Jak powstają kursy bukmacherskie?

Autor: Mateusz Adamek / Data dodania: 15 września 2021 r. / Aktualizacja: 19 stycznia 2023 r.
Algorytm na kursy bukmacherskie

Co w głównej mierze pomaga Ci podjąć decyzję podczas przeszukiwania ofert bukmacherskich? Oczywiście wysokość kursów wystawianych przez poszczególne firmy. Czy wiesz, jak powstają te kursy i od czego zależy ich wzrost bądź spadek? Jeśli nie to serdecznie zapraszamy do przeczytania naszego tekstu. Miłej lektury!

Czym jest kurs bukmacherski?

Zgodnie z książkową definicją kurs bukmacherski określa szacunkową wartość wystąpienia konkretnego zdarzenia. Jest on najczęściej wyrażany w wartościach liczbowych. Pomaga chociażby we wskazaniu potencjalnego wyniku meczu bądź też wytypowaniu ostatecznych rozstrzygnięć w rozgrywkach ligowych. 

Istnieje pewna zależność, która określa prawdopodobieństwo powstania danego wydarzenia:

  • wyższy kurs = mniejsze prawdopodobieństwo
  • niższy kurs = większe prawdopodobieństwo

Jak powstają kursy bukmacherskie?

Oddsmaker. Tak oficjalnie nazywa jest osoba ustalająca kursy bukmacherskie. Jest to zwykle człowiek mogący się pochwalić sporym doświadczeniem w zakładach bukmacherskich. Zarówno ze strony praktycznej jak i teoretycznej. Nierzadko jego wiedza jest ukierunkowana w stronę jednej konkretnej dyscypliny.

Jak już wspomnieliśmy wyżej, praca oddsmakera polega na analizie konkretnego zdarzenia i ustaleniu stosownych kursów. Bierze on zwykle pod uwagę takie składowe jak chociażby:

  • aktualna forma drużyn
  • historia bezpośrednich spotkań
  • prognozowane składy
  • dyspozycja w meczach domowych oraz wyjazdowych

Stosowne obliczenia nie leżą już w gestii samego oddsmakera. To robią za niego specjalne programy komputerowe, które w mgnieniu oka ustalają konkretne kursy, mając na uwadze ogromną ilość danych. O ostatecznej wysokości kursu decyduje jednak sam analityk.

Szanse, jakie widzi on na wystąpienie konkretnego zdarzenia można wyrazić w procentach. Przedstawimy to zresztą na konkretnym przykładzie, a mianowicie spotkaniu Ligi Mistrzów pomiędzy Interem a Realem Madryt:

 

1 / kurs dziesiętny x 100 = procentowe prawdopodobieństwo

Inter – 2.57

Remis – 3.50

Real – 2.75

Wygrana Interu – 1/ 2.57 x 100 = 38,9 %

Remis – 1 / 3.50 x 100 = 28,5 %

Wygrana Realu – 1 / 2.75 x 100 = 36,3 %

Widać więc gołym okiem, że oddsmaker nie jest do końca pewny tego, kto ostatecznie ma większa szanse na triumf w tym pojedynku. Gdyby miał pełne przekonanie, to wartość procentowa na zwycięstwo Interu bądź Realu byłaba zdecydowanie większa.

Powstawanie kursów bukmacherskich – podsumowanie

Zrozumienie mechanizmu ustalania wysokości kursów może przysłużyć się do zwiększenia procentu pozytywnie rozstrzygniętych kuponów. Nie ma zresztą dla bukmachera większego kłopotu aniżeli rosnąca ilość tzw. świadomych graczy. Jeśli do tego grona chcesz należeć również Ty, to serdecznie zapraszamy do śledzenia naszej strony i oczekiwania na kolejne wpisy poradnikowe.

W wolnej chwili odsyłamy także do jednego z naszych wcześniejszych tekstów, który dotyczył obstawiania zakładów na żywo. Do następnego!

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 2)

Serwis tylko dla osób 18+

Serwis obstawianie-meczy.net jest prowadzony legalnie w Polsce. Nie nakłaniamy, ani nie zachęcamy do brania udziału w grach hazardowych. Hazard może uzależniać i prowadzić do strat finansowych. Gra u bukmacherów bez licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów wzajemnych jest zabroniona i grozi konsekwencjami prawnymi.

Oświadczenie

Serwis tylko dla pełnoletnich. To pole jest wymagane.