Podatek od zakładów bukmacherskich | Kto i ile płaci podatku?

Data dodania: 7 lutego 2023 r. / Aktualizacja: 13 lipca 2023 r.
Zakłady bukmacherskie podatek

Obstawianie zakładów wzajemnych nie wiąże się niestety tylko z przyjemnościami. W wyniku nieszczęsnej ustawy o grach hazardowych każdy klient uiszcza bowiem stosowny podatek od zakładów bukmacherskich. Jak przedstawia się jego wartość procentowa i czy można w jakiś sposób tego podatku uniknąć? Spróbujmy to wspólnie przeanalizować.

Rodzaje podatków od zakładów bukmacherskich

Stare kultowe porzekadło mówi, że pewne są tylko śmierć i podatki. Tak się składa, że w przypadku zakładów bukmacherskich niestety te podatki występują nawet w tym momencie w liczbie mnogiej. Każdy gracz musi się bowiem kolejno zmierzyć z:

  • podatkiem obrotowym 12%
  • podatkiem dochodowym 10%

Ten pierwszy, a więc podatek obrotowy pobierany jest bezwzględnie już w momencie zawierania zakładu. W chwili obstawienia kuponu za 100 PLN w tzw. grze jest zatem tylko i wyłącznie 88 PLN. 12% (12 PLN) z zainwestowanych środków automatycznie trafia do Urzędu Skarbowego.

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja z podatkiem dochodowym. On jest zarezerwowany tylko dla najlepszych tj. tych, którzy od czasu do czasu zatriumfują w tej nierównej walce z bukmacherami. Zgodnie z przepisami ustawy hazardowej kupon bukmacherski z wygraną wyższą niż 2280 PLN podlega 10% opodatkowaniu. Oczywiście im wyższa wygrana, tym więcej zapłacimy podatku. Również w tym przypadku gracz nie musi podejmować żadnych działań, bukmacher odprowadzi podatek, a kwota Twojej wygranej powyżej 2280 PLN zostanie pomniejszona o 10%.

Warto wiedzieć, że istnieje pewien sposób, dzięki któremu podatek dochodowy nie będzie pobierany. Wystarczy „tylko” skonstruować swój kupon tak, aby wysokość wygranej kwoty nie przekroczyła wspomnianych 2280 PLN. Lepiej chyba zgarnąć pięć razy po 2000 PLN aniżeli raz 10 000 PLN pomniejszone aż o 10%, prawda? Do łatwego obliczenia potencjalnej wygranej stworzyliśmy darmowy kalkulator bukmacherski z podatkiem.

Podatki od pozostałych gier hazardowych

W Polsce opodatkowanie nie dotyczy wyłącznie zakładów sportowych. Ustawodawca sprawił bowiem, że pozostałe gry hazardowe także podlegają stosownym regulacjom. Na ten moment sytuacja w zależności od rodzaju gry przedstawia się następująco:

  • 10% dla loterii fantowej i fantowej gry bingo
  • 15% dla loterii pieniężnej
  • 20% dla gry liczbowej
  • 25% dla pieniężnej gry bingo, gry telebingo, loterii audioteksowej, a także pokera rozgrywanego w postaci turnieju gry pokera,
  • 50% dla gry na automacie, gry cylindrycznej, gry w kości oraz gry w karty (wyłączając turniej gry pokera),
  • 2,5% dla zakładów wzajemnych na sportowe współzawodnictwo zwierząt organizowane w oparciu o specjalne zezwolenie – zachodzi tu wyjątek, jeśli chodzi o zakłady bukmacherskie (standardowo stawka wynosi 12%).

Co niezwykle istotne, podatek bukmacherski w przypadku gier hazardowych opłacany jest przez ich organizatorów. Dotyczy to zarówno gier w internecie, jak i w punktach naziemnych.

Podatek od zakładów bukmacherskich w innych krajach

System opodatkowania zakładów bukmacherskich panujący w Polsce nie jest zbyt popularny w innych krajach. Większość graczy w Europie płaci podatek oparty na GGR (Gross Gaming Revenue). System ten bazuje na obliczeniu podatku na podstawie sumy środków finansowych, jakie gracz ulokował w kasie bukmachera bądź też innego organizatora gier hazardowych. Suma ta jest aczkolwiek obniżona o wypłaty wygranych.

W poszczególnych państwach Starego Kontynentu procentowy podatek jest bardzo różny i waha się od 10 do nawet 25%. W Danii jest to np. 15%, Wielkiej Brytanii 20%, a w Czechach aż 23%.

Osoby blisko związane z rynkiem polskich zakładów bukmacherskich tj. eksperci, a przede wszystkim sami gracze mocno optują za wprowadzeniem podobnego rozwiązania również w naszym kraju. Mimo wyższej procentowej wartości podatku od przychodów brutto, w systemie GGR bukmacherzy płacą na sam koniec mniej niż w przypadku podatku obrotowego. Korzyści występują więc niemal na każdym kroku.

