EURO 2024 📅 godz. 18:00 18-06-2024

Kursy i typy na mecz Turcja - Gruzja

Jak zostać bukmacherem?

Data dodania: 25 marca 2020 r. / Aktualizacja: 25 kwietnia 2023 r.
Zostać bukmacherem

Bukmacher lub zakład bukmacherski to nic innego jak konkretna instytucja, która zajmuje się  przyjmowaniem zakładów pieniężnych na określone zdarzenia. Bukmacherzy przyjmują zakłady na wiele dyscyplin sportowych, wydarzeń społeczno-politycznych czy kulturalnych. Bez bukmachera typowanie takich zdarzeń nie byłoby możliwe. Jak wyglądają możliwości rozpoczęcia kariery legalnego bukmachera w Polsce?

Jak otworzyć firmę bukmacherską?

Rynek hazardowy w Polsce od 1 kwietnia 2017 roku zmienił się na dobre. Zmiany zaszły przede wszystkim w prawie, a branża bukmacherska przeszła prawdziwą rewolucję, choć ta gałąź rynku hazardowego nie została zmonopolizowana. Dlatego też bukmacherzy, którzy posiadają niezbędne zezwolenie, nie mają problemów z funkcjonowaniem w Polsce. Przede wszystkim działalnością bukmacherską mogą  zajmować się prywatne firmy, które mają swoją siedzibę na terenie Polski, Unii Europejskiej lub EFTA. A jeszcze kilka lat bukmacherzy z zagranicy, który nie mieli specjalnego zezwolenia, które jest wydawane w Polsce mieli dla siebie blisko 90 procent polskiego rynku zakładów bukmacherskich. Ta sytuacja przełożyła się też na niezbyt wysokie dochody budżetowe państwa. Dlatego też zablokowano działalność internetowych bukmacherów, którzy nie mieli polskiego zezwolenia. Powstał „Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą”. Tutaj znajdują się adresy stron internetowych, gdzie oferowane są gry hazardowe, które nie mają odpowiedniego zezwolenia. Dostawcy Internetu mają również obowiązek blokady tych stron. Banki oraz wszyscy pośrednicy w płatnościach finansowych nie mają prawa współpracować z firmami, które oferują nielegalne gry hazardowe. Szara strefa na rynku bukmacherskim prawie zniknęła. Co muszą zrobić bukmacherzy, by legalnie działać na rynku hazardowym w Polsce i otrzymać zezwolenie na swoją działalność?

Tylko spółka akcyjna lub spółka z o.o.

Na początku należy zarejestrować odpowiedni rodzaj działalności. Zgodnie z prawem, zezwolenie mogą otrzymać podmioty z siedzibą na terenie Polski istniejące w formie spółki akcyjnej lub spółki z o.o. Podmiot funkcjonujący na terenie UE lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu musi prowadzić swoją działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej lub też spółki, która działa na zasadach, jakie są właściwe dla tych spółek. Zagraniczna spółka musi w Polsce mieć swój oddział albo przedstawicielstwo. Przedstawiciel powinien posiadać pełnomocnictwo, które pozwala mu zawierać umowy cywilnoprawne oraz reprezentować swoją spółkę w sprawach podatkowych. Przedstawiciel ma też obowiązek przechowywać w Polsce dokumentację działalności w języku polskim. Spółka musi także dysponować kapitałem zakładowym w wysokości minimum 2 mln zł.

Wniosek o przyznanie zezwolenia

Legalny bukmacher musi posiadać zezwolenie, które jest wydawane jest przez Ministerstwo Finansów. Wnioski są rozpatrywane nawet przez 6 miesięcy. Muszą zawierać wiele niezbędnych, ściśle określonych informacji. Wszelkie dane znajdują się w art. 36. Ustawy o grach hazardowych.

