Jan-Krzysztof Duda i Magnus Carlsen znów zmierzą się w Warszawie

Data dodania: 4 kwietnia 2024 r. / Aktualizacja: 4 kwietnia 2024 r.
Turniej szachowy

Przed rokiem toczono epickie starcia o zwycięstwo, a wkrótce znów – przy udziale wybitnych arcymistrzów szachowych – odbędzie się turniej Superbet Rapid & Blitz w Warszawie. Zapiszcie datę: 8-12 maja to czas, gdy stolica Polski stanie się areną najbardziej porywającej rywalizacji szachowej.

Podobnie jak poprzednio, elitarne grono szachistów zmierzy się w Centrum Konferencyjnym POLIN, rywalizując w szybkich i błyskawicznych partiach. To właśnie tam rozpocznie się cykl The Grand Chess Tour, którego kolejne etapy odbędą się w Bukareszcie, Zagrzebiu i Saint Louis. Tegoroczna pula nagród wynosić będzie półtora miliona dolarów, a trzy pierwsze turnieje – w Warszawie, Bukareszcie i Zagrzebiu – zostaną zorganizowane przez Fundację Superbet.

Superbet

Zapoznaj się z ofertą powitalną Superbet

Kod na start:
Tylko dla osób 18+. Hazard może uzależniać i prowadzić do strat finansowych.

„Zebraliśmy najlepszych zawodników z całego świata, a nasz Tour będzie popisem doświadczenia uznanych arcymistrzów i jednocześnie otwarciem wielkich scen przed uzdolnioną młodzieżą. Jesteśmy naprawdę dumni z tego, jak zapowiada się tegoroczna edycja” – podkreśla Michael Khodarkovsky, dyrektor wykonawczy Grand Chess Tour.

Już dziś wiadomo, że w Warszawie zagrają nie tylko polscy mistrzowie szachów Jan-Krzysztof Duda i Magnus Carlsen, ale także liczni światowej klasy arcymistrzowie. Na liście uczestników znajdą się reprezentanci Indii: Gukesh Dommaraju, Rameshbabu Praggnanandhaa i Arjun Erigasi, Holender Anish Giri, Ukrainiec Kiriłł Szewczenko, Niemiec Vincent Keymer, Chińczyk Wei Yi oraz Uzbek Nodirbek Abdusattorov.

Wybitni arcymistrzowie nie ukrywają, jak ważnym miejscem na mapie światowych szachów staje się Polska. W trakcie ubiegłorocznej edycji obecny w Warszawie Garri Kasparow, legenda królewskiej dyscypliny sportu, podkreślał rosnącą pozycję szachów w naszym kraju. – Polska zrobiła olbrzymi progres w hierarchii światowych szachów i widać, że dotyczy to zarówno profesjonalnej części tej gry, jak i masowej. Zapewne pomaga fakt, że posiadacie wielu dobrych szachistów na czele z graczem klasy światowej Janem-Krzysztofem Dudą. Obecne sukcesy polskich szachów to rezultat ciągłej pracy, umiejętnego wynajdywania talentów wśród dzieci, a swoją rolę odgrywają także wielkie turnieje, jak Superbet Rapid & Blitz Poland. Bez wątpliwości Polska jest w tej chwili w ścisłej czołówce w Europie – mówił Kasparow.

Z pewnością do tego przyczynia się znakomita obsada warszawskiego turnieju. W maju w POLIN zobaczymy absolutne legendy – Carlsen, który od 2013 roku jest mistrzem świata, a na chwilę przed przyjazdem do Warszawy w 2022 roku ogłosił, że nie będzie już bronił tytułu, zajmując jednocześnie pierwsze miejsce w światowym rankingu. Natomiast Duda, zdobywca Pucharu Świata, jest najwyżej sklasyfikowanym Polakiem w historii rankingu FIDE, obecnie zajmując 21. miejsce. W rankingu znajdują się również Giri na piątym miejscu, Wei Yi na dziewiątym i Gukesh Dommaraju na piętnastym – drugi najmłodszy w historii arcymistrz świata.

Majowy turniej będzie trzecim z kolei w Warszawie – w 2022 roku zwyciężył Duda, natomiast w następnej edycji triumfował Carlsen. Polak prowadził przez cztery dni, ale mistrz świata wyprzedził go ostatniego dnia. Atmosfera na trybunach była niesamowita, a organizacja turnieju i jego medialne wsparcie zostały docenione przez jury wielu nagród – za turniej Superbet Rapid & Blitz Warsaw 2022 organizatorzy otrzymali prestiżową nagrodę „Złotego Spinacza” za szerokie zainteresowanie mediami i publicznością. Zeszłoroczna edycja otrzymała także nominację do nagród „Sport Biznes Polska” w kategorii najlepszych imprez sportowych.

Turniej w Centrum Konferencyjnym POLIN odbędzie się w dniach 8-12 maja.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Serwis tylko dla osób 18+

Serwis obstawianie-meczy.net jest prowadzony legalnie w Polsce. Nie nakłaniamy, ani nie zachęcamy do brania udziału w grach hazardowych. Hazard może uzależniać i prowadzić do strat finansowych. Gra u bukmacherów bez licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów wzajemnych jest zabroniona i grozi konsekwencjami prawnymi.

Oświadczenie

Serwis tylko dla pełnoletnich. To pole jest wymagane.