EURO 2024 📅 godz. 21:00 14-07-2024

Kursy i typy na mecz Hiszpania - Anglia

La Liga

Liga hiszpańska La Liga

Liga hiszpańska wedle opinii wielu ekspertów, ale także samych kibiców, zaliczana jest do elitarnego grona pięciu najlepszych lig piłkarskich w Europie. Jako wierny fan futbolu powinieneś być zatem na bieżąco z tym, co dzieje się w La Liga, a także znać pokrótce jej historię. Wszelkie niezbędne informacje znajdziesz w niniejszym tekście. 

Tabela La Liga 2023/2024

Wystartował kolejny sezon najwyższego hiszpańskiego szczebla rozgrywkowego. Oto jak na ten moment przedstawia się tabela La Liga:

Ostatnia aktualizacja: 2024-07-12 22:15:34

Poz.DrużynaMeczePunktyZwycięstwaRemisyPrzegraneBramki
5BilbaoBilbao38681911861
6Real SociedadReal Sociedad386016121051
7Real BetisReal Betis38571415948
8VillarrealVillarreal385314111365
9ValenciaValencia384913101540
10Deportivo AlavesDeportivo Alaves384612101636
11OsasunaOsasuna38451291745
12GetafeGetafe384310131542
13Celta de VigoCelta de Vigo384110111746
14SevillaSevilla384110111748
15MallorcaMallorca38408161433
16Las PalmasLas Palmas384010101833
17Rayo VallecanoRayo Vallecano38388141629
18CadizCadiz38336151726
19AlmeriaAlmeria38213122343
20GranadaGranada3821492538
Poz.DrużynaMeczePunktyZwycięstwaRemisyPrzegraneBramki
  • - Liga Mistrzów - faza grupowa
  • - Liga Europy - faza grupowa
  • - Liga Konferencji Europy - kwalifikacje
  • - Spadek

Zarówno podczas nadchodzącego weekendu, jak i paru kolejnych kolejek włodarze La Liga zagwarantowali kibicom solidną dawkę emocji. Tak prezentuje się kalendarz gier na kilkanaście najbliższych dni:

Aktualna kolejka

  • Atletico Madryt
    -:-25 sie 2024
    Girona FC
  • Celta de Vigo
    -:-25 sie 2024
    Valencia
  • Getafe
    -:-25 sie 2024
    Rayo Vallecano
  • Real Madryt
    -:-25 sie 2024
    Real Valladolid
  • Sevilla
    -:-25 sie 2024
    Villarreal
  • Deportivo Alaves
    -:-25 sie 2024
    Real Betis
  • Leganes
    -:-25 sie 2024
    Las Palmas
  • FC Barcelona
    -:-25 sie 2024
    Bilbao
  • Osasuna
    -:-25 sie 2024
    Mallorca
  • Espanyol
    -:-25 sie 2024
    Real Sociedad

Następna kolejka

Brak spotkań.

Najlepsi strzelcy hiszpańskiej ligi

Rywalizacja o koronę króla strzelców ligi hiszpańskiej trwa w najlepsze. Sprawdź, kto aktualnie jest najbliższy zdobycia prestiżowego Trofeo Pichichi:

Zawodnik (wiek)NarodowośćKlubPozycjaMeczeGole
Héctor Fort (10,00 mln €  )FC BarcelonaKilka klubówKilka klubówPrawy obrońca
Mikayil Faye (10,00 mln €  )FC BarcelonaKilka klubówKilka klubówŚrodkowy obrońca
Javi Puado (8,00 mln €  )RCD EspanyolKilka klubówKilka klubówLewy napastnik
Monchu (5,00 mln €  )Real Valladolid CFKilka klubówKilka klubówŚrodkowy pomocnik
Stipe Biuk (4,00 mln €  )Real Valladolid CFKilka klubówKilka klubówLewy napastnik
Zawodnik (wiek)NarodowośćKlubPozycjaMeczeGole

