La Liga

Liga hiszpańska La Liga

Liga hiszpańska wedle opinii wielu ekspertów, ale także samych kibiców, zaliczana jest do elitarnego grona pięciu najlepszych lig piłkarskich w Europie. Jako wierny fan futbolu powinieneś być zatem na bieżąco z tym, co dzieje się w La Liga, a także znać pokrótce jej historię. Wszelkie niezbędne informacje znajdziesz w niniejszym tekście. 

Tabela La Liga 2023/2024

Wystartował kolejny sezon najwyższego hiszpańskiego szczebla rozgrywkowego. Oto jak na ten moment przedstawia się tabela La Liga:

Ostatnia aktualizacja: 2024-04-18 04:07:11

Poz.DrużynaMeczePunktyZwycięstwaRemisyPrzegraneBramki
5BilbaoBilbao3157169651
6Real SociedadReal Sociedad31501311745
7ValenciaValencia31471381034
8Real BetisReal Betis31451112838
9VillarrealVillarreal31391091249
10GetafeGetafe31399121037
11OsasunaOsasuna31391161436
12Las PalmasLas Palmas31371071429
13SevillaSevilla31348101339
14Deportivo AlavesDeportivo Alaves3132881526
15MallorcaMallorca31316131225
16Rayo VallecanoRayo Vallecano31316131225
17Celta de VigoCelta de Vigo31286101533
18CadizCadiz31254131421
19GranadaGranada3117382032
20AlmeriaAlmeria31141111930
Poz.DrużynaMeczePunktyZwycięstwaRemisyPrzegraneBramki
  • - Liga Mistrzów - faza grupowa
  • - Liga Europy - faza grupowa
  • - Liga Konferencji Europy - kwalifikacje
  • - Spadek

Zarówno podczas nadchodzącego weekendu, jak i paru kolejnych kolejek włodarze La Liga zagwarantowali kibicom solidną dawkę emocji. Tak prezentuje się kalendarz gier na kilkanaście najbliższych dni:

Aktualna kolejka

  • Bilbao
    21:0019 kwi 2024
    Granada
  • Celta de Vigo
    14:0020 kwi 2024
    Las Palmas
  • Rayo Vallecano
    16:1520 kwi 2024
    Osasuna
  • Valencia
    18:3020 kwi 2024
    Real Betis
  • Girona FC
    21:0020 kwi 2024
    Cadiz
  • Getafe
    14:0021 kwi 2024
    Real Sociedad
  • Almeria
    16:1521 kwi 2024
    Villarreal
  • Deportivo Alaves
    18:3021 kwi 2024
    Atletico Madryt
  • Real Madryt
    21:0021 kwi 2024
    FC Barcelona
  • Sevilla
    21:0022 kwi 2024
    Mallorca

Następna kolejka

  • Almeria
    21:0026 kwi 2024
    Getafe
  • FC Barcelona
    14:0027 kwi 2024
    Valencia
  • Deportivo Alaves
    16:1527 kwi 2024
    Celta de Vigo
  • Atletico Madryt
    18:3027 kwi 2024
    Bilbao
  • Real Sociedad
    21:0027 kwi 2024
    Real Madryt
  • Cadiz
    14:0028 kwi 2024
    Mallorca
  • Granada
    16:1528 kwi 2024
    Osasuna
  • Villarreal
    18:3028 kwi 2024
    Rayo Vallecano
  • Real Betis
    21:0028 kwi 2024
    Sevilla
  • Las Palmas
    21:0029 kwi 2024
    Girona FC

Najlepsi strzelcy hiszpańskiej ligi

Rywalizacja o koronę króla strzelców ligi hiszpańskiej trwa w najlepsze. Sprawdź, kto aktualnie jest najbliższy zdobycia prestiżowego Trofeo Pichichi:

Zawodnik (wiek)NarodowośćKlubPozycjaMeczeGole
Artem Dovbyk (26)UkrainaGirona FCGirona FCŚrodkowy napastnik2917
Jude Bellingham (20)AngliaReal MadrytReal MadrytOfensywny pomocnik2416
Ante Budimir (32)ChorwacjaOsasunaOsasunaŚrodkowy napastnik3116
Borja Mayoral (26)HiszpaniaGetafeGetafeŚrodkowy napastnik2715
Alexander Sørloth (28)NorwegiaVillarrealVillarrealŚrodkowy napastnik2714
Álvaro Morata (31)HiszpaniaAtletico MadrytAtletico MadrytŚrodkowy napastnik2814
Robert Lewandowski (35)PolskaFC BarcelonaFC BarcelonaŚrodkowy napastnik2813
Antoine Griezmann (33)FrancjaAtletico MadrytAtletico MadrytŚrodkowy napastnik2713
Gorka Guruzeta (27)HiszpaniaBilbaoBilbaoŚrodkowy napastnik3013
Vinicius Junior (23)BrazyliaReal MadrytReal MadrytLewy napastnik2112
Zawodnik (wiek)NarodowośćKlubPozycjaMeczeGole

