dwóch zdań jedną z kluczowych kwestii jest wiedza na temat tego czym są kursy bukmacherskie. No właśnie, co to takiego? Kto ustala przeliczniki na poszczególne wydarzenia sportowe i jak bukmacherzy wystawiają kursy? Odpowiedzi na każde w powyższych pytań odnajdziecie w naszym najnowszym poradniku typera. 

Kursy bukmacherskie – co to takiego? 

Nasz poradnik typera nie może rozpocząć się inaczej – czym w ogóle są kursy bukmacherskie na dane wydarzenie? To wyrażony za pomocą liczb współczynnik określający prawdopodobieństwo wystąpienia danego wyniku w meczu lub turnieju. Im wyższy kurs daje bukmacher, tym szansa na zaistnienie konkretnego scenariusza jest niższa, z drugiej strony ewentualna wygrana na kuponie będzie prezentowała się znacznie okazalej. Poniżej prezentujemy przykładowe kursy na mecz piłkarski:

 • Wygrana gospodarzy – 2.50
 • Remis – 3.25
 • Wygrana gości – 2.70

Jak czytać kursy widoczne powyżej? W największym skrócie oznaczają one, że bukmacher minimalnie większe szanse daje gościom, natomiast kwestia faworyta jest bardzo sporna i żaden wynik nie będzie niespodzianką. 

Kurs przypisany do meczów jest o tyle istotny z perspektywy gracza, że określa kilka kluczowych parametrów mających kolosalny wpływ na wyniki gracza zarówno w krótszej, jak i dłuższej perspektywie. A są to:  

 • Prawdopodobieństwo zaistnienia jakiegoś scenariusza – kurs określa szansę na wystąpienie danego wyniku. 
 • Wysokość ewentualnej wygranej na kuponie – kurs pozwala obliczyć kwotę zwycięskiego zakładu. 
 • Wysokość profitów w budżecie w długiej perspektywie – im wyższe kursy, tym wyższy yield i zysk gracza w długim terminie. 

Dowiedz się więcej o kursach bukmacherskich

Rodzaje kursów bukmacherskich 

W różnych regionach świata gracze spotkają się z różnymi rodzajami kursów. Inne przeliczniki występują w Europie, inne w USA, a jeszcze inne w Azji. Najpopularniejsze formy kursów to:

 • Kurs dziesiętny (np. 1.80)
 • Kurs brytyjski (np. 1/2)
 • Kurs amerykański (np. -150) 

Z którym zapisem będą mieli do czynienia polscy traderzy? Jeżeli zamierzacie obstawiać mecze na stronach legalnych bukmacherów z licencją od Ministerstwa Finansów (a tylko tego rodzaju obstawianie meczy jest zgodne z polskim prawem), to do Waszej dyspozycji będą kursy dziesiętne. 

Skąd biorą się kursy bukmacherskie i kto je wystawia?

Jakim ryzykiem obarczone będzie dane spotkanie? Kto ustala kursy bukmacherskie i od czego są one uzależnione? Wszyscy polscy bukmacherzy zatrudniają w tym celu analityków sportowych, czyli topowych traderów potrafiących prawidłowo oszacować rachunek prawdopodobieństwa poszczególnych zdarzeń. 

Analitycy (lub oddsmakerzy – jak kto woli) pracujący dla polskich firm bukmacherskich obliczają kursy poszczególnych zdarzeń bynajmniej nie za pomocą swojej intuicji oraz bukmacherskiego nosa, lecz biorą pod uwagę szereg czynników. Jakich? Przekonajmy się. 

Jak bukmacherzy wystawiają kursy?

Według jakiego klucza powstają kursy bukmacherskie odnoszące się do danego zdarzenia, meczu, walki, wyścigu lub wyborów prezydenckich? Oddsmakerzy biorą wówczas pod swoją bukmacherską lupę m.in. takie oto parametry:

 • Rodzaj zakładu – inaczej kursy naliczane są na selekcję 2-drogową, a inaczej dzieje się to w przypadku typu 3-drogowego. 
 • Prestiż rozgrywek – im bardziej popularna liga, tym większa liczba obstawionych kuponów i lepiej zweryfikowane kursy. 
 • Strony zakładu – kluczowa kwestia w kontekście wysokości kursów to jakość obu stron rywalizacji (np. klasa drużyn piłkarskich). 
 • Marża na danym rynku – oddsmakerzy mają znacznie lepszą wiedzę na temat topowych turniejów i mogą pozwolić sobie wówczas na niższą marżę i wyższe kursy. W rozgrywkach niszowych prowizja jest wyższa, a przeliczniki niższe. 
 • Aktualna forma – to, jak dana drużyna spisuje się w ostatnich tygodniach ma rzecz jasna spory wpływ na wysokość kursu.
 • Wyniki historyczne – kolejna istotna statystyka to wyniki spotkań bezpośrednich z poprzednich sezonów. 

Jak za pomocą kursu bukmacherskiego sprawdzić prawdopodobieństwo jakiegoś zdarzenia?

Ustaliliśmy już, że im wyższe przeliczniki, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że dany scenariusz się wydarzy. Należy mieć świadomość, że zakłady bukmacherskie to też hazard (a w każdym razie jedna z jego odmian) i jako taki nie gwarantuje w 100% pewnych profitów. Jak na bazie kursu obliczyć rachunek prawdopodobieństwa jakiegoś zdarzenia? To całkiem proste. 

