Zakłady bukmacherskie co to?

Data dodania: 21 czerwca 2023 r. / Aktualizacja: 29 września 2023 r.
zakłady bukmacherskie co to ?

Początki bywają trudne, a ta uwaga tyczy się każdej aktywności w naszym życiu. Wyjątku nie stanowią zakłady bukmacherskie, przez co niejeden początkujący typer sparzył się już na starcie przygody z obstawianiem zakładów online. Jak bezpiecznie rozpocząć typowanie meczów? Jak wybrać najlepszego bukmachera oraz w jaki sposób obstawiać zakłady bukmacherskie tak, żeby były one źródłem doskonałej rozrywki w dłuższej perspektywie czasu? Odpowiedzi na każde z tych pytań znajdziecie w naszym naszym najnowszym poradniku typera. 

Zakłady bukmacherskie co to takiego ?

Zakłady wzajemne to sprawa stara jak świat, a wyniki rozmaitych wydarzeń typowano już w starożytnym Rzymie. Rzecz jasna z czasem uległy one niemałej ewolucji, a prawdziwy rozkwit zakładów bukmacherskich był dość ściśle powiązany z rozwojem Internetu. Typowanie meczów online wyniosło zakłady bukmacherskie na zupełnie inny poziom i obecnie jest to jeden z najprężniej rozwijających się biznesów. Czym w ogóle są internetowe zakłady bukmacherskie?

To całkiem proste. W największym możliwym skrócie zakłady sportowe pozwalają wytypować wynik dowolnej rywalizacji (np. meczu, walki, wyścigu lub turnieju). Wszystko odbywa się przy udziale bukmachera, czyli firmy organizującej zakłady, wystawiającej kursy i wypłacającej ewentualne wygrane w przypadku powodzenia. 

Mechanizm jest bajecznie łatwy. Typer rejestruje konto u wybranego bukmachera internetowego i wpłaca depozyt, odszukuje interesujące go zdarzenie (np. mecz Barcelona – Real Madryt) i obstawia dowolny zakład (np. Robert Lewandowski strzeli gola). Jeśli gracz będzie miał rację, wówczas zainwestowana stawka zostanie pomnożona przez kurs odpowiadający danej selekcji, a chwilę później wygraną kwotę będzie można przelać na konto w banku.

Rodzaje zakładów bukmacherskich

Wytypowanie zwycięzcy konkretnego spotkania to jeden z najprostszych i zarazem najczęściej wybieranych zakładów przez każdego, kto trudni się obstawianiem. W zależności od wybranej dyscypliny liczba możliwych opcji może być jednak dużo, dużo większa. Oto kilka innych propozycji, które wymagają prawdopodobnie największej uwagi:

Podwójna szansa 1X, X2, 12

Jeśli gracz nie jest do końca pewny wygranej konkretnego zespołu, to zawsze może użyć zakładu z tzw. podpórką. W takiej sytuacji nawet gdy mecz zakończy się remisem, to zakład zostanie rozliczony pozytywnie.

Zakład dwudrogowy 12

Tenże zakład jest bliźniaczo podobny do tego wymienionego powyżej. Jedyną, ale wyraźną różnicą jest to, że w jego przypadku nie bierze się pod uwagę opcji remisu. Najczęściej można go spotkać podczas zakładania się o wyniki dyscyplin, w których podział oczek nie występuje tj. np tenisie oraz siatkówce.

Zwycięzca połowy/całego spotkania

Zadaniem obstawiającego jest wskazanie zwycięstwy jednej z połów meczu oraz wyznaczenie prawdopodobnego triumfatora całego spotkania.

Powyżej/poniżej

Tego typu zakład dotyczy zwykle goli, kartek oraz rzutów rożnych. Zadaniem gracza jest wytypowanie, czy danej wartości będzie w meczu mniej czy też więcej.

Handicap

Wedle encyklopedycznej definicji handicap to nic innego jak liczba punktów bądź bramek, które bukmacher dodaje lub odejmuje z konta danej drużyny. Podstawowym założeniem handicapu jest wyrównanie szans każdej ze stron pojedynku.

BTTS

BTTS to z angielskiego „both team to score”. W przełożeniu na język polski ten zwrot oznacza „obie drużyny strzelą”. Każdy korzystający z tego zakładu ma do wyboru dwie opcje – TAK lub NIE.