Bezpieczeństwo graczy pod specjalnym nadzorem

Bardzo ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa graczom. Ponadto bukmacherzy mają obowiązek uniemożliwienia udziału w grze osobom, które nie skończyły 18 raku życia, czyli są niepełnoletnie.  Spółka, która występuje o przyznanie zezwolenia, musi przygotować specjalny, określony regulamin tak zwanej odpowiedzialnej gry. Regulamin ten powinien uzyskać zatwierdzenie przez Ministerstwo Finansów. Musi być też wdrożony przez bukmachera. Dokładne informacje na temat regulaminu znajdują się w art. 15i Ustawy o grach hazardowych.  

Ile kosztuje wydanie zezwolenia?

Wydanie zezwolenia nie jest bezpłatne. Wysokość opłaty jest również ściśle określona w ustawie. Tę kwestię reguluje art. 69 Ustawy o grach hazardowych. Opłaty, które wniosą bukmacherzy stanowią dochód państwa. Podstawowy koszt równa się 2.000% kwoty bazowej. Dodatkowo dochodzi 50% kwoty bazowej za każdy stacjonarny punkt, w którym bukmacher planuje przyjmowanie zakładów. Dalej – 2.000% kwoty bazowej za zakłady internetowe oraz 5.000% kwoty bazowej za każdą posiadaną stronę internetową, gdzie będą przyjmowane zakłady. Ostateczny koszt zależy więc od planowanej strategii dotyczącej prowadzenia działalności bukmacherskiej. Minister Finansów wydaje zezwolenie na okres 6 lat. Po tym czasie należy wystąpić o jego przedłużenie. Dodatkowo ustawodawca wprowadził konieczność złożenia odpowiednich zabezpieczeń finansowych. Tę kwestię reguluje art. 63 Ustawy o grach hazardowych. Zabezpieczenie finansowe nie należy do kosztów  otrzymania zezwolenia. Przede wszystkim jest to instrument, który służy jedynie zapewnieniu ochrony interesu finansowego uczestników gry. Będzie pomocny także w zabezpieczeniu spłaty ewentualnych zobowiązań podatkowych. Gdy bukmacher spełni wszystkie niezbędne warunki, złożone zabezpieczenie jest zwalniane. Po spłaceniu wszystkich zobowiązań podatkowych, jakie ma bukmacher oraz, gdy żaden z graczy nie złożyć wobec niego roszczeń, wtedy spółka będzie mogła znowu dysponować zabezpieczonymi pieniędzmi.

Legalni bukmacherzy muszą posiadać zezwolenie

Uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności bukmacherskiej nie jest wcale takie łatwe, ponieważ należy spełnić wiele warunków zawartych w ustawie. Zezwolenie na prowadzenie działalności bukmacherskiej, czyli licencję Ministerstwa Finansów musi mieć każdy podmiot, który oferuje w Polsce gry hazardowe. Funkcjonowanie na tym rynku bez takiego zezwolenia jest obwarowane możliwością nałożenia na firmę kary finansowej w wysokości, która sięga nawet 720 stawek dziennych. W grę wchodzi również kara pozbawienia wolności do lat 3. W najgorszym wypadku nielegalnie działający bukmacher może otrzymać te dwie kary równocześnie. Konsekwencje przyjmowania zakładów w momencie nie posiadania odpowiedniego zezwolenia są więc bardzo poważne. Dotyczy to również graczy, ponieważ osoba, która robi zakłady u nielegalnego bukmachera – działającego bez licencji – może podlegać bardzo wysokiej karze finansowej. Kara ta równa się nawet 120 stawkom dziennym.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Serwis tylko dla osób 18+

Serwis obstawianie-meczy.net jest prowadzony legalnie w Polsce. Nie nakłaniamy, ani nie zachęcamy do brania udziału w grach hazardowych. Hazard może uzależniać i prowadzić do strat finansowych. Gra u bukmacherów bez licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów wzajemnych jest zabroniona i grozi konsekwencjami prawnymi.

Oświadczenie

Serwis tylko dla pełnoletnich. To pole jest wymagane.