Serie A

Liga włoska Serie A

Włoska Serie A zajmuje szczególne miejsce w sercach polskich kibiców. Dawniej na włoskich boiskach brylował Zbigniew Boniek, a obecnie w czołowych klubach grają m.in. Wojciech Szczęsny, Arkadiusz Milik oraz Piotr Zieliński. Kto jest aktualnym liderem Serie A? Jacy są najbardziej wartościowi piłkarze we Włoszech oraz jak prezentuje się historia tych rozgrywek? Odpowiedzi poniżej.

Tabela Serie A 2023/2024

Trwa sezon włoskiej Serie A. Która drużyna jest aktualnym liderem wyścigu po scudetto, jakie ekipy biją się o promocję do Ligi Mistrzów, a komu grozi degradacja do Serie B? Aktualna tabela włoskiej Serie A prezentuje się następująco:

Ostatnia aktualizacja: 2024-04-17 22:50:31

Poz.DrużynaMeczePunktyZwycięstwaRemisyPrzegraneBramki
5RomaRoma3155167856
6AtalantaAtalanta31511561057
7NapoliNapoli32491310950
8LazioLazio32491541341
9TorinoTorino32451112931
10FiorentinaFiorentina31441281143
11MonzaMonza324311101134
12GenoaGenoa32399121135
13LecceLecce32327111427
14CagliariCagliari32317101534
15VeronaVerona32286101630
16UdineseUdinese31284161130
17EmpoliEmpoli3228771825
18FrosinoneFrosinone3227691740
19SassuoloSassuolo3226681839
20SalernitanaSalernitana3215292126
Poz.DrużynaMeczePunktyZwycięstwaRemisyPrzegraneBramki
  • - Liga Mistrzów - faza grupowa
  • - Liga Europy - faza grupowa
  • - Spadek

Rozgrywki włoskiej Serie A to gwarancja najwyższego poziomu piłkarskiego oraz sporych emocji i pięknych bramek w każdy weekend. Jak prezentuje się najbliższa seria gier, a z kim poszczególne drużyny zmierzą się w następnych kolejkach? Oto szczegółowy harmonogram ligi włoskiej na dwa następne weekendy:

Aktualna kolejka

  • Lazio
    4:112 kwi 2024
    Salernitana
  • Lecce
    1:013 kwi 2024
    Empoli
  • Torino
    0:013 kwi 2024
    Juventus Turyn
  • Bologna
    0:013 kwi 2024
    Monza
  • Napoli
    2:214 kwi 2024
    Frosinone
  • Sassuolo
    3:314 kwi 2024
    AC Milan
  • Udinese
    14 kwi 2024
    Roma
  • Inter Mediolan
    2:214 kwi 2024
    Cagliari
  • Fiorentina
    1:115 kwi 2024
    Genoa
  • Atalanta
    2:215 kwi 2024
    Verona

Następna kolejka

  • Genoa
    18:3019 kwi 2024
    Lazio
  • Cagliari
    20:4519 kwi 2024
    Juventus Turyn
  • Empoli
    18:0020 kwi 2024
    Napoli
  • Verona
    20:4520 kwi 2024
    Udinese
  • Sassuolo
    12:3021 kwi 2024
    Lecce
  • Torino
    15:0021 kwi 2024
    Frosinone
  • Salernitana
    18:0021 kwi 2024
    Fiorentina
  • Monza
    20:4521 kwi 2024
    Atalanta
  • Roma
    18:3022 kwi 2024
    Bologna
  • AC Milan
    20:4522 kwi 2024
    Inter Mediolan

Najlepsi strzelcy ligi włoskiej

Król strzelców Serie A to spełnienie marzeń każdego snajpera biegającego co tydzień po włoskich boiskach. W przeszłości koronę najskuteczniejszego gracza we włoszech zdobywali m.in. Van Basten, Del Piero, Szewczenko, Ibrahimovic oraz Cristiano Ronaldo, a kto będzie górą w tym sezonie? Najbliżej tego celu są:

Zawodnik (wiek)NarodowośćKlubPozycjaMeczeGole
Lautaro Martínez (26)ArgentynaInter MediolanInter MediolanŚrodkowy napastnik2823
Dušan Vlahović (24)SerbiaJuventus TurynJuventus TurynŚrodkowy napastnik2715
Olivier Giroud (37)FrancjaAC MilanAC MilanŚrodkowy napastnik2913
Albert Gudmundsson (26)IslandiaGenoaGenoaCofnięty napastnik3013
Victor Osimhen (25)NigeriaNapoliNapoliŚrodkowy napastnik2013
Paulo Dybala (30)ArgentynaRomaRomaCofnięty napastnik2212
Duván Zapata (33)KolumbiaKilka klubówKilka klubówŚrodkowy napastnik3112
Marcus Thuram (26)FrancjaInter MediolanInter MediolanŚrodkowy napastnik3011
Teun Koopmeiners (26)HolandiaAtalantaAtalantaOfensywny pomocnik2811
Hakan Çalhanoğlu (30)TurcjaInter MediolanInter MediolanDefensywny pomocnik2811
Zawodnik (wiek)NarodowośćKlubPozycjaMeczeGole

Najdrożsi piłkarze Serie A

Ronaldo, Zinedine Zidane, Gianluigi Buffon, Zlatan Ibrahimovic, Ronaldinho, czy chociażby David Beckham – włoskie kluby od zawsze sięgają po najlepszych i najdroższych piłkarzy na świecie. Jacy są najbardziej wartościowi gracze we Włoszech według serwisu Transfermarkt? Aktualny ranking TOP 10 prezentuje się następująco:

Zawodnik (wiek)NarodowośćKlubPozycjaWartość
Victor Osimhen (25)NigeriaNapoliNapoliŚrodkowy napastnik110,00 mln € 
Lautaro Martínez (26)ArgentynaInter MediolanInter MediolanŚrodkowy napastnik110,00 mln € 
Rafael Leão (24)PortugaliaAC MilanAC MilanLewy napastnik90,00 mln € 
Khvicha Kvaratskhelia (23)GruzjaNapoliNapoliLewy napastnik80,00 mln € 
Nicolò Barella (27)WłochyInter MediolanInter MediolanŚrodkowy pomocnik75,00 mln € 
Alessandro Bastoni (25)WłochyInter MediolanInter MediolanŚrodkowy obrońca70,00 mln € 
Dušan Vlahović (24)SerbiaJuventus TurynJuventus TurynŚrodkowy napastnik65,00 mln € 
Theo Hernández (26)FrancjaAC MilanAC MilanLewy obrońca60,00 mln € 
Bremer (27)BrazyliaJuventus TurynJuventus TurynŚrodkowy obrońca60,00 mln € 
Marcus Thuram (26)FrancjaInter MediolanInter MediolanŚrodkowy napastnik60,00 mln € 
Zawodnik (wiek)NarodowośćKlubPozycjaWartość

Gdzie oglądać mecze Serie A?

W sezonie 2023/24 prawa do pokazywania spotkań włoskiej Serie A w Polsce mają kanały ze stajni Eleven Sports, a mecze odbywają się zazwyczaj w piątek, sobotę, niedzielę oraz poniedziałek. Relacji na żywo warto szukać także w darmowych livestreamach na stronach legalnych bukmacherów (m.in. w firmach STS, Fortuna oraz Superbet).

Włoska Serie A – historia rozgrywek

Po raz pierwszy mistrzostwa Włoch w piłce nożnej rozegrane zostały jeszcze w XIX wieku, a w rozgrywkach roku 1898 roku górą była Genoa, która została pierwszym historycznym zdobywcą scudetto. Serie A, jaką znamy obecnie zadebiutowała w 1929 roku i jej zasady pozostają dość zbliżone od kilkudziesięciu sezonów, natomiast warto pamiętać, że z powodu II WŚ w latach 1943-45 mecze nie były rozgrywane. 