Zakłady bukmacherskie – jak wygląda sytuacja w Polsce

1 kwietnia 2017 roku obudziliśmy się w nowej rzeczywistości. To wtedy bowiem weszła w życie nowelizacja ustawy hazardowej. Dokładnie trzy miesiące później tj. 1 lipca zablokowane zostały natomiast wszystkie strony nielegalnie działających zagranicznych bukmacherów.

Teraz, aby móc funkcjonować zgodnie z prawem na terenie Rzeczpospolitej Polskiej należy posiadać stosowne zezwolenie Ministerstwa Finansów. Uzyskanie tejże licencji kosztuje 480 000 PLN. Wiąże się także z przymusem płacenia podatku od obrotu w wysokości 12%.

Na dzień 7 lipca 2023 roku pozwolenie na organizowanie zakładów wzajemnych w Polsce posiada dokładnie 23 podmioty. Co przyniesiei przyszłość? Czy ta liczba będzie rosnąć, czy też maleć? Czas pokaże.

Jak rozpocząć grę u bukmachera? Instrukcja krok po kroku

Czy ogranie firmy bukmacherskiej i czerpanie sporej satysfakcji z typowania meczów jest najłatwiejszą rzeczą do zrobienia pod słońcem? Nie, nie jest! Nie jest również sprawą niewykonalną i przy poznaniu mechanizmów, na jakich opierają się zakłady bukmacherskie online, nabraniu niezbędnego doświadczenia oraz minimalnej dawce szczęścia (albo inaczej – braku pecha) typowanie wyników w zakładach może stać się doskonałą rozrywką. 

Jak jednak do obstawiania meczy powinni zabrać się totalni debiutanci na rynku, czyli typerzy stawiający swoje pierwsze kroki w skomplikowanym na pierwszy rzut oka świecie internetowych zakładów sportowych? Od czego macie nas?!!! W naszym najnowszym poradniku typera rozbieramy na czynniki pierwsze początkowe fazy gry u bukmachera.

Krok nr 1. – wybór bukmachera internetowego

Pierwszym krokiem w kierunku typowania wyników meczów na zakładach bukmacherskich jest wybór najlepszego operatora. Jak tego dokonać? Najważniejszym kryterium, które należy brać pod lupę w momencie wyboru serwisu jest jego legalność. Nowelizacja ustawy hazardowej z 2017 roku sprawia, że zgodne z polskim prawem jest obstawianie zakładów sportowych wyłącznie na stronach firm posiadających odpowiednią licencję od Ministerstwa Finansów. Na szczęście do dyspozycji typerów jest ok. 20 legalnych serwisów posiadających takie zezwolenie, a zatem wybór jest całkiem spory. 

Czym zatem kierować się w momencie wyboru operatora z najlepszą ofertą na zakłady bukmacherskie? Zacznijmy od tego, że według nas nie warto skupiać się tylko na jednym serwisie, lecz znacznie bardziej opłacalna jest rejestracja w kilku firmach, dzięki czemu gracze dostaną do ręki szeroką ofertę zakładów bukmacherskich, atrakcyjne kursy bukmacherskie oraz mnóstwo ofert do wyboru. 

Które elementy z oferty bukmachera sprawdzamy przed rejestracją konta? Z naszej perspektywy kluczowe produkty to m.in. bogata oferta zakładów, wysokie kursy bukmacherskie, niezawodna aplikacja mobilna, dobra jakość zakładów w sekcji LIVE, atrakcyjne promocje oraz szybkie i bezpieczne opcje płatnicze. 

Zobacz nasz ranking najlepszych bukmacherów

Krok nr 2. – rejestracja konta gracza

Internetowe zakłady bukmacherskie mają to do siebie, że zanim typer będzie mógł obstawić jakikolwiek zakład bukmacherski, to najpierw musi przebrnąć przez proces rejestracji, czyli założyć nowe konto gracza. Chociaż wyrażenie przebrnąć nie jest w tym wypadku najbardziej trafne, gdyż kojarzy się z czymś bardzo skomplikowanym, podczas gdy w rzeczywistości cały proces jest całkiem prosty i zajmuje kilka minut. 

W największym skrócie rejestracja konta u bukmachera sprowadza się do wypełnienia formularza dostępnego na stronie wybranej firmy, czyli do podania kilku podstawowych danych osobowych. Jakich konkretnie? Zazwyczaj są to m.in. imię i nazwisko, data urodzenia, kraj pochodzenia, adres zamieszkania, nr PESEL, adres email, nr telefonu oraz źródło pochodzenia środków na finansowanie zakładów sportowych. 