Najdrożsi piłkarze La Ligi

Po boiskach La Liga zawsze biegała cała masa zawodników należących do absolutnej czołówki najlepszych piłkarzy na świecie. Kto według portalu Transfermarkt jest w tej chwili najbardziej wartościowym graczem całych rozgrywek? Jak wygląda pierwsza dziesiątka takiego zestawienia? Szczegóły poniżej:

Zawodnik (wiek)NarodowośćKlubPozycjaWartość
Jude Bellingham (20)AngliaReal MadrytReal MadrytOfensywny pomocnik180,00 mln € 
Vinicius Junior (23)BrazyliaReal MadrytReal MadrytLewy napastnik150,00 mln € 
Federico Valverde (25)UrugwajReal MadrytReal MadrytŚrodkowy pomocnik100,00 mln € 
Rodrygo (23)BrazyliaReal MadrytReal MadrytPrawy napastnik100,00 mln € 
Eduardo Camavinga (21)FrancjaReal MadrytReal MadrytŚrodkowy pomocnik90,00 mln € 
Gavi (19)HiszpaniaFC BarcelonaFC BarcelonaŚrodkowy pomocnik90,00 mln € 
Aurélien Tchouaméni (24)FrancjaReal MadrytReal MadrytDefensywny pomocnik90,00 mln € 
Pedri (21)HiszpaniaFC BarcelonaFC BarcelonaŚrodkowy pomocnik80,00 mln € 
Lamine Yamal (16)HiszpaniaFC BarcelonaFC BarcelonaPrawy napastnik75,00 mln € 
Ronald Araujo (25)UrugwajFC BarcelonaFC BarcelonaŚrodkowy obrońca70,00 mln € 
Zawodnik (wiek)NarodowośćKlubPozycjaWartość

Gdzie oglądać mecze ligi hiszpańskiej La Liga?

Transmisje ze spotkań ligi hiszpańskiej w sezonie 2023/2024 można śledzić na antenach Canal+ oraz Eleven Sports. Stacje te dzielą się prawami do relacjonowania rozgrywek La Liga. Każda z nich pokazuje pięć meczów w każdej serii gier. Aktualny kontrakt będzie obowiązywał do zakończenia kampanii 2025/2026.

La Liga – historia

José María Acha. To dzięki staraniom tego Pana w roku 1928 ruszyły w Hiszpanii pierwsze rozgrywki ligowe. Podczas premierowego sezonu w rywalizacji brało udział dokładnie 10 drużyn. Były to kolejno:

  • Athletic Bilbao
  • Atletico Madryt
  • FC Barcelona
  • Getxo
  • Espanyol
  • Europa
  • Racing Santander
  • Real Madryt
  • Real Sociedad
  • Real Union

Najrówniejszą formą przez cały premierowy sezon wykazali się podopieczni Romy Fornsa. Blaugrana wyprzedziła drugi Real Madryt o dokładnie dwa oczka. Pierwszy historyczny król strzelców La Liga to Paco Bienzobas, reprezentujący wtedy barwy Realu Sociedad.

Co ciekawe tabela ligi hiszpańskiej w początkowych latach istnienia rozgrywek wcale nie była zdominowana przez Real oraz Barcelonę. W pierwszej dekadzie najwięcej tytułów mistrzowskich padło bowiem łupem Athleticu Bilbao. Rojiblancos kończyli sezon w charakterze mistrza kraju aż czterokrotnie. W całej swojej historii takich mistrzostw mają natomiast na swoim koncie dokładnie 8. 

Prawdziwy szczyt popularności La Liga przypada prawdopodobnie na lata 2010-2020. Piłkarscy fani z całego świata żyli w tamtym okresie zaciętą rywalizacją Leo Messiego i Crisitano Ronaldo. Obaj zawodnicy poprowadzili swoje zespoły do licznych sukcesów. Zarówno tych na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. Ligowe klasyki pomiędzy ekipami z Madrytu oraz Barcelony gromadziły przed telewizorami widownie liczoną w setkach milionów. 

