Kontrowanie zakładów bukmacherskich. Co to jest i na czym polega?
Autor: Mateusz Adamek / Data dodania: 31 marca 2025 r. / Aktualizacja: 28 lutego 2025 r.
Kontrowanie zakładów bukmacherskich to termin, który powinien być doskonale znany każdemu graczowi. Na czym polega kontrowanie i kiedy najlepiej stosować podobną strategię podczas obstawiania? Oto garść najważniejszych informacji.
Gra w zakładach bukmacherskich to forma rozrywki, którą preferuje całkiem pokaźna część społeczeństwa. Mimo że obstawianie to doskonały generator emocji, to finalnie najważniejsze jest to, by z zakładania się o wyniki konkretnych wydarzeń sportowych osiągnąć przynajmniej minimalny zysk. W tym celu warto zapoznać się bliżej z pojęciem kontrowania.
Zgodnie z najczęściej stosowaną definicją kontra w zakładach bukmacherskich to nic innego jak postawienie na zupełnie przeciwny zakład od tego pierwotnego. Nadrzędnym celem takiej strategii jest zminimalizowanie ryzyka i jednocześnie zwiększenie szans na osiągnięcie profitu.
Dzięki kontrowaniu możesz przynajmniej częściowo zabezpieczyć swój kapitał poprzez skromny zysk lub chociaż zwrot stawki zakładu postawionego na samym początku.
Można wyszczególnić dwa rodzaje kontr bukmacherskich. Zadaniem pierwszej jest zapewnienie zysku graczowi niezależnie od wyniku spotkania. Druga natomiast ma pozwolić na zminimalizowanie ewentualnych strat.
Dobierasz stawkę w taki sposób, by bez względu na finałowy rezultat móc określać się mianem wygranego. W ostatecznym rozrachunku Twój bilans zysków musi być wyższy od rachunku strat.
Prawdopodobieństwo zwycięstwa wynosi okrągłe zero? Spróbuj zatem przynajmniej ograniczyć straty. Zastosowane stawki bywają w tej odmianie kontry naprawdę spore, ale nie chodzi już przecież o wygraną, ale o jak najmniejsze uszczuplenie budżetu na grę.
Zobacz także: Jak minimalizować ryzyko strat w zakładach bukmacherskich?
Śledzenie w pocie czoła ostatniego zdarzenia na kuponie i drżenie o końcowy wynik to scenariusz, który przerabiałeś z pewnością już wielokrotnie. Być może nie miałeś jednak jeszcze pojęcia, że ten stres można błyskawicznie zlikwidować. Wystarczy, że zdecydujesz się użyć kontry bukmacherskiej.
Przyjmijmy, że obstawiłeś całą kolejkę zmagań w PKO Ekstraklasie. Wszystkie piątkowe, sobotnie oraz niedzielne potyczki rozstrzygnęły się po Twojej myśli. Został tylko ostatni mecz, a więc starcie rozgrywane w poniedziałkowe popołudnie.
Po przeciwnych stronach boiska meldują się ekipy Śląska Wrocław oraz Lechia Gdańsk, a więc drużyny, dla których każdy kolejny pojedynek jest walką o przetrwanie.
Założyłeś się z bukmacherem o triumf wrocławian, a po kilkudziesięciu minutach zespół z Trójmiasta wyszedł na prowadzenie i z przebiegu gry widać wyraźnie, że raczej nie ma większych szans na wygraną gospodarzy? W takiej sytuacji zastosowanie kontry jest wyjątkowo rozsądne.
To pożądane zachowanie podczas gry kuponów AKO. Co natomiast z obstawianiem zakładów pojedynczych? Jeśli grasz popularne single, to wtedy kontrowanie powinno się co do zasady odbywać na zakładach live. I to najlepiej po jak największych kursach.
Jako typer, który będzie stosował od czasu do czasu kontrę podczas swojej przygody z zakładami bukmacherskimi, musisz być przygotowany na to, że trzeba będzie wykonywać bardzo skrupulatne obliczenia. Tylko one pozwolą bowiem określić stawkę w sposób niemalże idealny. Cały proceder najlepiej przedstawić na konkretnym przykładzie.
