Systemy bukmacherskie – Jak obstawiać mecze systemem?

Data dodania: 7 marca 2023 r. / Aktualizacja: 10 marca 2024 r.
Obstawianie meczy systemem - najpopularniejsze systemy bukmacherskie

Każdy gracz zakładów wzajemnych jest w stanie dostrzec ogrom plusów z obstawiania systemem bukmacherskim. Prawdą jest, że nawet dobry system nie gwarantuje, że sięgniesz po wygraną, ale w znaczącym stopniu zwiększa szanse na powodzenie i wypracowanie sposobu jak obstawiać mecze. Stosowanie się do kilku prostych zasad, silna wola i konsekwencja są podstawą do sięgania po być może nie najwyższe, ale regularne wygrane. Kilka systemów bukmacherskich jest praktykowanych na całym świecie i to właśnie im poświęcony jest niniejszy artykuł. Poznasz w nim istotę, zalety i wady oraz przykłady zastosowania każdego z nich.

System bukmacherski stawki płaskiej na czym polega?

Kłamstwem byłoby stwierdzenie, że to najlepszy system bukmacherski, ale na pewno jeden z najprostszych. Jest dobrą bazą do tego, aby zacząć obstawiać mecze systemem. Polega na każdorazowym obstawianiu zakładów za tą samą stawkę, bez względu na to jakie jest według nas prawdopodobieństwo, że zakład okaże się wygrany. Przyjmuje się, że stawka pojedynczego kuponu w wariancie bezpiecznym, nie powinna przekraczać więcej niż 2% bankrolla (budżetu na grę). Istnieje szereg modyfikacji systemu płaskiej stawki. Niektóre z nich zakładają przydzielenie konkretnej stawki w zależności od wysokości kursu całkowitego kuponu, zaś inne przydzielają konkretny procent bankrolla. Ponieważ główną zaletą omawianego systemu jest jego prostota, zdecydowaliśmy się zaprezentować przykład, który odnosi się do jego niezmienionej formy.

Przykład systemu stawki płaskiej:

Ustalmy swój bankroll na poziomie 500 PLN. Zgodnie z zaleceniami, w system płaska stawka preferuje się grę za 2% budżetu, a w naszym przypadku będzie to 10 PLN. Prześledźmy jak może wyglądać gra przy jego użyciu:

 

System stawki płaskiej tabela

Źródło: Własne

Jak wynika z powyższego przykładu, ten system stawkowania zakładów okazał się dla gracza dobrze skrojony. Przy zmiennym szczęściu i konsekwencji wypracował zysk na poziomie 16.04 PLN.

Zalety i wady systemu stawki płaskiej

Zalety: 

  • To dobry system do stosowania dla graczy rozpoczynających swoją przygodę z zakładami bukmacherskimi, gdyż charakteryzuje się wyjątkową prostotą.
  • Stanowi dobrą bazę do oceny skuteczności własnych typów (możliwość obliczenia yieldu bukmacherskiego).
  • Niskie ryzyko bankructwa – nawet mimo kiepskiej passy, w wariancie ze stawkowaniem na poziomie 2% budżetu, pozwala na zagranie aż 50 kuponów.

Wady:

  • Małe prawdopodobieństwo sięgania po regularne, wysokie wygrane
  • Wymaga od gracza żelaznej konsekwencji i ustalania tej samej stawki na każdym kolejnym kuponie

System stawki modulowanej jak obstawiać mecze ?

To system gry, zawierający szereg podobieństw do systemu stawki płaskiej, a właściwie jednej z jego modyfikacji, uwzględniającej wysokość kursu. W tym przypadku również zaleca się grać maksymalnie za 2% całkowitego budżetu przeznaczonego na grę. Istotą tego systemu jest idealne dostosowanie stawki kuponu do prawdopodobieństwa wygranej. To metoda bardzo popularna, z powodzeniem wciela w życie przez tych, którzy rozpoczynali od klasycznej gry płaską stawką.