Chwilę później konto gracza jest aktywne i ma on dostęp do wszystkich produktów bukmachera. No, prawie wszystkich. Opisany powyżej proces to bowiem błyskawiczna rejestracja bez dowodu osobistego, która oznacza konto tymczasowe (rejestrację konta tymczasowego umożliwiają tylko najlepsi legalni bukmacherzy). 

Gracze mogą obstawiać dowolne zakłady bukmacherskie, jednak nie mogą wypłacić wygranych środków. Przelewy wychodzące są możliwe dopiero po zweryfikowaniu danych osobowych, czyli przesłaniu skanów dowodu osobistego oraz podaniu numeru rachunku bankowego, na który gracz chce przelać środki. 

Krok nr 3. – wpłacenie depozytu

Żeby mieć możliwość postawienia jakiegoś zakładu dobrze byłoby posiadać środki na koncie. Co prawda na polskim rynku działa kilku bukmacherów bez depozytu, którzy nagradzają nowych graczy za sam fakt rejestracji konta darmowym freebetem (m.in. 20 PLN od Fortuny oraz LV Bet), natomiast w zdecydowanej większości przypadków konieczne jest wpłacenie depozytu. Jak tego dokonać?

 • Zakład bez ryzyka – klient wpłaca depozyt i za środki własne obstawia dowolny zakład, a jeśli jego typowanie okaże się błędne, wówczas chwilę później przegrana stawka wróci do budżetu jako cashback (np. bez obrotu od Fuksiarza aż do 500 PLN).
 • Freebet  – darmowe zakłady można otrzymać za rozmaite aktywności. Niektórzy bukmacherzy wymagają wpłacenia depozytu, inni pobrania aplikacji mobilnej, a jeszcze u innych wystarczy zarejestrować konto stałe. Przykładowy freebet 20 PLN za pobranie aplikacji mobilnej dostępny jest w ofercie powitalnej Superbet i można go wykorzystać na dowolne zakłady sportowe (piłka nożna, hokej, e sport lub cokolwiek innego). 

Krok nr 5. – określenie systemu stawkowania

Wybór optymalnego systemu doboru stawek na kolejnych zakładach to jedna z kluczowych kwestii w kontekście czerpania profitów z zakładów bukmacherskich online w dłuższej perspektywie. Typer może bowiem zdać się na swoją intuicję oraz bukmacherski nos i dobierać stawkę kolejnych zakładów według własnego uznania. 

Znacznie rozsądniejszą strategią wydaje się być jednak wcielenie w życie jednego z systemów stawkowania, co powinno sprawić, że budżet gracza będzie znacznie stabilniejszy, a ryzyko bankructwa ograniczone niemal do minimum. Istnieje sporo systemów stawkowania, niektóre z nich jak chociażby progresja są dość agresywne i w teorii pozwalają wypracować profity w dłuższej perspektywie, jednak z praktyce wymagają dość sporego budżetu po stronie gracza, dlatego nie są polecane początkującym typerom stawiającym swoje pierwsze kroki w świecie internetowych zakładów sportowych. 

Z ich perspektywy znacznie bezpieczniejsze, a na pewno bardziej klarowne będzie skorzystanie z płaskiej stawki, która w największym skrócie polega na inwestowaniu dokładnie takiej samej kwoty na każdym

zakładzie. W tym celu należy podzielić budżet na identyczne jednostki (np. 50j po 10 PLN każda przy depozycie 500 PLN) i obstawiać każdy zakład za dokładnie 1j, czyli w tym przypadku 10 PLN. 

Taka strategia pozwala nie tylko ocenić siebie jako typera, gdyż gracz widzi jak na dłoni, czy jego budżet rośnie, czy też dzieje się dokładnie na odwrót, a poza tym dość znacznie minimalizuje ryzyko bankructwa (typer musiałby nie trafić 50 kolejnych zakładów, żeby wyzerować budżet). 

Krok nr 6. – sprecyzowanie planu na grę

Generałowie Napoleona Bonaparte mawiali, że kto nie ma planu przed bitwą, ten planuje porażkę. Wierzcie nam na słowo, że dokładnie tak samo dzieje się w przypadku internetowych zakładów sportowych, dlatego zabierając się za typowanie meczów warto nakreślić jasny i precyzyjny plan na grę. Jak zrobić to w taki sposób, aby plan był optymalny i gwarantował sporą porcję rozrywki w dłuższej perspektywie? Z pewnością pomocne będzie w tym momencie kryterium SMART. Co to takiego?

