Premier League

Liga angielska Premier League

Wedle wszelkich dostępnych źródeł Premier League jest najchętniej oglądaną i najbardziej prestiżową ligą piłkarską na świecie. W czym tkwi jej fenomen? Jak wygląda pokrótce historia samych rozgrywek? Tego dowiesz się z lektury niniejszego tekstu.

Tabela Premier League 2023/2024

W całej historii Premier League przez te kultowe rozgrywki przewinęła się cała masa niezwykle bramkostrzelnych graczy. Kto na ten moment znajduje się na samym szczycie klasyfikacji najlepszych strzelców? Tego dowiesz się z niniejszego zestawienia:

Ostatnia aktualizacja: 2024-04-17 15:20:17

Poz.DrużynaMeczePunktyZwycięstwaRemisyPrzegraneBramki
5TottenhamTottenham3260186865
6NewcastleNewcastle32501551269
7Manchester UnitedManchester United32501551247
8West HamWest Ham33481391152
9ChelseaChelsea31471381061
10BrightonBrighton324411111052
11WolverhamptonWolverhampton32431271346
12FulhamFulham33421261549
13BournemouthBournemouth32421191247
14Crystal PalaceCrystal Palace3233891537
15BrentfordBrentford3332881747
16EvertonEverton3227981532
17Nottingham ForestNottingham Forest3326791742
18LutonLuton3325672046
19BurnleyBurnley3320482133
20Sheffield UnitedSheffield United3216372230
Poz.DrużynaMeczePunktyZwycięstwaRemisyPrzegraneBramki
  • - Liga Mistrzów - faza grupowa
  • - Liga Europy - faza grupowa
  • - Spadek

Kibice Premier League nie powinni narzekać na brak emocji podczas kilku nadchodzących tygodni. Włodarze rozgrywek zaplanowali bowiem parę naprawdę pasjonujących starć. Nawet najwięksi malkontenci powinni tym razem znaleźć dla siebie coś odpowiedniego.

Aktualna kolejka

  • Newcastle
    4:013 kwi 2024
    Tottenham
  • Brentford
    2:013 kwi 2024
    Sheffield United
  • Burnley
    1:113 kwi 2024
    Brighton
  • Manchester City
    5:113 kwi 2024
    Luton
  • Nottingham Forest
    2:213 kwi 2024
    Wolverhampton
  • Bournemouth
    2:213 kwi 2024
    Manchester United
  • Liverpool
    0:114 kwi 2024
    Crystal Palace
  • West Ham
    0:214 kwi 2024
    Fulham
  • Arsenal
    0:214 kwi 2024
    Aston Villa
  • Chelsea
    6:015 kwi 2024
    Everton

Następna kolejka

  • Luton
    16:0020 kwi 2024
    Brentford
  • Sheffield United
    16:0020 kwi 2024
    Burnley
  • Wolverhampton
    20:3020 kwi 2024
    Arsenal
  • Everton
    14:3021 kwi 2024
    Nottingham Forest
  • Aston Villa
    16:0021 kwi 2024
    Bournemouth
  • Crystal Palace
    16:0021 kwi 2024
    West Ham
  • Fulham
    17:3021 kwi 2024
    Liverpool
  • Tottenham
    21:0014 maj 2024
    Manchester City
  • Brighton
    20:4515 maj 2024
    Chelsea
  • Manchester United
    21:0015 maj 2024
    Newcastle

Najlepsi strzelcy Premier League

W całej historii Premier League przez te kultowe rozgrywki przewinęła się cała masa niezwykle bramkostrzelnych graczy. Kto na ten moment znajduje się na samym szczycie klasyfikacji najlepszych strzelców? Tego dowiesz się z niniejszego zestawienia:

Zawodnik (wiek)NarodowośćKlubPozycjaMeczeGole
Cole Palmer (21)AngliaKilka klubówKilka klubówOfensywny pomocnik2820
Erling Haaland (23)NorwegiaManchester CityManchester CityŚrodkowy napastnik2620
Ollie Watkins (28)AngliaAston VillaAston VillaŚrodkowy napastnik3219
Mohamed Salah (31)EgiptLiverpoolLiverpoolPrawy napastnik2617
Dominic Solanke (26)AngliaBournemouthBournemouthŚrodkowy napastnik3217
Alexander Isak (24)SzwecjaNewcastleNewcastleŚrodkowy napastnik2417
Heung-min Son (31)Korea PołudniowaTottenhamTottenhamLewy napastnik2915
Jarrod Bowen (27)AngliaWest HamWest HamPrawy napastnik3115
Bukayo Saka (22)AngliaArsenalArsenalPrawy napastnik3014
Phil Foden (23)AngliaManchester CityManchester CityPrawy napastnik3014
Zawodnik (wiek)NarodowośćKlubPozycjaMeczeGole