Przykład systemu stawki modulowanej:

Tym ustalmy budżet na poziomie 1000 PLN, a maksymalną stawkę jako 20 PLN. Podzielmy ją na 10 równych części, a każdą z nich traktujmy jako jedną jednostkę (2 PLN to w tym układzie 1 jednostka). W kolejnym kroku podzielmy zdarzenia na kilka grup, ze względu na kurs zakładu. Przyjmijmy, że będzie ich pięć:

System stawki modulowanej tabela 1

Źródło: Własne

Nie pozostaje nic innego, jak ustalone przedziały wdrożyć w życie:

System stawki modulowanej tabela 2

Źródło: Własne

Po raz kolejny okazało się, że w przypadku zakładów bukmacherskich nie lada znaczenie ma dobry system. Gracz po raz kolejny wykazał zysk (23.73 PLN), choć trafił tylko nieco ponad połowę swoich kuponów, a kursy bukmacherskie nie zawsze należały do najwyższych.

Zalety i wady systemu stawki modulowanej

Zalety:

  • Bezpieczeństwo kapitału – bazujemy na prawdopodobieństwie, że nasz zakład będzie wygrany
  • Bezproblemowa kontrola skuteczności typowania meczów
  • Niskie ryzyko utraty wszystkich środków
  • Pozwala na długą grę, nawet mimo kiepskiej skuteczności 

Wady:

  • Wiąże się z koniecznością posiadania umiejętności prawidłowego określania prawdopodobieństwa wygranej
  • Niewielkie szanse na duże wygrane 

Jak obstawiać mecze systemem rozpisowym?

Jest to rodzaj systemu, który pozwala typerowi na nietrafienie wszystkich typów, a mimo to na sięgnięcie po wygraną. Co istotne ta metoda gry na zakłady sportowe jest dostępna w ofertach polskich bukmacherów. W jej myśl, każda z pojedynczych selekcji należy do innej grupy. Brzmi nieco enigmatycznie? Najlepiej będzie przedstawić to na przykładzie, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

Przykład systemu rozpisowego:

Załóżmy, że w naszym mniemaniu jesteśmy w stanie przewidzieć rozstrzygnięcia czterech spotkań piłki nożnej:

System rozpisowy tabela 1

Źródło: Własne

Aby zminimalizować ryzyko niepowodzenia przez jeden niespodziewany wynik, decydujemy się na grę systemem i obstawiamy 4 kombinacje 3 trafionych zdarzeń:

System rozpisowy tabela 2

Źródło: Własne

Ustalając w każdym przypadku stawkę zakładu na poziomie 50 PLN, łącznie wydamy 200 PLN. Jak pokazuje powyższy przykład, trafienie jakiejkolwiek kombinacji wiąże się dla gracza z niemałym zyskiem.

Zalety i wady systemu rozpisowego

Zalety:

  • Daje wygraną nawet mimo nietrafienia wszystkich typów
  • Dobra strategia dla doświadczonych graczy, zdecydowanych grać wysokie kursy

Wady:

  • Dość duży stopień skomplikowania, przez co jest nie do końca przyjazny dla początkujących graczy
  • Wymaga starannego przygotowania i przemyślenia

System bukmacherski stałego profitu jak obstawiać ?

Celem jest osiągniecie wcześniej zamierzonego celu – tj. z góry określonej wygranej (np. 400 PLN przy początkowym posiadaniu bankrolla na poziomie 200 PLN). W tym celu czyni się podział całości środków na grę (np. na 3 nierówne części) i dobranie do nich kolejnych zakładów z takimi kursami, aby w przypadku wygranej gwarantowały zgarnięcie satysfakcjonującej nas kwoty. Spośród wszystkich znanych systemów obstawiania zakładów bukmacherskich, ten jest jednym z najskuteczniejszych, bowiem wygrana z choćby jednego kuponu daje nam sukces jakiego dokładnie oczekiwaliśmy.

Przykład systemu stałego profitu:

Na początku, gracza zakładów bukmacherskich czeka zadanie rozdzielenia własnych środków i ustalenia celu. Przyjmijmy, że posiadamy 400 PLN, a naszym celem jest 600 PLN. Dokonujemy podziału naszych 400 PLN na 3 części: 200 PLN, 120 PLN i 80 PLN. Będą to równocześnie stawki kolejnych zakładów w poszczególnych etapach.

80 PLN:

Za pomocą najmniejszej części naszego kapitału tj. 80 PLN, staramy się osiągnąć zysk 280 PLN, aby zrealizować cel (600 PLN). Ponieważ typy bukmacherskie z wysokimi kursami nie muszą być Twoją domeną, możesz próbować zrobić to w np. 2 krokach, w kolejnym grając za całość kwoty wygranej w pierwszym:

Krok 1:

80 PLN x 2,00 x 0,88 = 140,80 PLN

Krok 2:

140,80 x 2,30 x 0,88 = 284,98 PLN

Jeżeli w kroku 2 udało Ci się wygrać min. 280 PLN, ten system obstawiania wyników może być dla Ciebie strzałem w „10” bowiem zrealizowałeś swój cel. Jeżeli przegrałeś w pierwszym lub drugim kroku, wyciągnij wnioski z przegranych kuponów i przejdź do gry za 120 PLN.