Przykładowo – jeśli zamierzasz obstawić jakiś typ po kursie 1.90, to procentowe prawdopodobieństwo jego zaistnienia wyniesie 52,63%, a obliczyliśmy to według następującego wzoru ⇒ (1/1.90) x 100%. Gdyby kurs konkretnej selekcji wynosił 1.20, wówczas szanse powodzenia wzrosłyby aż do 83,33% ⇒ (1/1.20) x 100%. Według tego wzoru obliczyć można ryzyko dowolnego meczu i zakładu. 

Kurs bukmacherski – jak obliczyć wygraną na kuponie?

Finanse odgrywają kluczową rolę w całej przygodzie z zakładami bukmacherskimi, a wysokość kursów pozwala w błyskawiczny sposób obliczyć wartość potencjalnej wygranej na kuponie, wystarczy kilka danych i kalkulator. Im niższy kurs i stawka, tym mniejsza będzie ewentualna zwycięska kwota, to całkiem logiczne, prawda?. 

Przykładowo – załóżmy, że gracz postawił 100 zł na dany zakład, w przypadku którego oddsmakerzy ustalili przeliczniki na poziomie 1.50 (zakładamy, że jest to bukmacher bez podatku obrotowego potrącanego od każdego zakładu). W przypadku powodzenia wygrana na kuponie wyniesie 150 zł (100 zł x 1.50), natomiast gdyby trader trafił selekcję po kursie 2.80 zwycięska kwota urosłaby aż do 280 zł (100 zł x 2.80). Tak, wysokość kursów ma kolosalne znaczenie! 

Marża bukmacherska – jak prowizja wpływa na wysokość kursów?

Wierzcie nam na słowo lub nie, natomiast bukmacherzy zarabiają na każdym kuponie bez względu na rezultat meczu. Dzieje się tak za sprawą marży, czyli prowizji pobieranej przez operatora w odniesieniu do każdej selekcji. 

W idealnym świecie, zakładając, że szanse obu stron zakładu wynoszą po 50%, to obydwa kursy powinny wynieść dokładnie 2.00. Tak się jednak nie dzieje, a marża bukmacherska sprawia, że w najlepszym przypadku wynoszą one 1.90, a resztę pożera zysk bukmachera. 

Sprawdź nasz kalkulator marży bukmacherskiej

Valuebet, czyli wartościowy kurs bukmacherski

Niski kurs oznacza, że szansa wystąpienia danego zdarzenia jest spora, natomiast z drugiej strony rentowność takiego kuponu będzie minimalna. Aby dany zakład wzajemny był opłacalny i dawał nadzieję na zauważalne profity w budżecie, to musi on spełniać warunki tzw. valuebeta, czyli wartościowego typu. Co to takiego?

Z valuebetem mamy do czynienia wówczas, gdy oddsmakerzy danej firmy bukmacherskiej omyłkowo oszacują szanse danej drużyny w konkretnym meczu i wystawią błędne kursy. Przykładowo – jeśli zdaniem gracza jego drużyna ma 63% szans na zwycięstwo, a z kursów wynika, że według bukmachera ten współczynnik wynosi zaledwie 52%, to mówimy wówczas o wartościowej selekcji. 

Więcej szczegółów na temat Value bet

Dlaczego wysoki kurs bukmacherski ma tak olbrzymie znaczenie w dłuższej perspektywie? Podsumowanie

Rozglądając się za najlepszym bukmacherem do rejestracji warto zwrócić uwagę na szereg parametrów, a wysokość pobieranej marży i co za tym idzie oferowanych kursów bez dwóch zdań jest jedną z kluczowych kwestii z perspektywy graczy, którym marzą się regularne zyski. Dlaczego?

Tylko taka firma zagwarantuje bowiem traderowi obietnicę wysokiej rentowności oraz stopy zwrotu zainwestowanego kapitału, a przekładając to na język polski, tylko u takiego operatora możliwy jest dodatni yield i wypracowanie profitów w dłuższej perspektywie.

Jak bukmacherzy ustalają kursy? FAQ

Co to jest kurs bukmacherski?

W największym możliwym skrócie jest współczynnik określający szansę (ryzyko) wystąpienia jakiegoś scenariusza (np. gola Roberta Lewandowskiego, porażki Los Angeles Lakers lub wygranej Piotra Żyły). 

Dlaczego każdy operator wystawia inny kurs bukmacherski na ten sam zakład?

Wysokość kursów bukmacherskich zależy od prowizji danej firmy. Każdy serwis nalicza inną marżę, a co za tym idzie, wystawia inny kurs bukmacherski, niż jego rynkowi konkurenci. 

Który bukmacher oferuje najwyższe kursy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Dzieje się tak dlatego, że każdy legalny serwis pobiera inną prowizję na konkretne rozgrywki. Przykładowo – firma STS może dać najlepszy kurs bukmacherski na piłkarską Champions League, jednak typowanie koszykarskiej NBA najbardziej opłacalne będzie w serwisie Superbet. 

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)

Serwis tylko dla osób 18+

Serwis obstawianie-meczy.net jest prowadzony legalnie w Polsce. Nie nakłaniamy, ani nie zachęcamy do brania udziału w grach hazardowych. Hazard może uzależniać i prowadzić do strat finansowych. Gra u bukmacherów bez licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów wzajemnych jest zabroniona i grozi konsekwencjami prawnymi.

Oświadczenie

Serwis tylko dla pełnoletnich. To pole jest wymagane.