Yield w zakładach bukmacherskich co to takiego i jak go obliczyć?

Data dodania: 30 sierpnia 2023 r. / Aktualizacja: 13 września 2023 r.
Yield w zakładach bukmacherskichŹródło: Tim Gouw / Pexels

Jak sprawdzić, czy jest się dobrym graczem i obstawianie zakładów bukmacherskich będzie opłacalne w dłuższej perspektywie? Po czym poznać skutecznego typera, któremu można zaufać i który zagwarantuje profit? Bardzo klarownym wyznacznikiem będzie w tym przypadku yield bukmacherski. Czym jest yield? Jak go obliczyć? Jak rozpoznać wysoki yield w bukmacherce i jakie parametry wpływają na jego poziom? Każdą z powyższych kwestii poruszamy w naszym najnowszym poradniku typera. 

Cym jest yield w zakładach bukmacherskich?

Z perspektywy typerów rozpoczynających swoją przygodę z internetowymi zakładami sportowymi yield bukmacherski może na pierwszy rzut oka wydawać się pojęciem z gatunku tych bardziej, aniżeli mniej skomplikowanych. W rzeczywistości rozwinięcie tej nazwy jest znacznie łatwiejsze, a z racji tego, że przy okazji jest to jedno z kluczowych pojęć w bukmacherce, to nie wyobrażamy sobie, abyście go nie poznali. 

Czym zatem jest yield bukmacherski? Pojęcie pochodzi od angielskiego yield, mogącego zostać przetłumaczone jako plon, wydobycie, uzysk, a do świata internetowych zakładów sportowych zostało przeniesione z rynków finansowych. W największym możliwym skrócie yield oznacza procentowy stosunek wygranych środków do sumy zainwestowanych pieniędzy (stawek). Nadal brzmi skomplikowanie?

To może w ten sposób – yield bukmacherski pozwala wyrazić stopę zwrotu danego typera, czyli po prostu fakt, czy jego typy są wartościowe i okażą się opłacalne w dłuższej perspektywie, czy też może wybierane przez niego selekcje spowodują ujemny yield, a zatem inwestycja okaże się kompletnie nieopłacalna w długim terminie. 

Wzór na yield – jak obliczać opłacalność typów?

Jak wyliczyć yield i przekonać się o opłacalności swoich typów? Po raz kolejny całe przedsięwzięcie jest znacznie mniej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Wszystko sprowadza się do skorzystania z poniższego wzoru

[(SW-SS) / SS] x 100%

gdzie SW oznacza sumę wszystkich wygranych, a SS oznacza sumę wszystkich zainwestowanych stawek. 

Przykładowo – rano gracz dokonał rejestracji konta u bukmachera i wpłacił depozyt 100 PLN, a następnie przez cały dzień postawił kupony za łączną kwotę 100 PLN. Na koniec dnia jego bilans wyniósł 110 PLN, co oznacza “czysty zysk” na poziomie 10 PLN. Jakim yieldem mógł pochwalić się typer tego dnia? Wystarczy podstawić powyższe liczby do wzoru, a otrzymamy następujące równanie:

[(110 – 100) / 100] x 100% 

⇒ [10 / 100] x 100% 

⇒ 0,1 x 100% = 10%

Tego dnia gracz wypracował yield na poziomie 10%, co oznacza, że dokładnie tyle wynosiła procentowa wartość zysku w odniesieniu do zainwestowanych kwot.

Zobacz również nasz kalkulator bukmacherski, który obliczy Twój Yield

Liczba typów, a yield – od czego zależy wyznacznik skuteczności?

Yield pozwala określić umiejętności danego typera oraz zwrot z inwestycji w konkretne typy bukmacherskie. Jego wartość procentowa uzależniona jest jednak od szeregu rozmaitych czynników, wśród których główną rolę odgrywają cztery poniższe parametry. 