120 PLN:

Należy pamiętać, że przegraliśmy już 80 PLN. Nie rezygnujemy jednak z gry danym systemem i zdajemy sobie sprawę, że w chwili obecnej do celu brakuje nam 400 PLN. Systemy bukmacherskie wymagają konsekwencji od typera, dlatego realizujemy podobny plan jak wcześniej:

Krok 1:

120 PLN x 1,99 x 0,88 = 210,44 PLN

Krok 2:

210,44 PLN x 2.25 x 0,88 = 416,67 PLN

Wygrana w drugim etapie jest jednoznaczna z realizacją celu. Jeżeli przegrałeś w 1 lub 2 kroku, przystąp do gry za 200 PLN. Jeżeli Ci się nie powiedzie, sprawdź systemy bukmacherskie bazujące na progresji, być może one będą w lepszym stopniu dopasowane do Twojego stylu gry.

Zalety i wady systemu stałego profitu:

Zalety:

  • Małe ryzyko utraty całości środków przeznaczonych na grę
  • Szansa na szybkie osiągnięcie zamierzonego celu

Wady:

  • Ryzyko utraty całości kapitału przy pierwszym podejściu
  • Wymaga pewnych cech osobowych tj. silnej woli i chłodnej głowy
  • Tego typu systemy bukmacherskie wymagają pewnych zdolności matematycznych

Progresywne systemy bukmacherskie jakie są najskuteczniejsze ?

Najpopularniejsze systemy bukmacherskie bazują na progresji. Oznacza to, że stawka kolejnego zakładu jest determinowana przez rezultat uprzednio postawionego kuponu. W przypadku gry systemami progresywnymi, obstawianie meczy piłki nożnej wiąże się z wyższym ryzykiem utraty całości kapitału. Czy ma zatem on jakiekolwiek zalety? Uznaje się, że ten rodzaj systemu obstawiania jest w pewnych warunkach efektywny tylko w perspektywie krótkofalowej. Jednym z najlepszych systemów obstawiania z tej kategorii jest system Martingale, dlatego jego omówienie znajdziesz poniżej. Polecamy również zapoznać się z założeniami innych metod. Interesujący jest wszak system Kelly’ego czy system Paroli.

System Martingale’a jak obstawiać mecze ?

Każdy kto decyduje się na systemy bukmacherskie progresji w swojej grze, musi liczyć się z ryzykiem jakie za tym idzie. Stosując metody progresji obstawiając zakłady należy zdawać sobie sprawę z realnego zagrożenia utraty kapitału, jeżeli trafimy na niekorzystną dla nas serię. Najlepszy system bukmacherski tego typu jaki można polecić początkującym graczom to system Martingale. Jest uznawany za najprostszą odmianę progresji i przy jego użyciu najlepiej jest obstawiać zakłady sportowe, w których występują remisy. Niższy kurs niż 2.20 to w warunkach polskich przepisów podatkowych pułap niewystarczający do tego, aby prawidłowo wdrożyć tę strategię gry. Jak w jednym zdaniu wyjaśnić istotę systemu Martingale? To podwajanie stawki zakładu, aż do momentu trafienia. Jakiekolwiek omówienie systemu nie zastąpi jednak konkretnego przykładu, który da Ci ogląd na to jak wygląda jego zastosowanie w praktyce:

Przykład systemu Martingale’a:

Na początku, gracza zakładów bukmacherskich czeka ustalenie stawki pierwszego zakładu oraz liczby etapów, po których bez względu na końcowy rezultat zakończy grę. Stosując systemy bukmacherskie należy wykazywać się chłodną głową, dlatego zalecamy rozpoczęcie od bardzo niskich stawek. W systemie tym można stosować różne rodzaje zakładów, ale szczególnie dobrze sprawdza się obstawianie remisów. Odnajdź zatem drużynę, która rzadko notuje takie rozstrzygnięcie.

