EURO 2024 📅 godz. 18:00 18-06-2024

Kursy i typy na mecz Turcja - Gruzja

Kursy bukmacherskie

Kursy bukmacherskie

Głównym kryterium, jakim powinniśmy kierować się przy wyborze firmy oferującej nam zakłady wzajemne jest kurs bukmacherski. To przecież od jego wartości zależy tak naprawdę, jak wysoka będzie ostatecznie nasza wygrana. Czym więc tak w ogóle są kursy bukmacherskie, jak je dzielimy i w jaki sposób należy je odczytywać?

Co to jest kurs bukmacherski?

Według jednej z definicji kurs bukmacherski to określone za pomocą liczb prawdopodobieństwo na wystąpienie danego zdarzenia. Mówiąc bardziej zrozumiałym językiem, bukmacher ocenia, która z drużyn ma większe szanse na zwycięstwo i to na jej triumf oferuje nam kurs bukmacherski o niższej wartości.

Przykład:

kursy bukmacherskie

Po lewej stronie mamy rodzaj zakładu 1X2 czyli najprostszy zakład w piłce nożnej gdzie:

1 – oznacza triumf gospodarzy czyli Liverpoolu – w tym przypadku mamy kurs 1.62, jeśli obstawimy wygraną Liverpoolu i rzeczywiście tak się stanie to nasz depozyt np 1oPLN pomniejszony o podatek 12% czyli 8,80PLN  mnożymy przez kurs 1.62 i to będzie nasza wygrana 8,80 x 1.62 = 14,25PLN (pomijając marżę bukmacherską)

X – oznacza remis – w tym przypadku mamy kurs 4.10, jeśli obstawimy remis i rzeczywiście tak się stanie to nasz depozyt np 1oPLN pomniejszony o podatek 12% czyli 8,80PLN  mnożymy przez kurs 4.10 i to będzie nasza wygrana  8,80 x 4.10 = 36,08PLN  (pomijając marżę bukmacherską)

2 – oznacza wygraną gości czyli Everton w tym przypadku mamy kurs 5.30, jeśli obstawimy wygraną Everton i rzeczywiście tak się stanie to nasz depozyt np 1oPLN pomniejszony o podatek 12% czyli 8,80PLN  mnożymy przez kurs 5.30 i to będzie nasza wygrana 8,80 x 5.30 = 46,64PLN (pomijając marżę bukmacherską)

Reasumując najwyższa wygrana byłaby w przypadku obstawienia na wygraną przez Everton, ponieważ ten zespół ma najwyższy kurs, ale czy Everton ma duże szanse wygrać żeby z Liverpoolem ? Raczej nie co właśnie odzwierciedlają kursy bukmacherskie. Pamiętajmy że bukmacherzy analizują dokładnie każde spotkanie. Im większa jest szansa na wygraną danej drużyny tym wystawiany jest niższy kurs bukmacherski, tak jak w przypadku mocnej drużyny Liverpoolu tylko (1.62).


Jak dzielimy kursy bukmacherskie?

W świecie zakładów wzajemnych możemy znaleźć kilka formatów, w jakich przedstawiane są kursy bukmacherskie. Do tych najpopularniejszych możemy z pewnością zaliczyć:

  • dziesiętne
  • ułamkowe
  • amerykańskie
  • hongkońskie
  • indonezyjskie
  • malezyjskie

Kursy dziesiętne

Kurs dziesiętny wśród graczy nazywany jest także kursem europejskim. Dzieje się tak z prostego powodu. Jest on najpopularniejszym kursem bukmacherskim na Starym Kontynencie (za wyjątkiem Wielkiej Brytanii, ale o tym później). Prawdopodobieństwo wystąpienia danego zakładu przedstawiane jest w tym wypadku w postaci ułamka dziesiętnego. W przypadku tego rodzaju kursu bukmacherskiego bardzo prosto jest wyliczyć potencjalną wygraną.

