Bundesliga

Liga niemiecka Bundesliga

Bundesliga to od lat jedne z naszych ulubionych rozgrywek piłkarskich. Powodów takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka, od bliskości stricte geograficznej rozpoczynając, a na licznej grupie Polaków biegających po niemieckich boiskach kończąc. Jaka drużyna jest aktualnym liderem Bundesligi, jacy są najdrożsi piłkarze z tamtych klubów oraz kto bije się o koronę króla strzelców w bieżących rozgrywkach? Sprawdzamy.

Tabela Bundesliga 2023/2024

Aktualny sezon Bundesligi dostarcza nie lada emocji. W ostatnich latach rozgrywki w Niemczech zdominowali piłkarze Bayernu Monachium, natomiast w tym roku Bawarczycy mają godnego rywala w wyścigu o tytuł. Kto będzie górą? Które zespoły zakwalifikują się do europejskich pucharów, a które spędzą przyszły sezon w niższej klasie rozgrywkowej? Aktualna tabela Bundesligi prezentuje się w następujący sposób:

Ostatnia aktualizacja: 2024-04-17 19:52:58

Poz.DrużynaMeczePunktyZwycięstwaRemisyPrzegraneBramki
5Borussia DortmundBorussia Dortmund2956168557
6Eintracht FrankfurtEintracht Frankfurt29421012743
7AugsburgAugsburg29391091047
8FreiburgFreiburg29391161241
9HoffenheimHoffenheim29361061349
10HeidenheimHeidenheim29348101142
11Borussia MoenchengladbachBorussia Moenchengladbach29317101250
12BremenBremen2931871436
13Union BerlinUnion Berlin2929851625
14WolfsburgWolfsburg2928771534
15BochumBochum29275121234
16MainzMainz29265111330
17FC KoelnFC Koeln29224101523
18DarmstadtDarmstadt2914281928
Poz.DrużynaMeczePunktyZwycięstwaRemisyPrzegraneBramki
  • - Liga Mistrzów - faza grupowa
  • - Liga Europy - faza grupowa
  • - Liga Konferencji Europy - kwalifikacje
  • - Rozgrywki play-off w fazie spadkowej
  • - Spadek

Aktualna kolejka

  • Eintracht Frankfurt
    20:3019 kwi 2024
    Augsburg
  • Heidenheim
    15:3020 kwi 2024
    RB Lipsk
  • Hoffenheim
    15:3020 kwi 2024
    Borussia Moenchengladbach
  • Wolfsburg
    15:3020 kwi 2024
    Bochum
  • FC Koeln
    15:3020 kwi 2024
    Darmstadt
  • Union Berlin
    18:3020 kwi 2024
    Bayern Monachium
  • Bremen
    15:3021 kwi 2024
    Stuttgart
  • Borussia Dortmund
    17:3021 kwi 2024
    Leverkusen
  • Freiburg
    19:3021 kwi 2024
    Mainz

Następna kolejka

  • Bochum
    20:3026 kwi 2024
    Hoffenheim
  • RB Lipsk
    15:3027 kwi 2024
    Borussia Dortmund
  • Bayern Monachium
    15:3027 kwi 2024
    Eintracht Frankfurt
  • Freiburg
    15:3027 kwi 2024
    Wolfsburg
  • Augsburg
    15:3027 kwi 2024
    Bremen
  • Leverkusen
    18:3027 kwi 2024
    Stuttgart
  • Borussia Moenchengladbach
    15:3028 kwi 2024
    Union Berlin
  • Mainz
    17:3028 kwi 2024
    FC Koeln
  • Darmstadt
    19:3028 kwi 2024
    Heidenheim

Najlepsi strzelcy ligi niemieckiej

W poprzedniej dekadzie królem strzelców Bundesligi aż 7-krotnie w barwach Borussii Dortmund oraz Bayernu Monachium zostawał Robert Lewandowski. Jak wiemy Polak występuje obecnie w Barcelonie, a jacy snajperzy są najbliżsi zdobycia korony króla strzelców w trwających rozgrywkach? Oto aktualna klasyfikacja najskuteczniejszych graczy Bundesligi:

Zawodnik (wiek)NarodowośćKlubPozycjaMeczeGole
Harry Kane (30)AngliaBayern MonachiumBayern MonachiumŚrodkowy napastnik2932
Serhou Guirassy (28)GwineaStuttgartStuttgartŚrodkowy napastnik2325
Loïs Openda (24)BelgiaRB LipskRB LipskŚrodkowy napastnik2922
Deniz Undav (27)NiemcyStuttgartStuttgartŚrodkowy napastnik2516
Ermedin Demirovic (26)Bośnia i HercegowinaAugsburgAugsburgŚrodkowy napastnik2815
Maximilian Beier (21)NiemcyHoffenheimHoffenheimŚrodkowy napastnik2813
Florian Wirtz (20)NiemcyLeverkusenLeverkusenOfensywny pomocnik2911
Victor Boniface (23)NigeriaLeverkusenLeverkusenŚrodkowy napastnik1811
Niclas Füllkrug (31)NiemcyKilka klubówKilka klubówŚrodkowy napastnik2811
Tim Kleindienst (28)NiemcyHeidenheimHeidenheimŚrodkowy napastnik2911
Zawodnik (wiek)NarodowośćKlubPozycjaMeczeGole

Najdrożsi piłkarze Bundesligi

Umówmy się – po niemieckich boiskach nigdy nie biegali najdrożsi piłkarze na świecie, a tamtejsze kluby nie mogły liczyć na transfery rzędu kilkuset milionów euro, jak chociażby Real, Barcelona, PSG lub giganci angielskiej Premier League. Tym niemniej przez ostatnie lata przez niemieckie boiska przewinęło się sporo wartościowych graczy, jak chociażby Arjen Robben, Franck Ribery, Robert Lewandowski, a obecnie gwiazdą rozgrywek jest kapitan reprezentacji Anglii Harry Kane. Czy to właśnie były snajper Tottenhamu jest najbardziej wartościowym zawodnikiem biegającym aktualnie po niemieckich boiskach? Przekonajmy się. .

Zawodnik (wiek)NarodowośćKlubPozycjaWartość
Florian Wirtz (20)NiemcyLeverkusenLeverkusenOfensywny pomocnik110,00 mln €  
Jamal Musiala (21)NiemcyBayern MonachiumBayern MonachiumOfensywny pomocnik110,00 mln € 
Harry Kane (30)AngliaBayern MonachiumBayern MonachiumŚrodkowy napastnik110,00 mln € 
Xavi Simons (20)HolandiaRB LipskRB LipskOfensywny pomocnik80,00 mln €  
Leroy Sané (28)NiemcyBayern MonachiumBayern MonachiumPrawy napastnik70,00 mln €  
Kingsley Coman (27)FrancjaBayern MonachiumBayern MonachiumLewy napastnik65,00 mln € 
Matthijs de Ligt (24)HolandiaBayern MonachiumBayern MonachiumŚrodkowy obrońca65,00 mln € 
Joshua Kimmich (29)NiemcyBayern MonachiumBayern MonachiumPrawy obrońca60,00 mln €  
Loïs Openda (24)BelgiaRB LipskRB LipskŚrodkowy napastnik60,00 mln €  
Alphonso Davies (23)KanadaBayern MonachiumBayern MonachiumLewy obrońca60,00 mln €  
Zawodnik (wiek)NarodowośćKlubPozycjaWartość

Gdzie oglądać mecze Bundesligi?

Przez lata prawa do transmitowania meczów Bundesligi przechodziły z rąk do rąk. Do niedawna popisy Bayernu, Borussii i innych gigantów tamtejszej piłki oglądać można było w Polsacie Sport, Eurosporcie oraz w Eleven Sports, natomiast obecnie transmisje na żywo dostępne są na platformie Viaplay, a także na stronach najlepszych legalnych bukmacherów (m.in. w STS, Fortunie oraz Superbet).

Niemiecka Bundesliga – historia rozgrywek

Mistrzostwa Niemiec w piłce nożnej rozgrywane są od 1902 roku, natomiast Bundesliga to stosunkowo młode rozgrywki, gdyż pierwszy oficjalny sezon pod takim szyldem rozegrano w latach 1963/64. Początkowo udział brało w niej 16 zespołów z poszczególnych landów, a pierwszym mistrzem Bundesligi został 1. FC Koln. 