W krajach, w których podatek pobierany jest na podstawie GGR tzw. szara strefa jest dużo mniejsza aniżeli w miejscach, gdzie organizatorów zakładów dotyczą inne systemy. Dla dobra ogółu zmiany są zatem niemal konieczne.

Czy da się grać bez podatku? Lista legalnych bukmacherów bez podatku

Jak już doskonale wiecie, podatek w zakładach wzajemnych wynosi w zależności od sytuacji 12% bądź w sumie nawet 22% (12 + 10). Na całe szczęście na naszym rynku występuje co najmniej jeden legalny polski bukmacher, który zwalnia gracza z tego przykrego obowiązku. Bez wątpienia warto nadmienić o nim bądź o nich kilka słów, gdyż podobne postępowanie powinno być wzorem dla konkurencji. 

Jak postawić kupon bez podatku w Totalbet?

totalbetGracze legalnych zakładów bukmacherskich mają aktualnie możliwość wyboru pomiędzy kilkunastoma podmiotami oferującymi swoje usługi na polskim rynku. Jako że zwerbowanie w swoje szeregi nowych użytkowników nie jest zbyt proste, to często takie firmy zmuszone są proponować coraz to ciekawsze oferty oraz promocje. Jedną z nich jest promocja „eliminująca podatek bukmacherski” , oczywiście w cudzysłowiu ponieważ bukmacher po prostu powiększa nasz depozyt o te kilkanaście procent, żebyśmy nie odczuli podatku.

Aby do całkowitej kwoty wygranej Totalbet mógł dodać te kilkanaście procent, każdy klient zmuszony jest wykonać dwa poniższe kroki:

  • stworzyć kupon AKO z min. 3 zdarzeniami za dowolną stawkę
  • kurs min pojedynczego zakładu musi wynosić przynajmniej 1.30

Sprawdź ofertę bukmachera TOTALbet bez podatku

Jak widać osoby obstawiające zakłady bukmacherskie w Totalbet zbytnio natrudzić się nie muszą, a w zamian dostają przecież całkiem sporo. Coś pięknego, czyż nie?

GO+bet – polski bukmacher bez podatku

Go Plus BetGO+bet jako organizator zakładów wzajemnych widnieje w rodzimych rejestrach od stosunkowo niedawna. Mimo to udało mu się trafić już do świadomości użytkowników. Stało się tak rzecz jasna dlatego, że każdy z obstawiających nie musi uiszczać należnego podatku. Czyli ewentualna wygrana nie jest więc pomniejszona o choćby złotówkę, ponieważ bukmacher do depozytu dodaje PLNy w wysokości należnego podatku.

Co musi się stać w przypadku zakładów bukmacherskich GO+bet, by kwota podatku z perspektywy gracza wynosiła okrągłe zero? Oto krótki instruktaż:

  • należy obstawić kupon zawierający minimum 3 zdarzenia
  • kurs minimalny pojedynczego zakładu nie może wynosić mniej aniżeli 1.25

Oczywiście należy mieć na uwadze, że gdy wygrana przekracza kwotę 2280 PLN to i tak trzeba będzie zapłacić podatek bukmacherski 10%. Promocja dotyczy bowiem podatku obrotowego, a nie dochodowego.

Zobacz pełne zestawienie bukmacherów bez podatku

Czy zagraniczni bukmacherzy online są legalni?

Wedle różnych szacunków obroty wygenerowane w szarej strefie rynku bukmacherskiego online za 2021 rok wyniosły niemal 28 mld zł. W odniesieniu do ogółu sceny zakładów wzajemnych w Polsce ta wartość stanowiła aż 51% całości wygenerowanego obrotu.

Widać zatem gołym okiem, że spora część graczy nadal wybiera firmy bukmacherskie mające swoją siedzibę poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Czy takie poczynania są zgodne z prawem? Absolutnie nie. Art. 107 § 2 Kodeksu karnego skarbowego mówi jasno, że kto na terytorium RP uczestniczy w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym, ten podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie. Czyn ten stanowi przestępstwo skarbowe.

W praktyce oznacza to mniej więcej tyle, iż kara w przypadku zakładów bukmacherskich obstawianych u zagranicznych firm w przeliczeniu na złotówki może wynieść blisko 4000. Czy gra jest zatem warta świeczki? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie już sami.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 3)

Serwis tylko dla osób 18+

Serwis obstawianie-meczy.net jest prowadzony legalnie w Polsce. Nie nakłaniamy, ani nie zachęcamy do brania udziału w grach hazardowych. Hazard może uzależniać i prowadzić do strat finansowych. Gra u bukmacherów bez licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów wzajemnych jest zabroniona i grozi konsekwencjami prawnymi.

Oświadczenie

Serwis tylko dla pełnoletnich. To pole jest wymagane.
🥇 1. miejsce

Fuksiarz

Sprawdzam