Najdrożsi piłkarze ligi angielskiej

Ogromne pensje i jeszcze większe rynkowe wartości. To od lat znak rozpoznawczy Premier League. Oto jak aktualnie prezentuje się dziesiątka najbardziej wartościowych zawodników w całych rozgrywkach:

Zawodnik (wiek)NarodowośćKlubPozycjaWartość
Erling Haaland (23)NorwegiaManchester CityManchester CityŚrodkowy napastnik180,00 mln € 
Bukayo Saka (22)AngliaArsenalArsenalPrawy napastnik130,00 mln € 
Phil Foden (23)AngliaManchester CityManchester CityPrawy napastnik130,00 mln € 
Rodri (27)HiszpaniaManchester CityManchester CityDefensywny pomocnik110,00 mln € 
Declan Rice (25)AngliaArsenalArsenalDefensywny pomocnik110,00 mln € 
Martin Ødegaard (25)NorwegiaArsenalArsenalOfensywny pomocnik95,00 mln € 
Julián Álvarez (24)ArgentynaManchester CityManchester CityCofnięty napastnik90,00 mln € 
Bruno Guimarães (26)BrazyliaNewcastleNewcastleDefensywny pomocnik85,00 mln € 
William Saliba (23)FrancjaArsenalArsenalŚrodkowy obrońca80,00 mln € 
Bernardo Silva (29)PortugaliaManchester CityManchester CityOfensywny pomocnik80,00 mln € 
Zawodnik (wiek)NarodowośćKlubPozycjaWartość

Gdzie oglądać mecze Premier League?

W Polsce Premier League można śledzić niemal wyłącznie za pośrednictwem Viaplay. Szwedzka platforma streamingowa na zasadzie sublicencji sprzedała jedynie prawa do dwóch spotkań w każdej kolejce stacji Canal+. Taki stan rzeczy utrzyma się zapewne przynajmniej do połowy 2025 roku tj. oficjalnego momentu opuszczenia polskiego rynku przez skandynawski koncern mediowy.

W Polsce Premier League można śledzić niemal wyłącznie za pośrednictwem Viaplay. Szwedzka platforma streamingowa na zasadzie sublicencji sprzedała jedynie prawa do dwóch spotkań w każdej kolejce stacji Canal+. Taki stan rzeczy utrzyma się zapewne przynajmniej do połowy 2025 roku tj. oficjalnego momentu opuszczenia polskiego rynku przez skandynawski koncern mediowy.

Premier League – historia

Sheffield to miasto znajdujące się w centralnym punkcie futbolowej mapy Wysp Brytyjskich. To tam w 1857 roku założono pierwszy i jednocześnie najstarszy klub piłkarski na świecie Sheffield F.C . Niemal dokładnie sześć lat później powołano do życia Angielski Związek Piłki Nożnej. 

8 września 1888 roku zainaugurowano premierowy sezon profesjonalnych mistrzostw Anglii w piłce nożnej. Te amatorskie odbywały się już przez kilkanaście wcześniejszych lat. Pośród 12 klubów założycielskich Football League znalazły się m.in. takie zespoły jak:

  • Accrington
  • Aston Villa
  • Blackburn Rovers
  • Bolton Wanderers
  • Burnley
  • Derby County
  • Everton
  • Notts County 
  • Preston North End
  • Stoke City
  • West Bromwich Albion
  • Wolverhampton Wanderers

Pierwszym zwycięzcą ligi została drużyna Preston North End.

Na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci angielski futbol rósł w siłę, a jego popularność rozszerzała się także poza Wyspy Brytyjskie. Włodarze poszczególnych klubów zaczęli powoli zauważać, że na piłce nożnej da się zarobić naprawdę godziwe pieniądze.