  • Skuteczność typera – dość oczywistym parametrem wpływającym na wysokość yieldu będzie odsetek trafionych selekcji. Oczywiście im lepsza skuteczność typera, tym wyższy yield w długiej perspektywie. 
  • Liczba typów – mała liczba typów bukmacherskich (zakładając, że będą one trafione) sprawi, że gracz będzie mieć bardzo wysoki yield. Wskaźnik ten jednak będzie spadał wraz ze wzrostem liczby wytypowanych selekcji i raczej nie liczcie na to, że po 100 zagranych zakładach będziecie mieć yield na poziomie 30%.
  • Wysokość kursów – wysoki kurs na dane zdarzenie to kluczowy parametr w kontekście dodatniego yieldu w dłuższym okresie. Typerom, którym na nim zależy zaleca się typowanie zakładów po kursach nie niższych od 2.00, a na pewno należy zapomnieć o typach po kursie 1.20 lub niższym. W kontekście wysokiego yieldu warto również założyć konto u kilku legalnych bukmacherów i typować zakłady po najwyższych kursach dostępnych w danym momencie na rynku.
  • Stawki zakładów – system doboru kwoty inwestycji ma gigantyczny wpływ na poziom yieldu. Trafiony typ za maksymalną kwotę potrafi wywindować wartość yield o kilka(naście) procent w górę, natomiast niecelna selekcja za sporą inwestycję ma dokładnie odwrotny skutek. Najbardziej miarodajna będzie w tym kontekście płaska stawka, czyli inwestowanie identycznej kwoty na każdym kuponie. 

Dlaczego warto obliczyć yield?

W naszej opinii jest to pytanie z gatunku tych oczywistych i nie wyobrażamy sobie scenariusza, aby nie mieć wiedzy odnośnie wartości własnego yieldu oraz skuteczności typowania. Dlaczego? Powodów jest całe mnóstwo, natomiast poniżej wymienimy cztery naszym zdaniem najważniejsze. 

  • Doskonałe narzędzie samokontroli – znajomość własnego yieldu oraz stopy zwrotu inwestycji pozwala graczowi utrzymać swój budżet w bezpiecznych ryzach i nakreślić strategię na zbliżające się tygodnie i miesiące. Oczywiście yield nie jest wartością stałą, a w bukmacherce nie ma pewniaków, jednak jeśli przykładowo gracz przez 12 miesięcy z rzędu wypracował yield na poziomie min. 10%, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że podobnie stanie się w miesiącach nr 13., 14. i 15. To bezcenna wiedza z perspektywy typera.
  • Sugeruje konieczność zmiany strategii – paradoksalnie na wagę złota może się również okazać informacja na temat ujemnego wskaźnika yield w badanym okresie. Trudno bowiem o bardziej klarowny sygnał do zmiany taktyki i rozglądnięcia się za innym systemem bukmacherskim, niż minusowy yield utrzymujący się na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy.
  • Określa dyscypliny i ligi, na których powinien skupić się gracz – najlepsi typerzy na rynku, czyli zawodowi gracze zadają sobie sporo trudu i poświęcają mnóstwo czasu na to, aby wyliczyć yield nie tylko w ujęciu całościowym, ale również w odniesieniu do poszczególnych dyscyplin oraz rozgrywek. To kolejna bezcenna informacja, która jasno pokazuje, że przykładowo typowanie Serie A oraz Bundesligi mówiąc żargonem typerów “płaci”, natomiast obstawianie NBA oraz skoków narciarskich niekoniecznie będzie opłacalne w dłuższej perspektywie.
  • Umiejscawia gracza na mapie typerów – wreszcie, yield pozwala określić siebie jako tradera i nie widzimy niczego złego w porównywaniu wskaźnika yield. Wręcz przeciwnie, ambitni gracze, którzy będą tak robili będą również chcieli z miesiąca na miesiąc poprawiać swoje statystyki i piąć się w górę rankingu typerów. 

Jakim yieldem mogą pochwalić się najlepsi gracze?

Wiecie już czym jest yield i jak go obliczyć, natomiast nie ustaliliśmy ciągle jaka wartość yieldu definiuje skutecznego gracza i którzy gracze będą mogli liczyć na zauważalne profity w budżecie w dłuższej perspektywie. Generalnie uznaje się, że każdy dodatni yield (np. plus 2%) należy traktować jako coś pozytywnego, gdyż w najgorszym przypadku gracz nie traci kapitału, lecz utrzymuje się na powierzchni. 