Najdrożsi piłkarze La Ligi

Po boiskach La Liga zawsze biegała cała masa zawodników należących do absolutnej czołówki najlepszych piłkarzy na świecie. Kto według portalu Transfermarkt jest w tej chwili najbardziej wartościowym graczem całych rozgrywek? Jak wygląda pierwsza dziesiątka takiego zestawienia? Szczegóły poniżej:

Zawodnik (wiek)NarodowośćKlubPozycjaWartość
Kylian Mbappé (25)FrancjaReal MadrytReal MadrytŚrodkowy napastnik180,00 mln € 
Jude Bellingham (21)AngliaReal MadrytReal MadrytOfensywny pomocnik180,00 mln € 
Vinicius Junior (24)BrazyliaReal MadrytReal MadrytLewy napastnik180,00 mln € 
Federico Valverde (25)UrugwajReal MadrytReal MadrytŚrodkowy pomocnik120,00 mln € 
Rodrygo (23)BrazyliaReal MadrytReal MadrytPrawy napastnik110,00 mln € 
Eduardo Camavinga (21)FrancjaReal MadrytReal MadrytŚrodkowy pomocnik100,00 mln € 
Aurélien Tchouaméni (24)FrancjaReal MadrytReal MadrytDefensywny pomocnik100,00 mln € 
Gavi (19)HiszpaniaFC BarcelonaFC BarcelonaŚrodkowy pomocnik90,00 mln € 
Lamine Yamal (17)HiszpaniaFC BarcelonaFC BarcelonaPrawy napastnik90,00 mln € 
Pedri (21)HiszpaniaFC BarcelonaFC BarcelonaŚrodkowy pomocnik80,00 mln € 
Zawodnik (wiek)NarodowośćKlubPozycjaWartość

Gdzie oglądać mecze ligi hiszpańskiej La Liga?

Transmisje ze spotkań ligi hiszpańskiej w sezonie 2023/2024 można śledzić na antenach Canal+ oraz Eleven Sports. Stacje te dzielą się prawami do relacjonowania rozgrywek La Liga. Każda z nich pokazuje pięć meczów w każdej serii gier. Aktualny kontrakt będzie obowiązywał do zakończenia kampanii 2025/2026.

La Liga – historia

José María Acha. To dzięki staraniom tego Pana w roku 1928 ruszyły w Hiszpanii pierwsze rozgrywki ligowe. Podczas premierowego sezonu w rywalizacji brało udział dokładnie 10 drużyn. Były to kolejno:

  • Athletic Bilbao
  • Atletico Madryt
  • FC Barcelona
  • Getxo
  • Espanyol
  • Europa
  • Racing Santander
  • Real Madryt
  • Real Sociedad
  • Real Union

Najrówniejszą formą przez cały premierowy sezon wykazali się podopieczni Romy Fornsa. Blaugrana wyprzedziła drugi Real Madryt o dokładnie dwa oczka. Pierwszy historyczny król strzelców La Liga to Paco Bienzobas, reprezentujący wtedy barwy Realu Sociedad.

Co ciekawe tabela ligi hiszpańskiej w początkowych latach istnienia rozgrywek wcale nie była zdominowana przez Real oraz Barcelonę. W pierwszej dekadzie najwięcej tytułów mistrzowskich padło bowiem łupem Athleticu Bilbao. Rojiblancos kończyli sezon w charakterze mistrza kraju aż czterokrotnie. W całej swojej historii takich mistrzostw mają natomiast na swoim koncie dokładnie 8. 

Prawdziwy szczyt popularności La Liga przypada prawdopodobnie na lata 2010-2020. Piłkarscy fani z całego świata żyli w tamtym okresie zaciętą rywalizacją Leo Messiego i Crisitano Ronaldo. Obaj zawodnicy poprowadzili swoje zespoły do licznych sukcesów. Zarówno tych na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. Ligowe klasyki pomiędzy ekipami z Madrytu oraz Barcelony gromadziły przed telewizorami widownie liczoną w setkach milionów. 

La Liga – zasady rozgrywek

Format hiszpańskiej ekstraklasy zmieniał się w przeszłości kilkukrotnie. Ten, z którym mamy do czynienia obecnie, obowiązuje od sezonu 1929.