17 lipca 1991 roku wszystkie zespoły zrzeszone w First Division podpisały stosowny dokument, w którego wyniku doszło do założenia FA Premier League, a 27 maja 1992 roku Premier League została zarejestrowana jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Główną motywacją do takiej decyzji było uniezależnienie się od The Football Association oraz Football League. Od momentu podpisania porozumienia Premier League mogła zawierać osobne umowy telewizyjne oraz sponsorskie, co śmiało można określić milowym krokiem w rozwoju piłki nożnej w Anglii.

Premier League jest formalnie zarządzana przez korporację, składającą się z przedstawicieli każdego z dwudziestu klubów. Poszczególne drużyny posiadają odpowiednią część udziałów i prawo do zawierania głosu we wszystkich działaniach spółki. 

Premier League – zasady rozgrywek

Zmagania w Premier League toczy pomiędzy sobą w tej chwili dokładnie 20 drużyn. Sezon trwa od sierpnia do maja, a rywalizacja toczy się systemem kołowym. Jedna para zespołów gra ze sobą dwukrotnie – raz jako gospodarz i raz w charakterze gości.

Za zwycięstwo przyznawane jest trzy punkty. Za remis obie strony pojedynku otrzymują dokładnie po jednym oczku. Przegrana nie wiąże się z zupełnie żadną gratyfikacją punktową.

Drużyna, która zgromadzi po 38. kolejkach największą liczbę oczek, zostaje piłkarskim mistrzem Anglii i może reprezentować kraj w zmaganiach Ligi Mistrzów. Prawo do gry w Champions League uzyskują także ekipy z lokat 2-4. Zespół z pozycji piątej walczy natomiast w kolejnym sezonie o jak najlepszy wynik w Lidze Europy. Trzy ostatnie drużyny w stawce spadają na drugi poziom rozgrywkowy.

W przypadku zgromadzenia przez dwa zespoły walczące o mistrzostwo bądź broniące się przed spadkiem dokładnie takiej samej liczby punktów, o tym, który z nich uplasuje się w tabeli wyżej, decyduje różnica pomiędzy bramkami zdobytymi a straconymi. W następnej kolejności te zdobyte. Co jeśli to nadal nie pozwoli wyłonić zwycięzcy? Wtedy rozgrywany jest dodatkowy mecz na neutralnym stadionie. Od momentu powstania Premier League podobna sytuacja nie miała jednak jeszcze miejsca.

Ciekawostki i rekordy ligi angielskiej

  1. Najwięcej tytułów w całej dotychczasowej historii Premier League ma na swoim koncie Manchester United. Czerwone Diabły sięgały po mistrzostwo trzynastokrotnie.
  2. Magiczną barierę 100 punktów podczas jednego sezonu zdołał przekroczyć jedynie Manchester City. Obywatele zgromadzili tak imponującą liczbę oczek w trakcie kampanii 2017/2018.
  3. 32. Dokładnie tyle zwycięstw w jednym sezonie miały na swoich kontach ekipy Liverpoolu (2019/2020) oraz Manchesteru City (2017/2018 oraz 2018/2019). To do dziś niepobite rekordy Premier League.
  4. Aż 106 goli w pojedynczym sezonie zaaplikowali rywalom podopieczni Pepa Guardioli. The Citizens dokonali tej sztuki podczas legendarnych zmagań na przełomie 2017 oraz 2018 roku.
  5. Najwięcej występów w historii Premier League ma na swoim koncie Gareth Barry. Wychowanek Brighton & Hove Albion pojawił się na boiskach angielskiej ekstraklasy aż 653-krotnie.
  6. Najlepszy strzelcem Premier League jest Alan Shearer. Zawodnik związany przez znaczną część profesjonalnej kariery z zespołem Newcastle United strzelił dokładnie 260 goli.
  7. Erling Haaland to ligowy rekordzista pod względem bramek w jednym sezonie. W trakcie kampanii 2022/2023 Norweg pokonywał golkiperów drużyn przeciwnych 36-krotnie.

Serwis tylko dla osób 18+

Serwis obstawianie-meczy.net jest prowadzony legalnie w Polsce. Nie nakłaniamy, ani nie zachęcamy do brania udziału w grach hazardowych. Hazard może uzależniać i prowadzić do strat finansowych. Gra u bukmacherów bez licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów wzajemnych jest zabroniona i grozi konsekwencjami prawnymi.

Oświadczenie

Serwis tylko dla pełnoletnich. To pole jest wymagane.