Nie oznacza to jednak, że zdoła on wypracować spore zyski do budżetu w długim okresie czasu, a właśnie to powinno być celem każdego typera rejestrującego się na stronie legalnego bukmachera. Wiecie już jednak, że wartość wskaźnika yield zazwyczaj spada wraz ze wzrostem liczby typów, a my postanowiliśmy sprawdzić, jaki wskaźnik można uznać za przyzwoity, a którzy gracze nie mają zbyt wielkich powodów do chluby. 

Przyjmuje się, że tradera można oceniać na bazie statystyk z co najmniej 100 rozliczonych zakładów. Bardzo dobry typer po 100 kuponach powinien pochwalić się yieldem na poziomie ok. 15%, przy 200 typach wskaźnik powinien oscylować wokół 10%, natomiast jeśli po 300 lub więcej rozliczonych zakładach wykręcicie yield na poziomie ok. 8%, to możecie być z siebie zadowoleni i tytułować się mianem skutecznego gracza. 

Wskaźnik yield, czyli wyznacznik dobrego typera

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że spora część graczy rejestrujących się u legalnych operatorów robi to dla “funu” i traktuje zakłady bukmacherskie oraz typowanie meczów wyłącznie w kategoriach dobrej rozrywki. Umówmy się jednak, że finanse są dość ważnym elementem całego przedsięwzięcia, a skoro tak, to warto mieć świadomość skuteczności swoich wyborów oraz stopy zwrotu inwestycji w dłuższej perspektywie. 

Wskaźnik yield pozwala w sposób precyzyjny i wiarygodny ocenić umiejętności tradera i opłacalność obstawianych przez niego meczów. Jeśli gracz wykręci dobre liczby, to znak, że obrana przez niego strategia jest optymalna i pozwoli mu wypracować zyski w przyszłości. 

Z kolei ujemny yield w dłuższej perspektywie oznacza, że najprawdopodobniej gracz nie przyszedł na ten świat po to, aby zostać najlepszym traderem na rynku i być może rozsądniej będzie dla niego, jeśli zajmie się jakąś inną formą aktywności, aniżeli typowaniem meczy u bukmachera. 

Yield bukmacherski – FAQ

Co to jest yield?

W największym skrócie jest to procentowy stosunek wygranych środków do sumy zainwestowanych stawek na kuponach i pozwala ocenić opłacalność inwestycji w dłuższym okresie. 

Jak się liczy yield?

To całkiem proste, wystarczy podstawić kwoty stawek i wygranych środków do odpowiedniego wzoru. Więcej szczegółów w powyższym poradniku.

Po ilu typach wskaźnik yield będzie miarodajny?

Zdaniem ekspertów od rynku internetowych zakładów sportowych yield zacznie być wiarygodny i miarodajny w momencie, gdy zostanie wyliczony na podstawie co najmniej 100 rozliczonych kuponów, a maksymalny stopień miarodajności osiągnie przy 300 lub więcej rozliczonych selekcjach. 

Jaki yield jest dobry w dłuższym okresie?

Jeśli po kilkunastu miesiącach lub ponad 300 rozliczonych zakładach Twój yield będzie oscylował wokół wartości 8%, to będziesz miał spore powody do zadowolenia i śmiało możesz nazywać siebie skutecznym typerem. 

Jak wypracować wysoki yield? 

To całkiem proste – wystarczy trafiać większość zakładów po wysokich kursach! A będąc zupełnie poważnym, to yield uzależniony jest od szeregu parametrów, takich jak odsetek trafionych kuponów, wysokość kwot inwestowanych na kuponach oraz wysokość trafionych kursów bukmacherskich, natomiast generalnie wszystko sprowadza się do obstawiania maksymalnej liczby zwycięskich zakładów. Tylko tyle, i aż tyle. 

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)

Serwis tylko dla osób 18+

Serwis obstawianie-meczy.net jest prowadzony legalnie w Polsce. Nie nakłaniamy, ani nie zachęcamy do brania udziału w grach hazardowych. Hazard może uzależniać i prowadzić do strat finansowych. Gra u bukmacherów bez licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów wzajemnych jest zabroniona i grozi konsekwencjami prawnymi.

Oświadczenie

Serwis tylko dla pełnoletnich. To pole jest wymagane.
🥇 1. miejsce

Betters