Stawka pierwszego zakładu: 2 PLN

Liczba kroków: 10

System Martingale’a tabela

Źródło: Własne

Gracz musiał wykazać się cierpliwością, gdyż dopiero w 8 kroku jego zakład okazał się wygrany. System bukmacherski Martingale dał mu zysk 186,12 PLN.

Zalety i wady systemu Martingale’a:

Zalety:

  • Ze względu na prostotę, to najlepszy system bukmacherski dla doświadczonych graczy, rozpoczynających grę systemem progresji
  • Nie wymaga większych zdolności matematycznych
  • To jedna z najlepszych metod typowania zakładów bukmacherskich, w których występują remisy.
  • Jest jednym z najlepszych systemów zakładów pod kątem wysokości potencjalnych wygranych

Wady:

  • W ogólnym ujęciu, nie jest to najlepszy system bukmacherski dla początkujących graczy
  • System bukmacherski Martingale wymaga od gracza wyjątkowej cierpliwości i konsekwencji
  • W przypadku systemu progresji w najprostszej formie, ryzyko utraty kapitału jest znaczące
  • Każdy obstawiający zakłady bukmacherskie systemem Martingale, musi liczyć się z koniecznością zaangażowania większej sumy na późniejszym etapie gry

System bukmacherski Kelly’ego

Punktem wyjścia do opisu tego systemu winno być stwierdzenie, że niektóre systemy bukmacherskie dają wyraźne korzyści dopiero w długoterminowej perspektywie. Idealnym przykładem jest system Kelly’ego, który może dawać regularne zyski właśnie po dłuższym czasie. System ten określa się jako strategię gry, którego istota polega na odpowiednim określeniu stawki zakładu, dopasowanej do etapu gry na jakim się znajdujemy. Kluczowa jest umiejętność wyszukiwania valuebetów, czyli zakładów, które w naszej opinii mają szansę na powodzenie większą, aniżeli określił to bukmacher. Niektóre systemy obstawiania meczy wymagają pewnej wiedzy matematycznej i właśnie do nich należy system Kelly. Jego wzór wygląda następująco:

System Kelly’ego wzór

Źródło: Własne

Jeżeli przemawiają do Ciebie głównie przykłady, omówienie systemu znajdziesz w przyjaznej Ci formie poniżej.

Przykład systemu bukmacherskiego Kelly’ego:

  1. Ustalamy wysokość naszego budżetu na grę na np. 600 PLN.
  2. Uznaliśmy, że zwycięstwo Arki Gdynia ze Stalą Rzeszów po kursie 1.70 jest prawdopodobne na 75%. Podstawiamy zatem dane do wzoru i otrzymujemy wynik: 235,71 PLN. To właśnie tę kwotę powinniśmy obstawić.
  3. Jeżeli zakład okazał się zwycięski, nasz bankroll wyniesie 717,91 PLN.
  4. Jeżeli przegramy, na koncie pozostanie 364,29 PLN – to od tej kwoty obliczamy stawkę kolejnego zakładu

Zalety i wady systemu bukmacherskiego Kelly’ego

Zalety:

  • To jedna z najlepszych metod obstawiania meczy, jeżeli preferujesz zakład typu valuebet
  • Yield (stopa zwrotu) przy obstawianiu kuponów z jego użyciem jest dość wysoka
  • Szanse na długoterminowy zysk są spore
  • Jest jednym z najlepszych systemów obstawiania piłki, gdyż daje stabilność kapitału (przy mniejszym bankrollu, stawki są zmniejszane)

Wady:

  • W przypadku systemu bukmacherskiego Kelly, kluczowe jest wykazywanie odpowiedniej skuteczności typowania
  • Wymaga poświęcenia dłuższego czasu (m.in. na wykonywanie obliczeń i wyszukiwanie valuebetów)
  • Niezbędne są zdolności matematyczne na przynajmniej przyzwoitym poziomie

System Greenwood – obstawianie meczy piłki nożnej

Należy do grupy systemów progresywnych stałego profitu. Podstawowa wersja zakłada typowanie około 4-5 zdarzeń (z kursami 1.30-1.80), tak aby kurs całkowity kuponu wyniósł około 7.00. Gracz musi zdecydować, jaki profit będzie jego celem. Zaleca się, aby budżet na grę był większy od zysku jaki zamierza się wypracować. Wiąże się to z faktem, że kupony AKO z kursem ogólnym 7.00 są relatywnie rzadko zwycięskie. Gracz po każdym przegranym zakładzie zwiększa stawkę, tak aby pokryć dotychczasowe straty i wypracować zamierzony zysk. Jak na dłoni widać więc, że jest to system bardzo ryzykowny , w którym należy być przygotowanym na długie serie bez wygranej. Istnieją różne zdania na temat jego przydatności przy obstawianiu meczów piłki nożnej. Nie brakuje opinii, że ze względu na to, że futbol to zakłady trzydrogowe, nie jest to najlepszy system do tej dyscypliny.

