Uzależnienie od zakładów bukmacherskich. Jak wyjść z nałogu?

Data dodania: 2 stycznia 2021 r. / Aktualizacja: 9 listopada 2023 r.
uzależnienie-od-hazardu

Czy gra w pokera, ruletkę bądź też obstawianie zakładów bukmacherskich może stać się uzależnieniem? Oczywiście, że tak. Cienka granica znajdująca się pomiędzy zabawą a nałogiem jest bardzo łatwa do przekroczenia. Wyjście z sideł uzależnienia jest zdecydowanie trudniejsze od wejścia w nie. Dziś podpowiemy Wam, jak tego dokonać.

Przyczyny oraz etapy uzależnienia od hazardu

Skłonność do podejmowania ryzyka, potrzeba częstych zastrzyków adrenaliny, problemy emocjonalne, a także brak instynktu samozachowawczego. Przyczyn uzależnienia może być całe mnóstwo.

Zasadniczo z każdego nałogu można wyjść. Potrzeba jednak do tego sporo samozaparcia oraz niekiedy pomocy bliskich bądź nawet lekarza specjalisty. Warto na pewno obserwować, z jakim etapem uzależnienia mamy w swoim przypadku do czynienia. Naukowo rozróżnia się jego cztery fazy:

  1. Faza zwycięstwa – gracz obstawia okazjonalnie, jednakże za sprawą kilku wygranych nabiera chęci do zwiększenia swoich zysków, co skutkuje częstszym zawieraniem zakładów.
  2. Faza stratwyższe stawki, a więc również większe straty w przypadku niepowodzeń. Rozpoczyna się pożyczanie środków na grę od znajomych oraz zaciąganie pożyczek na poczet obstawiania.
  3. Faza desperacjimnóstwo przegranych zakładów oznacza wielkie kłopoty finansowe. Chęć odegrania się przybiera na sile.
  4. Faza utraty nadziei obstawiający w wyniku swojego uzależnienia traci przyjaciół oraz bliskich. Długi rosną do niebotycznych rozmiarów. Pojawiają się myśli samobójcze.

Jak leczyć uzależnienie od hazardu?

Najpopularniejszym sposobem na wyjście z uzależnienia od zakładów bukmacherskich jest terapia. Może ona odbywać się na kilka sposobów. Jednym z nich są wizyty u terapeuty. Podczas kilkunastu tygodni pacjent odbywa serię spotkań z lekarzem, który podczas indywidualnych seansów stara się mu pomóc. Wspólnie poszukują wtedy źródła problemu i starają się znaleźć najlepsze wyjście z tej niełatwej sytuacji.

Wielu nałogowców decyduje się również na spotkania grupowe. Podczas takich „meetingów” odbywają się bardzo cenne rozmowy, podczas których uzależnieni wymieniają się swoimi przykrymi doświadczeniami. Bardzo często drastyczne historie innych członków grupy korzystnie wpływają na postrzeganie problemu przez uzależnionego.

Jeśli dwa z powyższych sposobów nie przyniosą rezultatu, to ostatecznością jest leczenie w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień. W całej Polsce takich placówek jest co najmniej kilkadziesiąt. Wizyta w takim ośrodku jest rzecz jasna płatna, aczkolwiek w zamian otrzymuje się zwykle leczenie w bardzo komfortowych warunkach, które bardzo często zakończone jest sukcesem.

Firmy bukmacherskie a uzależnienie od hazardu

Zapisy ustawy hazardowej obligują bukmacherów do rozpowszechniania wśród graczy tzw. odpowiedzialnej gry. Polega ona na możliwości ustawienia sobie limitów czasowych oraz kwotowych na grę, czasowego zawieszenia konta, a także samowykluczenia z gry na okres jednego miesiąca bądź kilku. Ostatecznością jest całkowite zamknięcie konta, lecz zwykle taka czynność wiąże się ze żmudnym procesem podczas którego musimy skontaktować się z działem pomocy.

uzależnienie-od-hazardu-totolotek-sa

Więcej https://www.totolotek.pl/pl/page/odpowiedzialna_gra

Również na stronie Totolotka możemy znajdziemy prosty test, po przejściu którego będziemy wiedzieli czy mamy problem z uzależnieniem od gry u bukmachera. Pod spodem znajduje się lista specjalistycznych stron, poradni oraz instytucji pomagających w uzależnieniach od hazardu:

http://www.anonimowihazardzisci.org/20pytan.php

https://www.uzaleznienia.org.pl

www.uzaleznieniabehawioralne.pl

http://uzaleznienie.com.pl/patologiczny-hazard/

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 4)

Serwis tylko dla osób 18+

Serwis obstawianie-meczy.net jest prowadzony legalnie w Polsce. Nie nakłaniamy, ani nie zachęcamy do brania udziału w grach hazardowych. Hazard może uzależniać i prowadzić do strat finansowych. Gra u bukmacherów bez licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów wzajemnych jest zabroniona i grozi konsekwencjami prawnymi.

Oświadczenie

Serwis tylko dla pełnoletnich. To pole jest wymagane.