Zdecydowałeś się na umieszczenie na swoim kuponie akumulowanym wszystkich ośmiu ekstraklasowych spotkań, o których wspominaliśmy wyżej. Kurs ogólny wyniósł 78,32 przy stawce 10 PLN. Po odliczeniu podatku potencjalna wygrana wynosi 689,21.
7 z 8 starć świeci się już na zielono. Został tylko ten nieszczęsny pojedynek w stolicy województwa dolnośląskiego. Zagrałeś na zwycięstwo Śląska po kursie 2.55. Aby być pewnym wygranej bez względu na wynik ostatniej batalii, należy obstawić 2X. Najatrakcyjniejszy przelicznik wynosi 1.51. Jak obliczyć stawkę kontry? Niezbędny jest nasz kalkulator bukmacherski lub specjalny wzór, który prezentujemy poniżej:
kwota ewentualnej wygranej / kurs zdarzenia przeciwnego = stawka kontry
W podanych okolicznościach działanie przybierze tym samym następujący kształt: 689,21:1,51=456,43. Otrzymaną kwotę trzeba postawić na 2X. Ewentualna wygrana z kontry po uwzględnieniu podatku wyniesie 606,50.
Twój zysk w przypadku wygranej Śląska to: 689,21 – 466,43 (stawka zakładu + stawka kontry) = 222,78
Przewidywany profit, jeśli wrocławianie nie wygrają: 606,50 – 466,43 (stawka zakładu + stawka kontry) = 140,07
Jak widać po powyższych wyliczeniach, możesz osiągnąć zysk na dwa różne sposoby. Gdy zdecydujesz się skontrować, to profit będzie mniejszy, ale na pewno uda Ci się wyjść na plus.
Bardzo zbliżonym pojęciem do kontry bukmacherskiej jest doskonale znany wszystkim cashout. Dzięki tej funkcji masz możliwość zamknięcia swojego kuponu przed oficjalnym zakończeniem wszystkich zdarzeń, jakie zostały na nim zawarte. Naturalnie, jeżeli żadne z rozegranych już spotkań nie zostało jeszcze przegrane. Dowiedz się więcej: Cashout – kompletny poradnik.
Na skorzystanie z cashout-u decydują się zwykle te osoby, które nie mają ochoty oraz czasu na żmudne obliczenia i dobór stawek. Wygoda ma oczywiście swoją cenę. Zysk w przypadku użycia wspomnianej opcji jest w 99% przypadków bardzo niski lub w ogóle nie występuje. Jeżeli chcesz zatem podjąć próbę wyjścia co najmniej na delikatny „plus”, to kontra jest ku temu jedyną rozsądną metodą.
Do podjęcia decyzji o zastosowaniu kontry potrzebna jest realna ocena sytuacji. Jeżeli masz na kuponie akumulowanym tylko jedno nierozstrzygnięte zdarzenie, a z jego przebiegu wynika jasno, że może nie skończyć się po Twojej myśli, to kontrowanie jest oczywiście zasadne.
Bywają jednak przypadki, kiedy to lepiej odpuścić i przełknąć gorycz porażki. Robienie czegoś na siłę, także w zakładach bukmacherskich, ma zwykle efekt zupełnie przeciwny od tego zamierzonego. Pamiętaj zatem, by mierzyć siły na zamiary!
Co to jest kontra w zakładach bukmacherskich?
Kontra to rodzaj strategii, jaką stosują gracze zakładów bukmacherskich. Polega na zagraniu zdarzenia zupełnie przeciwnego od tego, które obstawiło się pierwotnie.
Jakie są rodzaje kontry?
Występują dwa typy kontry bukmacherskiej – gwarantująca zysk oraz redukująca stratę.
Kiedy warto kontrować?
Kontrowanie warto wcielić w życie, kiedy na kuponie zostało Ci tylko jedno zdarzenie, a potencjalna wygrana jest bardzo atrakcyjna.
Serwis tylko dla osób 18+
Serwis obstawianie-meczy.net jest prowadzony legalnie w Polsce. Nie nakłaniamy, ani nie zachęcamy do brania udziału w grach hazardowych. Hazard może uzależniać i prowadzić do strat finansowych. Gra u bukmacherów bez licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów wzajemnych jest zabroniona i grozi konsekwencjami prawnymi.Oświadczenie
STS