To jednak nie Inter, lecz Juventus jest rekordzistą jeśli idzie o liczbę tytułów we Włoszech. Bianconeri zdobyli scudetto prawie dwa razy więcej od obu rywali z Mediolanu i to pomimo faktu, że w 2006 roku Juventus w efekcie afery calciopoli został karnie zdegradowany do Serie B. 

Liga włoska od zawsze należała do czołowych turniejów na Starym Kontynencie, natomiast swoje lata świetności przeżywała w latach 80-tych oraz 90-tych ubiegłego stulecia. To właśnie wtedy po tamtejszych boiskach biegali najlepsi piłkarze świata, m.in. zdobywcy Złotej Piłki magazynu France Football Diego Maradona, Marco Van Basten, George Weah, Roberto Baggio, czy Ronaldo. 

W ostatnich sezonach przez Serie A przewinęło się mnóstwo polskich graczy. We Włoszech grali m.in. Jakub Błaszczykowski, Artur Boruc, Krzysztof Piątek, sporo reprezentantów reprezentacji Polski broni barw włoskich klubów również obecnie (m.in. Linetty, Szczęsny, Milik, Zieliński, Dawidowicz, Reca). 

Serie A – regulamin ligi włoskiej

Mistrz Włoch wyłaniany jest na bazie 38 kolejek, w trakcie których 20 zespołów mierzy się ze sobą dwukrotnie – na własnym terenie i na wyjeździe. Taki regulamin obowiązuje niezmiennie od sezonu 2004/05, w latach wcześniejszych we włoskiej ekstraklasie występowało 18, a nawet 16 zespołów. 

Każde zwycięstwo w Serie A premiowane jest 3 punktami,  w przypadku remisu oba zespoły zgarniają po 1 punkcie, przegrany rzecz jasna kończy mecz z zerowym dorobkiem. Drużyna, która po 38 seriach gier ma na koncie najwięcej punktów wygrywa mistrzostwo Włoch (tzw. scudetto).

Równie ważna jest promocja do europejskich pucharów. Zespoły z miejsc 1., 2., 3. i 4. mają pewną grę w przyszłej edycji Ligi Mistrzów, 5. drużyna oraz zdobywca Coppa Italia zagra w Lidze Europy, a zespół z 7. miejsca wystąpi w Lidze Konferencji Europy. Trzy ostatnie drużyny żegnają się z najwyższą klasą rozgrywkową i lądują w Serie B. 

Ciekawostki i rekordy Serie A 

  • W dotychczasowej historii Serie A po scudetto sięgało 16 drużyn. 
  • Najwięcej mistrzowskich tytułów w historii mają na koncie piłkarze Juventusu Turyn, którzy zdobyli scudetto aż 36 razy. Po 19 razy w mistrzostwach Włoch triumfowali odwieczni rywale z Mediolanu, a mianowicie Inter oraz Milan. 
  • Najwięcej sezonów w Serie A zagrali piłkarze Interu Mediolan, którzy na najwyższym poziomie rozgrywkowym we Włoszech spędzili 90 sezonów i nigdy nie spadli do Serie B. 
  • Najwięcej meczów w Serie A zagrali Gianluigi Buffon (657 spotkań dla Parmy i Juventusu), Paolo Maldini (647 meczów w barwach Milanu), a także Francesco Totti, który zagrał dla Romy aż 619 razy.
  • Najwięcej goli w historii Serie A strzelił Silvio Piola, który w latach 1929-54 zdobył aż 274 bramki w 537 występach w barwach Pro Vercelli, Lazio, Juventusu oraz Novary. 

Serwis tylko dla osób 18+

Serwis obstawianie-meczy.net jest prowadzony legalnie w Polsce. Nie nakłaniamy, ani nie zachęcamy do brania udziału w grach hazardowych. Hazard może uzależniać i prowadzić do strat finansowych. Gra u bukmacherów bez licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów wzajemnych jest zabroniona i grozi konsekwencjami prawnymi.

Oświadczenie

Serwis tylko dla pełnoletnich. To pole jest wymagane.