Na pojedynczy sezon La Liga składa się 38. kolejek. Rywalizacja toczy się w doskonale znanym systemie kołowym. Każda para zespołów rozgrywa ze sobą dwa starcia – jedno w roli gospodarza i drugie jako gość.

Od kampanii 1997/1998 w lidze występuje 20 drużyn. W przeszłości liczba ta była bardzo różna i wahała się od 10 do nawet 22. Za wygraną przyznawane są trzy punkty, jeden za remis oraz zero za ewentualną porażkę.

Dzięki dobremu współczynnikowi UEFA aż cztery kluby z Półwyspu Iberyjskiego mogą toczyć zmagania w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Oprócz ekipy, która została mistrzem Hiszpanii, są to także teamy z miejsc 2-4. Faza grupowa Ligi Europy przypada w udziale piątej sile La Liga, a drużyna z pozycji numer sześć może brać udział w eliminacjach do Ligi Konferencji Europy. 

Jeśli na koniec sezonu dwie drużyny zdobędą taką samą liczbę punktów, to klasyfikacja końcowa ustalana jest w oparciu o rezultat dwumeczu. Gdy tam dochodzi do remisu, to pod uwagę brana jest różnica bramek w bezpośredniej potyczce, a kiedy także to nie da odpowiedzi, do gry wchodzi ogólny bilans bramkowy. Absolutną ostatecznością w ustaleniu miejsca, jakie ma zająć konkretny zespół jest aspekt większego dorobku bramkowego i na samym końcu losowanie.

Poziom niżej po 38. seriach gier spadają trzy najsłabsze drużyny. Bezpośredni awans do piłkarskiej elity przypada natomiast w udziale dwóm najlepszym ekipom z Segunda Division. Zespoły z miejsc 3-6 toczą natomiast walkę o La Liga w barażach.

Ciekawostki i rekordy La Liga

  1. Najwięcej zwycięstw w La Liga ma na swoim koncie Real Madryt. Królewscy kończyli sezon na pierwszym miejscu aż 35 razy. 
  2. Do Realu Madryt oraz FC Barcelony należy także rekord zwycięstw na przestrzeni jednego sezonu. Obie ekipy 32-krotnie rozstrzygały ligowe starcia na swoją korzyść kolejno podczas kampanii 2011/2012 (Real) oraz 2012/2013 (FC Barcelona).
  3. Andoni Zubizarreta oraz Joaquín wybiegali na boiska La Liga najczęściej w całej dotychczasowej historii Primera Division. Obaj Panowie meldowali się na murawie dokładnie 622-krotnie.
  4. W trakcie sezonu 1950/1951, a konkretniej podczas drugiej kolejki tej kampanii drużyny zdobyły imponującą liczbę 59 goli. Aż dziesięć bramek padło w meczu Atletico Madryt – FC Barcelona. Starcie to zakończyło się rezultatem 6:4.
  5. Rekord największej liczby trafień podczas jednego sezonu dzierży ekipa Los Blancos. Zespół z hiszpańskiej stolicy w rozgrywkach 2011/2012 pokonywał bramkarzy rywali 121 razy!
  6. Lionel Messi to najlepszy strzelec w całej historii La Liga. Argentyńczyk podczas kilkunastu lat gry w Dumie Katalonii zdobył 474 bramki. Klasyfikacja strzelców jednego sezonu także została zdominowana przez gracza urodzonego w Rosario. Messi podczas kampanii 2011/2012 zdołał zaaplikować przeciwnikom imponującą liczbę 50 goli.

Serwis tylko dla osób 18+

Serwis obstawianie-meczy.net jest prowadzony legalnie w Polsce. Nie nakłaniamy, ani nie zachęcamy do brania udziału w grach hazardowych. Hazard może uzależniać i prowadzić do strat finansowych. Gra u bukmacherów bez licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów wzajemnych jest zabroniona i grozi konsekwencjami prawnymi.

Oświadczenie

Serwis tylko dla pełnoletnich. To pole jest wymagane.
🥇 1. miejsce

Fuksiarz

Sprawdzam