Ligę dość szybko rozszerzono do 18 ekip, o czym nieco więcej przeczytacie za moment, natomiast przez długi czas rywalizacja w Bundeslidze była dość nierówna, by nie napisać nie do końca sprawiedliwa. Wszystko to za sprawą podziału ówczesnych Niemiec na komunistyczne NRD, a także prozachodnie RFN, a podziały społeczne oraz dobrobyt mieszkańców tych odrębnych wówczas tworów doskonale widoczny był w zamożności klubów z bloku komunistycznego, które zresztą nie były dopuszczone do rywalizacji w Bundeslidze. 

Wszystko zmieniło się w roku 1990 po zburzeniu Muru Berlińskiego, kiedy RFN oraz NRD połączyły się w jeden kraj, a piłkarze z tego ostatniego zaczęli rywalizować ze swoimi zamożniejszymi kolegami z RFN. Rekordzistą Bundesligi oraz najbardziej utytułowanym klubem w Niemczech jest Bayern Monachium, który aż 33 razy wygrywał krajowe rozgrywki, a także kilkakrotnie sięgał po europejski Puchar Mistrzów. 

Bundesliga – regulamin ligi niemieckiej 

Aktualny system rozgrywek w Bundeslidze obowiązuje od sezonu 1963/64. W najwyższej niemieckiej lidze występuje 18 zespołów, które w trakcie sezonu grają 34 mecze w systemie każdy z każdym (dom + wyjazd). 

Zwycięstwo premiowane jest 3 punktami, remis wart jest 1 punkt, z kolei porażka oznacza 0 punktów. Drużyna z największą liczbą punktów na koniec sezonu zostaje mistrzem Bundesligi, natomiast gra toczy się również o miejsce w kolejnej edycji Ligi Mistrzów, Ligi Europy oraz Ligi Konferencji Europy, a także o uniknięcie degradacji na niższy poziom rozgrywkowy. 

Ciekawostki i rekordy Bundesligi

  • Mistrzowski tytuł w Niemczech wygrywało łącznie 12 zespołów. 
  • Najwięcej tytułów w Bundeslidze mają na koncie piłkarze Bayernu Monachium, którzy triumfowali w tych rozgrywkach aż 33 razy. 
  • Najwięcej występów na koncie w Bundeslidze ma Karl Heinz Korbel, który w latach 1972-1991 zagrał 602 mecze w barach Eintrachtu Frankfurt.
  • Najlepszym strzelcem w historii Bundesligi jest Gerd Mueller, który w sezonach 1965-1979 strzelił dla Bayernu Monachium 365 goli w 427 meczach (drugi na liście wszechczasów jest Robert Lewandowski z 312 trafieniami). 
  • Najszybszym piłkarzem w dziejach Bundesligi jest Holender Jeremiah St. Juste, który w sezonie 2021/22 biegł z prędkością 36,63 km/h. 
  • Najwięcej triumfów z rzędu w Bundeslidze (11) mają na koncie piłkarze Bayernu Monachium, którzy wygrywają te rozgrywki nieprzerwanie od sezonu 2012/13. 
  • Najwięcej punktów w jednym sezonie Bundesligi (91) zdobył Bayern Monachium w sezonie 2012/13. 
  • Najwyższe zwycięstwo w historii Bundesligi odniosła Borussia Monchengladbach, która w sezonie 1977/78 pokonała Borussię Dortmund aż 12:0. 
  • Najmniej porażek w jednym sezonie Bundesligi (1) ponieśli piłkarze Bayernu Monachium. 
  • Najwięcej zwycięstw z rzędu (19) odnieśli piłkarze Bayernu Monachium w sezonie 2012/13. 
  • Najwięcej goli w jednym sezonie (41) strzelił Robert Lewandowski w rozgrywkach 2020/21. 
  • Najwięcej meczów z rzędu ze strzelonym golem (15) ma na koncie Robert Lewandowski. 
  • Najwięcej minut z rzędu z czystym kontem (884) miał na koncie Timo Hildebrand. 

Serwis tylko dla osób 18+

Serwis obstawianie-meczy.net jest prowadzony legalnie w Polsce. Nie nakłaniamy, ani nie zachęcamy do brania udziału w grach hazardowych. Hazard może uzależniać i prowadzić do strat finansowych. Gra u bukmacherów bez licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów wzajemnych jest zabroniona i grozi konsekwencjami prawnymi.

Oświadczenie

Serwis tylko dla pełnoletnich. To pole jest wymagane.