Przykład systemu bukmacherskiego Greenwood:

Przyjmujemy, że nasz budżet na grę to 2000 PLN. Zysk jaki chcemy wypracować to 200 PLN. Skonstruowaliśmy kupon z 5 zdarzeń, z kursami wahającymi się od 1.30 do 1.80:

System Greenwood tabela

Źródło: Własne

Aby osiągnąć zysk 200 PLN, obstawiamy zatem powyższy kupon za 35 PLN (ewentualna wygrana to 237,16 PLN, zaś przewidywany stan konta po ewentualnej wygranej: 2202,16). W przypadku gdyby nam się nie powiodło, w kolejnym zakładzie dostosowujemy stawkę do straty, jaką ponieśliśmy w pierwszym zakładzie.

Zalety i wady systemu bukmacherskiego Greenwood

Zalety:

  • Finalnie daje zysk bez względu na krok, w którym sięgniemy po zwycięstwo
  • Stawki w systemie Greenwood rosną zdecydowanie wolniej, niż choćby w Martingale

Wady:

  • To jeden z najbardziej ryzykownych systemów do stosowania w zakładach bukmacherskich online, gdyż wiąże się z realnym ryzykiem utraty całości środków przeznaczonych na grę
  • Konieczne jest obstawianie zakładów z wysokimi kursami całkowitymi
  • Trzeba być bardzo odpornym psychicznie na kolejne niepowodzenia

Obstawianie zakładów bukmacherskich systemem Paroli

Ostatnim omawianym przez nas systemem bukmacherskim jest system rosnącej progresji, będący de facto odwrotnością Systemu Martingale’a. Polega on na tym, że stawka jest podwajana w przypadku wygranej, zaś przy porażce następuje powrót do stawki początkowej. Zaleca się, aby grać zakłady z kursem większym lub zbliżonym do 2.00. Ponieważ system ten jest szczególnie skuteczny w przypadku występowania serii wygranych, zasadne staje się pytanie o… sens jego stosowania. Jak wynika z teorii prawdopodobieństwa, wystąpienie określonego zdarzenia jest niezależne od innych, dlatego cały system bazuje na paradoksie hazardzisty.

Przykład systemu Paroli:

System Paroli tabela

Źródło: Własne

Ci, którzy z zakładami bukmacherskimi mają do czynienia na co dzień, z pewnością stwierdzą, że to system o wątpliwej reputacji. Powyższy przykład zagwarantował zysk zaledwie 9 PLN po serii 8 kuponów.

Zalety i wady systemu Paroli:

Zalety:

  • Duży zysk przy występowaniu serii zwycięskich zakładów
  • Dobrze nadaje się do budowania dużego kapitału na grę

Wady:

  • Porażka po serii zwycięstw powoduje dużą stratę
  • Nieprzydatny przy budowaniu dłuższej strategii gry

Czy warto stosować systemy bukmacherskie?

Bez cienia wątpliwości, systemy bukmacherskie są ciekawym zagadnieniem. Należy jednak podkreślić, że pewne systemy bukmacherskie są mrzonką, a ich stosowanie należy traktować tylko jako narzędzie wspomagające grę. Nie oznacza to oczywiście, że nie warto poświęcać temu zagadnieniu uwagi. Dobrze dostosowany do stylu gry system bukmacherski, może wydatnie zwiększyć wygrane rozsądnie dysponującego kapitałem gracza.

Ocena artykułu
4.5/5 (głosów: 4)

Serwis tylko dla osób 18+

Serwis obstawianie-meczy.net jest prowadzony legalnie w Polsce. Nie nakłaniamy, ani nie zachęcamy do brania udziału w grach hazardowych. Hazard może uzależniać i prowadzić do strat finansowych. Gra u bukmacherów bez licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów wzajemnych jest zabroniona i grozi konsekwencjami prawnymi.

Oświadczenie

Serwis tylko dla pełnoletnich. To pole jest wymagane.
🥇 1. miejsce

Fuksiarz

Sprawdzam