Przykład

kursy-bukmacherskie-przykład

Eintracht Frankfurt – Bayer Leverkusen, typ 2, kurs – 2.15, stawka 100

kurs x stawka = wygrana

2,15 x 100 = 215

Kursy brytyjskie

Jak sama nazwa wskazuje, kursy te stosowane są na Wyspach Brytyjskich. Przedstawiają prawdopodobieństwo za pomocą ułamków zwykłych tj. 3/2, 2/1. Dzięki nim możemy dowiedzieć się, ile razy więcej zyskamy inwestując określoną kwotę. Skomplikowane? Zobaczcie, jak przedstawia się to na poniższym przykładzie:

Przykład

kursy-brytyjskie-przykład

Betis – Sevilla, typ 1, kurs 11/4, stawka 100

(kurs brytyjski + 1) x stawka = wygrana

(11/4 + 1) x 100 = 375

Kursy amerykańskie

W tym przypadku sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, niż ma to miejsce w przypadku kursów brytyjskich, gdyż kursy amerykańskie dzielimy na dodatnie oraz ujemne. Dodatnie ukazują, jak duży osiągniemy zysk, gdy zdecydujemy się postawić określoną kwotę.

Przykład

kursy-amerykańskie-przykład

Chelsea – Manchester City, typ 2, kurs +120, stawka 100

stawka x (1 + kurs amerykański/100) = wygrana

100 x (1 + 120/100) = 220

Kursy ujemne pokazują natomiast, jaką kwotę musimy zainwestować, aby osiągnąć zysk wynoszący np. 100.

Przykład

Hiszpania – Portugalia, typ 2, kurs -200, stawka 100

stawka x (1 + 100/│kurs amerykański│) = wygrana

100 x (1 + 100/│-200│) = 150

Kursy hongkońskie

Hongkońskie kursy bukmacherskie są w zasadzie tożsame z brytyjskim. Jedyną różnicą jest to, iż przedstawiane są w formie liczb dziesiętnych.

Przykład

Finlandia – Szwecja, typ 1, kurs 0.50, stawka 100

stawka x kurs = wygrana

100 x 0.50 = 50

Kursy indonezyjskie

Kurs indonezyjski to tym razem analogia do amerykańskiego kursu bukmacherskiego. Jedyną rozbieżnością jest to, że dodatkowo dzielony jest przez 100. Zobrazujemy Wam to na przykładzie kursu dodatniego:

Przykład

Włochy – Francja, typ 1, kurs +5.0, stawka 100

stawka x (1 + kurs amerykański/100) = wygrana

100 x (1 + 5/1) = 600

Kursy malezyjskie

Porównywalnie jak kurs amerykański informuje o stosunku wielkości stawki do ewentualnego zysku. Układ dodatni/ujemny jest jednakże w tym przypadku odwrócony.

Przykład (dodatni)

Polska – Rosja, typ 1, kurs 0.40, stawka 100

stawka x (1 + kurs malezyjski) = wygrana

100 x (1 + 0.40) = 140

Przykład (ujemny)

Czechy – Słowenia , typ 1, kurs – 0.25, stawka 100

stawka x (1 – 1/kurs malezyjski) = wygrana

100 x (1 – 1/(-0.25)) = 500

Jak więc odczytywać kursy bukmacherskie?

Aby utrwalić tę zasadę w pamięci będziemy powtarzać ją jak mantrę. Kurs bukmacherski to odzwierciedlenie prawdopodobieństwa danego zdarzenia. Niski kurs na zwycięstwo danej drużyny oznacza, iż bukmacher upatruje w niej faworyta. Analogicznie wysoka wartość kursu wskazuje, że dany zespół bądź zawodnik nie jest raczej typowany do zwycięstwa w danym zdarzeniu.

Tak na dobrą sprawę typującym w naszym kraju potrzebna jest wyłącznie wiedza dotycząca dziesiętnych kursów bukmacherskich. Jednak jak mawia pewne staropolskie porzekadło „na naukę nigdy nie jest za późno”, tak więc przyswojenie informacji o pozostałych występujących w zakładach bukmacherskich kursach, można traktować jako fajną ciekawostkę.

Serwis tylko dla osób 18+

Serwis obstawianie-meczy.net jest prowadzony legalnie w Polsce. Nie nakłaniamy, ani nie zachęcamy do brania udziału w grach hazardowych. Hazard może uzależniać i prowadzić do strat finansowych. Gra u bukmacherów bez licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów wzajemnych jest zabroniona i grozi konsekwencjami prawnymi.

Oświadczenie

Serwis tylko dla pełnoletnich. To pole jest wymagane.