Kryterium SMART zakłada, że optymalny i dający szansę na powodzenie plan powinien być Sprecyzowany, Mierzalny, Atrakcyjny, Realistyczny oraz Terminowy. Jak to przełożyć na świat zakładów sportowych online? Bardzo łatwo!

 • Sprecyzowany – prawidłowo nakreślony plan na grę powinien jasno określać, co jest celem gry (np. ograć bukmachera). 
 • Mierzalny – plan powinien precyzyjnie określać moment, w którym zostanie on zrealizowany (np. wygrać 500 złotych). 
 • Atrakcyjny – atrakcyjność planu sprawi, że typer będzie miał sporą determinację do jego realizacji (fajnie byłoby wygrać 500 złotych, prawda?). 
 • Realistyczny – wygrana 500 złotych z jednej strony jest dość atrakcyjna, a z drugiej taka kwota nie jest wzięta z kosmosu, jak stałoby się w momencie, gdyby gracz planował ograć firmę bukmacherską na milion złotych). 
 • Terminowy – dobry plan musi zostać osadzony w czasie (np. wygrać 500 złotych do końca kwietnia 2023). 

Krok nr 7. – wybór rozgrywek do obstawiania

Oferta na zakłady wzajemne na stronach najlepszych serwisów online zawiera kursy bukmacherskie na kilkadziesiąt dyscyplin stricte sportowych + legalne zakłady bukmacherskie na E-sporty + zakłady przedmeczowe na sporty wirtualne + zakłady online na gry karciane. Mało tego! Przykładowo eksperci od typowania piłki nożnej dostaną do ręki kursy na kilkaset lig i turniejów rozgrywanych pod każdą szerokością geograficzną, natomiast to wcale nie oznacza, że wyniki wszystkich rozgrywek należy umieszczać na swoim zakładzie. 

Obserwując grę najbardziej doświadczonych typerów zauważyliśmy, że nie obstawiają oni wszystkich dyscyplin oraz turniejów, lecz skupiają się na kilku ligach i dzień po dniu, krok po kroku stają się ekspertami od ich typowania. Regularne obserwowanie reguł panujących w danych rozgrywkach sprawia, że wiedza gracza regularnie się podnosi, a z czasem ma szansę przeskoczyć poziom wiedzy jaką dysponują analitycy ustalający kursy bukmacherskie, czego efektem będzie zdobycie przewagi nad bukmacherem i odnalezienie wartościowych kursów ze sporym value. 

Krok nr 8. – szukanie wartościowych kursów na kupon

Kluczem do sukcesu w zakładach bukmacherskich jest obstawianie kursów i typów posiadających tzw. value. Czym jest value? W największym możliwym skrócie szalenie istotne jest to, żeby obstawiać zakłady bukmacherskie, które posiadają sporą wartość, tzn. takie, w przypadku których analitycy ustalający kursy się pomylili i nie doszacowali lub przeszacowali jedną ze stron zakładu, przez co kurs jest nieadekwatny do prawdopodobieństwa wystąpienia jakiegoś scenariusza. 

Żaden legalny bukmacher online, nawet najlepsi legalni bukmacherzy z czołowych pozycji rankingu nie posiadają doskonałej wiedzy na temat wszystkich rozgrywek dostępnych w ofercie zakładów, dlatego tak ważne jest, żeby skupić się na kilku ligach i stać się od nich ekspertem, zamiast obstawiać zakłady sportowe na wszystkie rozgrywki i wydarzenia sportowe, na które oddsmakerzy wystawiają swoje kursy.

Krok nr 9. – skonstruowanie kuponu

Jak wygląda obstawianie zakładów online i konstruowanie zakładu krok po kroku? W przypadku stałych klientów posiadających od lat konto w firmach z licencją wydaną przez Ministerstwo Finansów na terenie Rzeczpospolitej Polskiej sprawa jest banalnie prosta, natomiast każdy z nas kiedyś zaczynał, dlatego poniżej znajdziecie instrukcję, jak krok po kroku obstawić zakład u bukmachera. W tym artykule dowiesz się więcej czym jest i jak wygląda kupon bukmacherski.