La Liga – zasady rozgrywek

Format hiszpańskiej ekstraklasy zmieniał się w przeszłości kilkukrotnie. Ten, z którym mamy do czynienia obecnie, obowiązuje od sezonu 1929.

Na pojedynczy sezon La Liga składa się 38. kolejek. Rywalizacja toczy się w doskonale znanym systemie kołowym. Każda para zespołów rozgrywa ze sobą dwa starcia – jedno w roli gospodarza i drugie jako gość.

Od kampanii 1997/1998 w lidze występuje 20 drużyn. W przeszłości liczba ta była bardzo różna i wahała się od 10 do nawet 22. Za wygraną przyznawane są trzy punkty, jeden za remis oraz zero za ewentualną porażkę.

Dzięki dobremu współczynnikowi UEFA aż cztery kluby z Półwyspu Iberyjskiego mogą toczyć zmagania w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Oprócz ekipy, która została mistrzem Hiszpanii, są to także teamy z miejsc 2-4. Faza grupowa Ligi Europy przypada w udziale piątej sile La Liga, a drużyna z pozycji numer sześć może brać udział w eliminacjach do Ligi Konferencji Europy. 

Jeśli na koniec sezonu dwie drużyny zdobędą taką samą liczbę punktów, to klasyfikacja końcowa ustalana jest w oparciu o rezultat dwumeczu. Gdy tam dochodzi do remisu, to pod uwagę brana jest różnica bramek w bezpośredniej potyczce, a kiedy także to nie da odpowiedzi, do gry wchodzi ogólny bilans bramkowy. Absolutną ostatecznością w ustaleniu miejsca, jakie ma zająć konkretny zespół jest aspekt większego dorobku bramkowego i na samym końcu losowanie.

Poziom niżej po 38. seriach gier spadają trzy najsłabsze drużyny. Bezpośredni awans do piłkarskiej elity przypada natomiast w udziale dwóm najlepszym ekipom z Segunda Division. Zespoły z miejsc 3-6 toczą natomiast walkę o La Liga w barażach.

Ciekawostki i rekordy La Liga

  1. Najwięcej zwycięstw w La Liga ma na swoim koncie Real Madryt. Królewscy kończyli sezon na pierwszym miejscu aż 35 razy. 
  2. Do Realu Madryt oraz FC Barcelony należy także rekord zwycięstw na przestrzeni jednego sezonu. Obie ekipy 32-krotnie rozstrzygały ligowe starcia na swoją korzyść kolejno podczas kampanii 2011/2012 (Real) oraz 2012/2013 (FC Barcelona).
  3. Andoni Zubizarreta oraz Joaquín wybiegali na boiska La Liga najczęściej w całej dotychczasowej historii Primera Division. Obaj Panowie meldowali się na murawie dokładnie 622-krotnie.
  4. W trakcie sezonu 1950/1951, a konkretniej podczas drugiej kolejki tej kampanii drużyny zdobyły imponującą liczbę 59 goli. Aż dziesięć bramek padło w meczu Atletico Madryt – FC Barcelona. Starcie to zakończyło się rezultatem 6:4.
  5. Rekord największej liczby trafień podczas jednego sezonu dzierży ekipa Los Blancos. Zespół z hiszpańskiej stolicy w rozgrywkach 2011/2012 pokonywał bramkarzy rywali 121 razy!
  6. Lionel Messi to najlepszy strzelec w całej historii La Liga. Argentyńczyk podczas kilkunastu lat gry w Dumie Katalonii zdobył 474 bramki. Klasyfikacja strzelców jednego sezonu także została zdominowana przez gracza urodzonego w Rosario. Messi podczas kampanii 2011/2012 zdołał zaaplikować przeciwnikom imponującą liczbę 50 goli.

Serwis tylko dla osób 18+

Serwis obstawianie-meczy.net jest prowadzony legalnie w Polsce. Nie nakłaniamy, ani nie zachęcamy do brania udziału w grach hazardowych. Hazard może uzależniać i prowadzić do strat finansowych. Gra u bukmacherów bez licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów wzajemnych jest zabroniona i grozi konsekwencjami prawnymi.

Oświadczenie

Serwis tylko dla pełnoletnich. To pole jest wymagane.