 1. Zdecyduj, jaki jest najlepszy bukmacher internetowy i dokonaj rejestracji.
 2. Sprawdź jakie oferty bukmacherskie są dostępne na starcie. 
 3. Zaloguj się na swoje konto gracza i wpłać depozyt. 
 4. Odwiedź ofertę zakładów i rozwiń listę po lewej stronie (np. ofertę na zakłady sportowe). 
 5. Wybierz interesującą Cię dyscyplinę, a następnie ligę i wybrany mecz.
 6. Kliknij na kursie obok typu, który uważasz za wartościowy (najlepszy legalny bukmacher w przypadku zakładów na piłkę nożną wystawia nawet ponad 800 opcji kursowych!!!). 
 7. Dodaj tyle zakładów na kupon, ile uznasz za opłacalne. 
 8. Podaj stawkę zakładu. 
 9. Kliknij button POSTAW ZAKŁAD na dole kuponu i… gotowe! Od tego momentu nic nie zależy od Ciebie, a wszystko co możesz zrobić to zaczekać na wynik spotkania. 

Każdy typer może mieć tyle aktywnych zakładów, ile tylko zechce. Jeśli chcesz sprawdzić, jaki zakład postawiłeś przed godziną, albo jaka była skuteczność Twoich typów tydzień temu, to wszystkie takie informacje dostaniesz do ręki odwiedzając historię zakładów. Uwzględnia ona wszystkie zakłady jakie postawiłeś w przeszłości (zakłady stricte sportowe, wirtualne oraz zakłady specjalne dotyczące świata showbiznesu) i bez trudu sprawdzisz, czy Twoje typowanie było opłacalne. 

Krok nr 10. – wypłata wygranej

Bez dwóch zdań najprzyjemniejszym momentem w trakcie przygody z internetowymi zakładami sportowymi jest ten, w którym gracze mogą wypłacić wygraną pochodzącą ze zwycięskiego kuponu. Niezależnie od tego, czy jest to piłka nożna, koszykówka, hokej, siatkówka, krykiet rugby, E-sporty lub zakłady specjalne, nieważne czy zakłady obejmowały wydarzenia przedmeczowe, czy też było to obstawianie na żywo, to chwilę po tym jak typy okazały się poprawne każdy z lojalnych klientów serwisu może wypłacić środki. Przy okazji przypominamy, że wypłaty dostępne są tylko na koncie stałym, czyli w przypadku typerów, którzy dokonali weryfikacji danych osobowych. 

Jakie metody wypłacenia wygranych środków dostępne są na stronach polskich bukmacherów z licencją? Tym razem typerzy nie mają tak sporego wyboru jak w przypadku depozytów i nawet na stronach najprężniej rozwijających się firm jedyną dostępną metodą jest tradycyjny przelew bankowy. Oczywiście każdy taki transfer jest w 100% bezpieczny i darmowy, a bukmacher nie pobiera żadnej prowizji. 

Różny jest natomiast czas oczekiwania na środki na rachunku bankowym i podczas gdy na tradycyjny przelew trzeba niekiedy zaczekać 2-3 dni robocze, tak w topowych firmach respektujących błyskawiczne wypłaty środki na koncie w banku pojawiają się w ciągu kilkunastu minut. 

Obstawianie zakładów bukmacherskich krok po kroku – FAQ

Czy obstawianie zakładów sportowych jest zgodne z polskim prawem? 

Tak, pod warunkiem, że zakład obstawiony jest na stronie legalnego operatora z polską licencją. 

Jakie są najpopularniejsze dyscypliny ze sportu do obstawiania?

Piłka nożna, koszykówka, hokej, siatkówka, esport, sporty walki – wszystkie te wydarzenia można typować na zakładach bukmacherskich. Wybór należy do Ciebie!

Jakie zakłady z oferty sportu gwarantują wygraną na kuponie?

W zakładach bukmacherskich nie ma niczego pewnego i należy traktować je jako rozrywkę, a nie źródło regularnych profitów finansowych.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Serwis tylko dla osób 18+

Serwis obstawianie-meczy.net jest prowadzony legalnie w Polsce. Nie nakłaniamy, ani nie zachęcamy do brania udziału w grach hazardowych. Hazard może uzależniać i prowadzić do strat finansowych. Gra u bukmacherów bez licencji Ministerstwa Finansów na zawieranie zakładów wzajemnych jest zabroniona i grozi konsekwencjami prawnymi.

Oświadczenie

Serwis tylko dla pełnoletnich. To pole jest wymagane.